«

»

Kvě 12 2019

Blíží se Obrok 2019, největší skautská akce v roce

obrok2017

Obrok 2017 (flickr.com)

Od středy 22. května do neděle 26. května 2019 bude areál zámku Konopiště nedaleko Benešova dějištěm největší letošní skautské akce v Česku – Obrok 2019. Jeho program odráží důležité skautské principy: Život v duchu hodnot, jež nás přesahují, pomoc společnosti a druhým a povinnost neustále se jako osobnost rozvíjet.

Zajímá vás, jací jsou dospívající a čerstvě dospělí skauti a skautky? Přijeďte na Obrok.

Více než roční přípravy akce má na starosti velký dobrovolnický tým: chystá program, řeší logistiku, komunikaci, finance, registraci, bezpečnost nebo jednání s úřady. Jak je podobná zkušenost posunula? Přijeďte se jich zeptat.

Co je Obrok?

Obrok je setkání pro skauty a skautky od 15 do 24 let plné zábavy a vzdělávání zároveň. Jde o největší celostátní skautskou akci v České republice, na níž očekáváme více než 2 tisíce účastníků. Skautům a skautkám přináší Obrok příležitost zúčastnit se zajímavých přednášek a workshopů, vyzkoušet adrenalinové, umělecké i duchovní aktivity, setkat se s významnými osobnostmi z různých oborů, pomoci v okolí a navázat přátelství s dalšími skauty z celé republiky. 
V roce 2019 se koná jubilejní 10. ročník Obroku, jeho tematickou linkou bude historie skautingu u nás, tak úzce spjatá s pohnutou historií české kotliny. Účastníci tak v pěti dnech zažijí založení a rozkvět skautingu, zákazy nacisty a komunisty i obnovení jeho svobodného fungování po Sametové revoluci.

obrok2015

Obrok 2015 (flickr.com)

Ve stejných dnech zároveň probíhají volby do Evropského parlamentu, ve kterých se přímo na tábořišti nebo v blízkém Benešově chystají  stovky mladých skautů s radostí využít svého volebního práva. Očekáváme nejdelší voličskou frontu v celém Česku :). 
 
Na Obrok se za skauty chystá řada zajímavých osobností: například Radkin Honzák, Tomáš Šebek, Kateřina Šimáčková, Václav Marhoul, David Černý, Eliška Podzimková, Epos 257, generál Petr Pavel, Miroslav Bobek, Václav Moravec, Czechitas, Jarmila Štuková nebo Marek Hilšer.

Chcete se na Obrok podívat?

obrok2015

Obrok 2015 (flickr.com)

Bez akreditace není návštěva areálu možná – je potřeba se ohlásit předem, nejpozději v úterý 21.5., na mail barbora.trojak@skaut.cz nebo telefon 731 403 647. Pokud přijedete autem, budete muset nahlásit číslo SPZ. 

Jak vypadaly minulé ročníky?

– https://www.flickr.com/photos/skaut/albums/72157681820026242
 https://www.flickr.com/photos/skaut/albums/72157654398602701

Itinerář

Středa

obrok2017

Obrok 2017 (flickr.com)

 • Část účastníků přijde do areálu pěšky v rámci programu Putování.
 • Akce začíná večer slavnostním ceremoniálem.

Čtvrtek

 • Vzlet: účastníci si můžou vybrat z desítek kreativních i sportovních aktivit (nízká i vysoká lana, slackline, biathlon, vodní aktivity, obří člobrdo, skákací boty, …).
 • Služba: skauti a skautky se vydají do Benešova a jeho okolí, kde budou různými způsoby pomáhat místní komunitě (v lese, na farmě, v kostelech apod.).

Pátek

obrok2017

Obrok 2017 (flickr.com)

 • Besedy s pamětníky: 3 držitelé nejvyššího skautského vyznamenání, Stříbrného vlka, nejstarší skaut v Česku a další.
 • Osobní rozvoj: prostor pro získání nových dovedností, ve smyslu Služby sobě – rozvoje osobnosti.
 • Velká hra: hromadná bojovka pro všechny účastníky.
 • Večer skautských kapel.

Sobota

 • Expo: veletrh skautských projektů a kurzů, cílem je ukázat účastníkům, jaké možnosti se jejich věkové kategorii ve skautu nabízí.
 • Netradiční sporty: akrobacie, nový cirkus, famfrpál, kinball, archery game a mnoho dalších.
 • Obrok 2017 (flickr.com)

  Přednášky zajímavých osobností: celkem 40 přednášek a debat s významnými osobnostmi z nejrůznějších oblastí, od raketového inženýra po soudkyni Ústavního soudu, od umělců přes novináře.

V neděli akce končí duchovním programem.

Mgr. Barbora Trojak
tisková mluvčí
e-mail: barbora.trojak@skaut.cz
tel.: 731 403 647

Junák – český skaut, z. s.
Senovážné náměstí 24, 110 00 Praha 1
tel.: 234 621 284 | STS: 776 720 220 | e-mail: kancelar@skaut.cz

O autorovi

Junák - český skaut

Junák – český skaut, z. s. je česká skautská organizace, v současnosti nejvýznačnější organizace v prostředí českého skautingu. Označení Junák je původně Svojsíkův český ekvivalent pro mezinárodní označení skaut. Dnešní Junák – český skaut je největší organizací dětí a mládeže v Česku (2018) a je součástí světového skautského hnutí a členem Světové organizace skautského hnutí (WOSM) a Světové asociace skautek (WAGGGS). Do 31. března 2015 nesl název Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/blizi-se-obrok-2019-nejvetsi-skautska-akce-v-roce/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>