«

»

Dub 01 2017

ExoSpace.cz se vzdává svobodného softwaru

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page

Na poslední poradě členů redakce ExoSpace.cz bylo přijato usnesení, které bude pro mnohé překvapivé. Po zkušenostech s vlastním serverem, řízeným Debianem, a se svobodným softwarem, který jsme až doposud používali, především pak operačním systémem Linux, jsme se rozhodli vrátit se k osvědčeným technologiím. Jaké nás k tomu vedly důvody?

Konec vlastního serveru?

Již více než rok provozujeme vlastní server s cloudem. Po uplynulém roce jsme konečně mohli sečíst všechny zisky a ztráty a došli jsme k šokujícímu závěru. Server, který je provozován pouze díky svobodným technologiím, nás ročně vyjde na své údržbě na nemalou částku a přitom je značně nespolehlivý. Většina redaktorů shoduje, že bude lepší od vlastního serveru s cloudem přejít na službu, která bude levnější a hlavně spolehlivější. Zamlouvá se nám především lákavá nabídka od firmy Microsoft, která nabízí ke své službě Office365 úložiště s kapacitou 1 TB. Ovládání vlastního otevřeného serveru je navíc nevyhovující, server totiž nenabízí žádné grafické rozhraní a je možné se k němu připojit pouze přes SSH.

Aktualizace debianu

Aktualizace Debianu, který v současnosti spravuje náš server

Linux vs. Windows

Na poslední redakční radě zároveň proběhla menší vzpoura redaktorů, kteří se zabývají „astro“ částí webu. Po zvážení všech výhod a spíše nevýhod Linuxu jsme se proto, ač neradi, rozhodli vrátit se k osvědčené technologii od Microsoftu. Změnu zaměření redakce na produkty Microsoftu jsme i my linuxáci uvítali, protože po instalaci operačního systému budeme mít k dispozici linuxový bash.

3/5 (4)

Hlasujte

O autorovi

Antonín Judytka

Správce IT, redaktor, člen redakční rady

Bydlím nedaleko města Cheb. Studuji na integrované střední škole technické a ekonomické v Sokolově, obor elektrotechnik. Mezi mé záliby patří svobodný software. Jako hlavní operační systém v mých počítačích preferuji openSUSE. Sem tam se jdu jen tak proběhnout, abych nezlenivěl.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/exospace-cz-se-vzdava-svobodneho-softwaru/

3 komentáře

 1. Tugz

  Mohli jste to napasat vic tak, aby bylo patrne ze je to april + mohlo to byt vtipnejsi.
  Zminit vyhody ktere to prinese, napr moznost hrat minesweeper pres vzdalenou plochu ve volenm case nebo psat clanky ve wordu.

  1. Petr Valach

   Je to tak. A vím to. Bylo to tak trochu splácané narychlo. Škoda, ale není to taková tragédie 🙂

  2. Antonín Judytka

   Bohužel, je to moje chyba, samotný článek jsem začal psát velmi pozdě a práce na jeho dokončení probíhaly doslova za pět minut dvanáct. Slibuji, že se pro příště polepším 🙂

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Více:
Červencové konjunkce

Konec školního roku a začátek vytoužených prázdnin je tu. S ním i mnohé zajímavé úkazy a pohledy na letní oblohu,...

Tretí záchyt gravitačných vĺn detektorom LIGO

4. januára 2017 detektor gravitačných vĺn LIGO opäť zachytil gravitačné vlny. Predpokladá sa, že zachytené gravitačné vlny vznikli pri spoločnom...

Zavřít