«

»

Dub 01 2017

ExoSpace.cz se vzdává svobodného softwaru

Na poslední poradě členů redakce ExoSpace.cz bylo přijato usnesení, které bude pro mnohé překvapivé. Po zkušenostech s vlastním serverem, řízeným Debianem, a se svobodným softwarem, který jsme až doposud používali, především pak operačním systémem Linux, jsme se rozhodli vrátit se k osvědčeným technologiím. Jaké nás k tomu vedly důvody?

Konec vlastního serveru?

Již více než rok provozujeme vlastní server s cloudem. Po uplynulém roce jsme konečně mohli sečíst všechny zisky a ztráty a došli jsme k šokujícímu závěru. Server, který je provozován pouze díky svobodným technologiím, nás ročně vyjde na své údržbě na nemalou částku a přitom je značně nespolehlivý. Většina redaktorů shoduje, že bude lepší od vlastního serveru s cloudem přejít na službu, která bude levnější a hlavně spolehlivější. Zamlouvá se nám především lákavá nabídka od firmy Microsoft, která nabízí ke své službě Office365 úložiště s kapacitou 1 TB. Ovládání vlastního otevřeného serveru je navíc nevyhovující, server totiž nenabízí žádné grafické rozhraní a je možné se k němu připojit pouze přes SSH.

Aktualizace debianu

Aktualizace Debianu, který v současnosti spravuje náš server

Linux vs. Windows

Na poslední redakční radě zároveň proběhla menší vzpoura redaktorů, kteří se zabývají „astro“ částí webu. Po zvážení všech výhod a spíše nevýhod Linuxu jsme se proto, ač neradi, rozhodli vrátit se k osvědčené technologii od Microsoftu. Změnu zaměření redakce na produkty Microsoftu jsme i my linuxáci uvítali, protože po instalaci operačního systému budeme mít k dispozici linuxový bash.

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/exospace-cz-se-vzdava-svobodneho-softwaru/

3 komentáře

 1. Tugz

  Mohli jste to napasat vic tak, aby bylo patrne ze je to april + mohlo to byt vtipnejsi.
  Zminit vyhody ktere to prinese, napr moznost hrat minesweeper pres vzdalenou plochu ve volenm case nebo psat clanky ve wordu.

  1. Anonym

   Je to tak. A vím to. Bylo to tak trochu splácané narychlo. Škoda, ale není to taková tragédie 🙂

  2. suseportal.cz

   Bohužel, je to moje chyba, samotný článek jsem začal psát velmi pozdě a práce na jeho dokončení probíhaly doslova za pět minut dvanáct. Slibuji, že se pro příště polepším 🙂

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram