«

»

Dub 06 2017

Marek Biely, redaktor ExoSpace.cz

Zahajujeme nový seriál, v němž vám představíme všechny aktuálně činné redaktory ExoSpace.cz. Seriál v podstatě odstartoval rozhovor s Lukášem Jelínkem, čestným členem ExoSpace.cz, v tomto článku vám představíme jednoho z nejpilnějších členů redakce, Marka Bielyho.

Marek se narodil 23. května 1998 v Brně, kde žije dodnes. Od dětství ho přitahovala astronomie, vážněji se začal věnovat kometám po příletu komety C/2011 L4 (PanSTARRS). (Své počátky v pozorování komet shrnuje v seriálu Komety a já.)

marek-certifikat

Ocenění Marka Bielyho za jeho příspěvek kometární astronomii

Je ve spojení s významnými pozorovateli komet ve světě. Tato spolupráce ho přivedla do projektu PACA, kde se stal administrátorem tamní facebookové stránky. V redakci má na starosti články tématicky zaměřené právě na komety a drobná tělesa ve Sluneční soustavě, aktuality, kalendář Komety a meteory, svá pozorování komet zaznamenává do přehledu na naší stránce. Je držitelem ocenění od organizace CometBase, jakožto první v Česku a nejmladší na světě, za svůj přínos k poznání komet. Marek totiž svá data nenechává jen pro sebe, sdílí je v celosvětové databázi komet. Patří mezi nejaktivnější amatérské pozorovatele komet v Česku (je na druhém místě co do počtu pozorovaných hodin).

Veliké zaujetí má rovněž pro meteorologii. O dění na obloze se zajímal už jako malý kluk. V 11 letech pozoroval trombu a o pozorování podal hlášení Českému hydrometeorologickému ústavu – asi jako vůbec nejmladší v historii.

hlaseni-chmu

Hlášení ČHMÚ, podané tehdy 11tiletým Markem Bielym

V květnu 2016 se stal přispěvatelem do databáze pozorovatelů bouřek Amatérské meteorologické společnosti.

Na podzim 2016 se zúčastnil kurzu v Geografickém ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Marek zorganizoval druhý seminář naší redakce, který se konal v červnu 2015 v Brně. V září 2016 s námi absolvoval část konference LibreOffice, která se konala v Brně, o měsíc později i další seminář v Praze.

Krom toho se zajímá o sport, hraje tenis, sleduje dění ve Formuli 1. Každoročně se také účastní cyklistické soutěže o Jundrovský kopeček.

Marek a Tonda Judytka na konferenci LibreOffice 2016 v Brně

Marek a Petr Plicka v Prokopském údolí

Marek s Petrem Plickou, Petrem Valachem a majitelem zámku Radim panem Opatrným

Na návštěvě u Ládi Lahody

marek biely

Marek usiluje o vítězství v závodě o Jundrovský kopeček

Marek coby vězeň na zámku Radim

 

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes je vedena redakční radou ve složení Marek Biely-Eduard Boldižár-Antonín Judytka-Petr Valach a provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu, Google+ a Youtube. Patří mezi nejúspěšnější české redakce s astronomickým zaměřením na Facebooku. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/marek-biely-redaktor-exospace-cz/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram