«

»

Dub 06 2017

Marek Biely, redaktor ExoSpace.cz

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+1Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page

Zahajujeme nový seriál, v němž vám představíme všechny aktuálně činné redaktory ExoSpace.cz. Seriál v podstatě odstartoval rozhovor s Lukášem Jelínkem, čestným členem ExoSpace.cz, v tomto článku vám představíme jednoho z nejpilnějších členů redakce, Marka Bielyho.

Marek se narodil 23. května 1998 v Brně, kde žije dodnes. Od dětství ho přitahovala astronomie, vážněji se začal věnovat kometám po příletu komety C/2011 L4 (PanSTARRS). (Své počátky v pozorování komet shrnuje v seriálu Komety a já.)

marek-certifikat

Ocenění Marka Bielyho za jeho příspěvek kometární astronomii

Je ve spojení s významnými pozorovateli komet ve světě. Tato spolupráce ho přivedla do projektu PACA, kde se stal administrátorem tamní facebookové stránky. V redakci má na starosti články tématicky zaměřené právě na komety a drobná tělesa ve Sluneční soustavě, aktuality, kalendář Komety a meteory, svá pozorování komet zaznamenává do přehledu na naší stránce. Je držitelem ocenění od organizace CometBase, jakožto první v Česku a nejmladší na světě, za svůj přínos k poznání komet. Marek totiž svá data nenechává jen pro sebe, sdílí je v celosvětové databázi komet. Patří mezi nejaktivnější amatérské pozorovatele komet v Česku (je na druhém místě co do počtu pozorovaných hodin).

Veliké zaujetí má rovněž pro meteorologii.O dění na obloze se zajímal už jako malý kluk. V 11 letech pozoroval trombu a o pozorování podal hlášení Českému hydrometeorologickému ústavu – asi jako vůbec nejmladší v historii.

hlaseni-chmu

Hlášení ČHMÚ, podané tehdy 11tiletým Markem Bielym

V květnu 2016 se stal přispěvatelem do databáze pozorovatelů bouřek Amatérské meteorologické společnosti.

Na podzim 2016 se zúčastnil kurzu v Geografickém ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Marek zorganizoval druhý seminář naší redakce, který se konal v červnu 2015 v Brně. V září 2016 s námi absolvoval část konference LibreOffice, která se konala v Brně, o měsíc později i další seminář v Praze.

Krom toho se zajímá o sport, hraje tenis, sleduje dění ve Formuli 1. Každoročně se také účastní cyklistické soutěže o Jundrovský kopeček.

Marek a Tonda Judytka na konferenci LibreOffice 2016 v Brně

Marek a Petr Plicka v Prokopském údolí

Marek s Petrem Plickou, Petrem Valachem a majitelem zámku Radim panem Opatrným

Na návštěvě u Ládi Lahody

marek biely

Marek usiluje o vítězství v závodě o Jundrovský kopeček

Marek coby vězeň na zámku Radim

5/5 (3)

Hlasujte

Čtěte dále:

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, podzemních a vojenských prostor a svobodného softwaru. Byla založena v dubnu 2013. Dnes je vedena redakční radou ve složení Marek Biely-Eduard Boldižár-Antonín Judytka-Petr Valach a provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Google+ a Youtube. Patří mezi nejúspěšnější české redakce s astronomickým zaměřením na Facebooku. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda, spisovatel Karel Pacner a šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/marek-biely-redaktor-exospace-cz/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Více:
Největší hvězda ve vesmíru má průměr 1.500 Sluncí

Dosud největší objevená hvězda má průměr asi 1500krát větší než naše Slunce. Vědci jí našli pomocí VLT (European Southern Observatory's...

Prvý štart rakety Dlhý pochod 7

Dňa 25. júna 2016 vyštartovala z nového kozmodrómu Wenchang do vesmíru nová čínska raketa Dlhý pochod 7. Zároveň do vesmíru...

Zavřít