«

»

Říj 22 2017

Moje cesta k Linuxu (I.)

Cesta k Linuxu byla a je u lidí spletitá. Většinou vede přes Windows. O tom, jak začínali členové naší redakce, je nový seriál. Startuje Tonda Judytka.

Co mě přivedlo k Linuxu?

Lukáš Jelínek spolu s Tondou Judytkou na konferenci LibreOffice 2016

Kdysi jsem si pořídil starý obyčejný notebook s Windows XP. Tento počítač už však něco pamatoval a byl neuvěřitelně pomalý, a já se proto začal zajímat o operační systémy založené na Linuxu. První linuxová distribuce, kterou jsem zkoušel, byla PCLinuxOS. Tuto distribuci jsem měl dualbootu společně s Windows XP a používal jsem ho zhruba dva měsíce. Ve své době však nebyla zrovna dobře provedena. Instalace jakékoliv aplikace, která nebyla v „obchodu“ se softwarem, byla velmi problémová, některé aplikace dokonce ani nešlo nainstalovat. Aplikací v obchodě přitom bylo dohromady pouze asi 30. Odrazen touto distribucí jsem se otráveně vrátil k Windows XP a málem zůstal na straně uzavřeného softwaru.

Jenže náhoda pomohla a já se od svého učitele informačních a komunikačních technologii na základní škole dozvěděl o distribuci openSUSE. Ihned po instalaci jsem objevil ty neuvěřitelné možnosti Linuxu, openSUSE mě nalákal na neuvěřitelný výběr softwaru v jeho repozitářích. Bohužel nepoznal jsem žádné zrychlení systému, pouze nové grafické efekty. To bylo způsobeno výběrem nevhodného pracovního prostředí (KDE4) vzhledem k vybavení počítače. Nicméně Linux mě oslovil svými funkcemi, a tak si získal 30 GB z 60 na disku notebooku. Časem, s koncem podpory operačního systému Windows XP, jsem openSUE roztáhl na celý pevný disk (Windows XP už stejně nebyl používaný).

Proč jsem se nevrátil zpět k Windows?

Linux mě především oslovil svým pracovním prostředím, které mi přišlo daleko propracovanější než u Windows. Z tohoto důvodu jsem se snažil vyřešit všechny problémy, které jsem do té doby s Linuxem měl. Při řešení problémů jsem narazil na další nespornou výhodu Linuxu – velkou komunitu dobrovolníků ochotných pomoci. Zpátky jsem se nevrátil ani kvůli uživatelskému softwaru, vždy se mi podařilo najít plnohodnotnou náhradu. Windows také u novějších verzí svého systému neposkytoval ovladače, které můj notebook potřeboval, a tak byl Linux vlastně i jedinou volbou.

Problémy s Linuxem

Na problémy spojené s Linuxem narážím jen velmi zřídka. Nejčastějším je nemožnost spustit nástroje pro programování průmyslových zařízení, jako je například PLC automat od Tecomatu. Za normálních okolností bych to řešil hledáním alternativy za Tecomat. Problémem však je, že nás tento produkt nutí používat ve škole, což znamená, že v počítači musí být mimo Linuxu také virtuální stroj s Windows.

Linux mi pomohl podvádět 🙂

Vzpomínám si, jak jsem v prváku na střední škole zneužíval funkce virtuálních ploch, které pro mě byly novinkou. Používal jsem prostředí KDE4, kde jsem si nastavil, že se nebudou zobrazovat aplikace ze všech ploch, ale pouze z aktuální, čím jsem učiteli, který stiskl ALT+TAB (přepínání aplikací), „dokázal“, že nejsou spuštěné jiné aplikace. Stačilo mi však najet myší jen malinko mimo okno na plochu, otočit kolečkem myši a byl jsem na té správné ploše.

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu, Google+ a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou

Permanent link to this article: https://exospace.cz/moje-cesta-k-linuxu-i/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram