«

»

Lis 04 2017

Moje cesta k Linuxu (II.)

Pokračujeme dalším dílem seriálu Moje cesta k Linuxu. Tentokrát se se svým příběhem podělí Marek Biely, redaktor ExoSpace.cz a předseda redakční rady naší redakce. 

marek

Markovým výhradním operačním systémem se stal Linux
(na snímku s Petrem Plickou)

Když jsem přišel v roce 2014 do ExoSpace, v podstatě vůbec jsem nevěděl, co pojmy jako Linux nebo svobodný software znamenají. Setkával jsem se však s nimi stále častěji. Několikrát jsem byl dokonce vyzván k tomu, abych si Linux nainstaloval. Nikdy jsem k tomu však nepřistoupil, vzhledem k jiným starostem jsem to považoval za ztrátu času. Navíc jsem si říkal, že jsem v ExoSpace kvůli astronomii. Pak jsem ale čirou náhodou viděl Linux v počítači mého strýce. Prakticky okamžitě jsem se v systému zorientoval, a to byla jen taková malá prohlídka. Navíc šlo o systém Debian a byl jsem seznámen s tím, že existují ještě jednodušší distribuce. Podvolil jsem se tedy instalaci Linuxu na můj počítač, a to konkrétně distribuce Linux Mint. Sice mi to kvůli technickým problémům zabralo několik dnů, ale rozhodně toho nelituji. Nyní mám Linux už téměř dva roky a nemohu si jej vynachválit. V mém počítači se stal primárně využívaným operačním systémem a především – a to je pro mě jako pro laika nesmírně důležité – jeho ovládání je snad ještě jednodušší než v případě Windows. A na tuto skutečnost jsem přišel už asi týden po instalaci.

Na co Linux používám? Na běžné činnosti, především na práci na počítači – psaní článků, prohlížení stránek na internetu, čtení pošty a podobně. Často také využívám počítačová planetária či jiné astronomické programy.

linux

Loni jsme oslavili 25 let existence Linuxu

A co mě ještě zaujalo? Mám nade vším plnou kontrolu. Když si potřebuji něco nainstalovat, udělám to. Když je potřeba opravit nějaký problém, provedu to. Stačí několik jednoduchých příkazů, člověk není zdržován různými zbytečnostmi a formalitami jako ve Windows. Nezatěžuje mě antivir ani nutnost defragmentovat disk. Ač se mohlo na první pohled zdát, že instalace Linuxu mi vzala několik dnů života, musím říct, že tento čas už mám zpátky, a to i s úroky. A stojí za tím rychlost a jednoduchost Linuxu.

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu, Google+ a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou

Permanent link to this article: https://exospace.cz/moje-cesta-k-linuxu-ii/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram