Píší jinde

Sledovaná média

SVĚTOVÉ ZDROJE

Space.com

ČESKÉ A SLOVENSKÉ ZDROJE

 • ASTRONOMIE A FYZIKA

OSEL.cz

 • Sto milionů


  U takové sumy nám přijdou na mysl podvody s dotacemi a většinou i nějaké to jméno. Podstatné na tom je, že si ten obolus s osmi nulami, stále ještě dokážeme zhruba představit. Kdo si ale umíme představit, byť jen jeden milion let? O tom a rostlinách bude dnešní zamyšlení.
 • Jedli byste lidské maso, vypěstované v laboratoři?


  Kdyby někdo udělal lidské maso ze zkumavky, byl by zločin ho jíst? A bylo by to nechutné? Jak by vlastně takové maso chutnalo? Etici se mají v dohledné době na co těšit.
 • Britský miliardář Gupta trumfne Muska s největší baterií světa


  Jižní Austrálie se stala kolbištěm podivuhodného souboje miliardářů o to, kdo postaví největší baterii světa. Zatím vítězí Elon Musk, ale teď se objevil vyzyvatel, Sanjeev Gupta.
 • Stephen Hawking a jeho klíčové objevy


  Zpráva o úmrtí legendárního teoretického fyzika Stephena Hawkinga vzbudila lavinu mediální pozornosti věnované jeho životu a dílu. V tomto článku se nechci věnovat biografii tohoto bezesporu významného vědce, ale rád bych čtenářům přiblížil význam jeho dvou nejvýznačnějších teoretických přínosů.

Aldebaran.cz – Bulletin

Náš vesmír

 • Případ ztracené hvězdy


  Titulek tohoto jinak veskrze astronomického článku by nejspíše slušel detektivnímu příběhu Hercula Poirota z prostředí filmových hvězd, nicméně i v tomto vesmírném dramatu musely astronomům pracovat malé šedé buňky na plné obrátky jako slavnému detektivovi, neboť znenadání zmizela hvězda o hmotnosti 25 Sluncí. Před pár lety tam byla, i Hubble ji viděl, ale nyní je na jejím místě jen slabá infračervená stopa. A co je ještě zajímavější, nebyla pozorována žádná jasná supernova, i když se hvězda na několik měsíců výrazně zjasnila.
 • Smyčky nad La Sillou


  Skvělý záběr z observatoře ESO La Silla v Chile byl pořízen fotovyslancem ESO Yurim Beletskym a odhaluje spousty astronomických lahůdek.
 • Galaxie M31 v Andromedě je menší a vznikla srážkou dvou hvězdných ostrovů


  Astronomové zjistili, že náš největší vesmírný soused – galaxie M31 v souhvězdí Andromedy – má přibližně stejnou velikost jako Mléčná dráha. Dosud se domnívali, že M31 je dvakrát až třikrát větší než Mléčná dráha a že naše Galaxie bude nakonec pohlcena svým větším sousedem. Avšak poslední výzkumy publikované v únoru 2018 v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society téměř vyrovnávají vzájemný poměr hmotností obou galaxií. Bylo zjištěno, že hmotnost galaxie v Andromedě je přibližně 800 až 1 200 miliard hmotností Slunce, což je zhruba stejná hodnota jako v případě Mléčné dráhy.
 • SERIÁL: Hlubinami vesmíru s doc. Alenou Šolcovou (2/2)


  O HISTORII ASTRONOMIE | Pokračování povídání o astronomii nás opět zavede nejprve do rudolfínské doby. Jaký byl Johannes Kepler? Jaký byl jeho vztah k Tycho de Brahemu i jeho soukromí?

Rudý Mars

 • Technet.cz: Měsíce Jupitera mají víc vody než Země. Ale je jiná a pod spoustou ledu


  Před pár desetiletími jsme pozemskou vodu považovali za vesmírnou anomálii. Ale jen dokud jsme nezjistili, že některé měsíce Jupitera mají možná více vody než naše planeta. Prozradilo ji magnetické pole. Země se při pohledu z vesmíru díky svému světovému oceánu...
  Číst více
 • Astropis: Najdeme život na Enceladu


  Průzkum Enceladu, šestého největšího měsíce Saturnu, odhalil existenci tajuplných výtrysků stoupajících z jeho povrchu do okolního prostoru. Objev výtrysků tvořených vodním ledem a solí chloridu sodného, tedy hlavními složkami slané vody, odstartoval fascinující změť vědeckých poznatků. Ty zcela změnily představu o Enceladu...
  Číst více
 • Astropis: Vulkanismus na Merkuru


  Merkur, Slunci nejbližší a nejmenší planeta Sluneční soustavy, byl až do nedávné minulosti nejzáhadnějším tělesem její vnitřní části. Blízkost ke Slunci znesnadňuje výzkum ze Země a současně představuje výzvu pro konstruktéry sond. Za téměř 60 let kosmických letů se proto...
  Číst více
 • Přednáška Petra Brože: Vulkanismus ve sluneční soustavě


  Vydejte se v rámci této přednášky na krátkou cestu po sluneční soustavě. Vulkanismus je jeden z dominantních geologických procesů, který se spolupodílel na vzhledu terestrických těles ve sluneční soustavě. Desetiletí výzkumu okolního vesmíru za pomoci kosmických sond a lidských posádek...
  Číst více
 • KOSMONAUTIKA

Novinky z kosmonautiky

 • Úterý - 20. 3. 2018  Státní komise, která zasedala na kosmodromu Bajkonur, potvrdila složení příští expedice na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Její členové - kosmonauti Oleg Artemjev, Andrew Feustel a Richard Arnold - odstartují k ISS v transportní lodi Sojuz MS-08, jenž odstartuje ze startovní rampy číslo 1 kosmodromu Bajkonur 21. března v 17:44 UT a ke stanici se připojí po dvoudenním letu 23. března přibližně v 19:41 UT.

  Časopis Kosmodromy Rossii napsal, že startovní komplex nosných raket Proton na kosmodromu Bajkonur bude uzavřen v roce 2023 a nosné rakety řady Proton-M budou vyřazeny z používání. Už v minulém roce ředitel Chruničevova kosmického střediska Andrej Kalinovskij oznámil, že do roku 2023 odstartuje z kosmodromu Bajkonur závěrečných 15 komerčních nosných raket Proton-M. Po skončení výroby nosných raket Proton přejde středisko na výrobu nosných raket Angara-A5 a Angara-A5M.

  Tým techniků ze střediska NASA Marshall Space Flight Center vyvinul a vyzkoušel novou technologii výroby trysek raketových motorů, která může výrazně snížit náklady a zkrátit dobu výroby. Nový výrobní proces nazvaný Laser Wire Direct Closeout (LWDC), jenž je patentovaný pro agenturu NASA, vyřazuje z výrobního procesu několik operací tradičního výrobního procesu a zkracuje dobu výroby z několika měsíců na několik týdnů.

  Operátor SES oznámil, že 19. března byla do operačního provozu zařazena družice GovSat-1 vypuštěná 31. ledna 2018 nosnou raketou Falcon 9 z Cape Canaveral AFS. Družice pracuje z pozice nad 21,5° v.d. a zajišťuje zabezpečené satelitní komunikace pro vády a vládní instituce v pásmech X a pro armádu v pásmu Ka. GovSat-1 obsluhuje zákazníky v Evropě, na Středním východě a v Africe a zajišťuje pokrytí ve Středozemním a Baltském moři a v Atlantském a Indickém oceánu.

  Evropská kosmická agentura spustila projekt, jehož cílem je získat přehled o plastech v oceánech pomocí kosmické techniky. Plastový odpad, jehož končí v oceánech ročně milióny tun, se nenachází jen u pobřeží, ale i na otevřeném moři ve všech zeměpisných pásmech a dokonce i v polárních ledovcích. Plast se postupně rozpadá na mikročástice, které ohrožují mořské živočichy a které vstupují do potravního řetězce s neznámými důsledky pro život zvířat i lidí. Na evropském projektu pracují souběžně dva týmy, jež nyní posuzují technologie pro detekci plastů z oběžné dráhy. Konečným cílem má být mapa, která ukáže místa koncentrací plastů v oceánech.

  Tiskový mluvčí firmy Dauria Aerospace Vitalij Jegorov oznámil v reakci na dřívější oznámení Roskosmosu o závadě na motoru urychlovacího bloku Fregat z 14. července 2017 až po oddělení družic, že k závada musela nastat před oddělením družic. Roskosmos uvedl, že k závadě došlo v 11 440 s letu a v té době už družice byly asi 1,5 km od urychlovacího stupně. Podle dat, která má Dauria Aerospace k dispozici se závada projevila v 8580. sekundě, tedy asi 10 minut před oddělením družic MKA-N a Majak a tedy závada motoru mohla být příčinou poškození družic.

  Hlavní konstruktér NPO Energomaš Pjotr Levočkin řekl, že byl zahájen vývoj nového raketového motoru, který je určen pro zabudování do superlehkých a lehkých nosných raket. Při vývoji motoru se budou využívat nejnovější poznatky o konstrukci kapalinových raketových motorů. V současné době jsou v Rusku v provozu tři typy lehkých nosných raket - Rokot, Angara-1.2 a Sojuz-2.1v - a superlehká není žádná, ale nově se vyvíjejí ve dvou soukromých společnostech. Stavbu superlehké nosné rakety má v plánech rozvoje do roku 2030 také Roskosmos, který plánuje první start takové rakety v roce 2028.

  China Aerospace Science and Technology Corporation v pondělí (19.3.) oznámila, že v červnu 2019 bude vypuštěna nosná raketa Long March-5B (CZ-5B), která bude využívána při stavbě čínské orbitální stanice. Raketa CZ-5B má celkovou výšku téměř 54 metry a její vzletová hmotnost dosahuje 837 tun. Na nízkou oběžnou dráhu bude schopná dopravit užitečné zatížení o hmotnosti 22 tun.

  V blízkosti Země prolétá planetka 2018 FD1, odhadovaná velikost je mezi 13 a 41 metrem, maximální přiblížení v 04:50 UT na vzdálenost 0,05434 AU (21,13 vzdálenosti Měsíce), planetka byla poprvé pozorovaná 17. března 2018 - Pan-STARRS 1, Haleakala.

  Pohled do minulosti (20. března):
  1998 - britská společnost Starchaser Industries uskutečnila neúspěšný pokus o vypuštění rakety Starchaser 3
  1988 16:24 - z plavidla Širsov byla vypuštěna meteorologická raketa M-100B; dostup 74 km
  1978 21:00 - ze základny Eareckson byla vypuštěna meteorologická raketa Rocketsonde; dostup 59 km
  1978 21:00 - ze základny Barking Sands byla vypuštěna meteorologická raketa Rocketsonde; dostup 52 km
  1978 17:26 - ze základny Point Mugu byla vypuštěna meteorologická raketa Rocketsonde; dostup 65 km
  1978 17:03 - ze základny White Sands byla vypuštěna meteorologická raketa Rocketsonde; dostup 64 km
  1978 17:00 - ze základny Fort Sherman byla vypuštěna meteorologická raketa Rocketsonde; dostup 64 km
  1978 14:17 - ze základny Thule AFB byla vypuštěna meteorologická raketa Rocketsonde; dostup 51 km
  1968 - z kosmodromu Bajkonur byla odpálena balistická raketa R-16U (E 22505-07T); dostup asi 1210 km
  1968 - z kosmodromu Pleseck byla odpálena balistická raketa R-16U (T 22505-18T); dostup asi 1210 km
  1968 21:36 - ze základny Kapustin Jar odstartovala sondážní raketa MR-12; dostup 175 km
  1968 21:09 - ze základny Chejsa odstartovala sondážní raketa MR-12; dostup 182 km
  1968 20:25 - ze základny Chejsa odstartovala sondážní raketa MR-12; dostup 174 km
  1968 19:55 - z plošiny AVM1 byla k testovacímu letu vypuštěna raketa Hydra-Iris (BAR-1); dostup 195 km
  1968 18:23 - ze základny Kiruna odstartovala sondážní raketa Nike Apache (K-NA-8); dostup 216 km
  1968 16:00 - ze základny CELPA odstartovala sondážní raketa Judi-Dart (Exametnet C31); dostup 72 km
  1968 04:57 - ze základny Woomera odstartovala sondážní raketa Skylark 3 (SL408); dostup 217 km
  1958 - v SSSR byl schválen projekt automatických sond Luna a jejich třístupňového nosiče
  1958 - z Cape Canaveral byla odpálena balistická raketa Bomarc (624-17); dostup asi 20 km
  1958 21:45 - ze základny Kapustin Jar byla vypuštěna meteorologická raketa M-100; dostup asi 85 km

  Šipka
  TOPlist
 • Pondělí - 19. 3. 2018  Na základě rozhodnutí Státní komise byla na kosmodromu Bajkonur v časných ranních hodinách převezena z montážní haly nosných raket na startovní rampu číslo 1 nosná raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí Sojuz MS-08. Po příjezdu na startovní rampu byla raketa ustavena do vertikální polohy a byly zahájeny práce prvního startovního dne. Start je naplánován na 21. března v 17:44 UT a kosmická loď Sojuz se má k Mezinárodní kosmické stanici připojit po dvoudenním letu - 23. března kolem 18:41 UT.

  Společnost Aerojet Rocketdyne v minulých dnech oznámila, že dokončila dodávku všech motorů MR-104J pro kosmickou loď CST-100 Starliner (Crew Space Transport) firmy Boeing. Motory, každý s tahem 400 N, budou do CST-100 integrovány na pracovišti vybudovaném v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě. Kosmická loď obsahuje 12 motorů MR-104J, jejichž hlavním úkolem bude orientovat loď před vstupem do atmosféry při návratu.

  Ruský kosmonaut Anton Škaplerov, jenž je nyní na palubě Mezinárodní kosmické stanice, se účastnil voleb prezidenta Ruské federace. Informoval o tom generální ředitel Roskosmosu Igor Komarov a dodal, že stejnou možnost mělo také asi 8000 občanů RF, kteří nyní pracují na kosmodromu Bajkonur (v Kazachstánu). Škaplerov ke své volbě uvedl, že při své třetí kosmické misi už podruhé volil z paluby stanice.

  Předseda Indické kosmické agentury (ISRO) K. Sivan řekl po návštěvě svatyně lorda Venkateswary, že ISRO má mnoho projektů a pracuje na nich. Mezi nimi je také nejtěžší indická družice GSAT-11, která bude brzy (plánováno je v dubnu 2018 - pozn. J. S.) vypuštěna z kosmodromu Centre Spatial Guayanais nosnou raketou Ariane 5ECA při letu VA243. Sivan také konkrétně zmínil i druhou indickou lunární sondu Chandrayaan, která už byla dokončena.

  Společnost China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) představila svůj kosmický program, který bude využívat pro šíření internetu 80 malých družic, jež budou na oběžné dráhy dopraveny ve třech etapách. Zhang Di, zástupce ředitele CASIC, řekl, že tato satelitní síť bude schopná poskytovat internetové připojení na více než 80 procentech souše a na 95 procentech plochy oceánů a moří. První prototyp družice určený pro tuto novou síť byl vypuštěn už v lednu 2017.

  Pohled do minulosti (19. března):
  2008 - zemřel Arthur Charles Clarke (*16.12.1917), britský technik, vynálezce a spisovatel (zejména sci-fi)
  2008 22:48 - z plovoucího kosmodromu Odyssey byla nosnou raketou Zenit-3SL vypuštěna družice DirecTV 11
  1978 13:00 - z plavidla Širsov byla vypuštěna meteorologická raketa M-100; dostup 88 km
  1978 09:00 - z plavidla Volna odstartovala sondážní raketa MMR-06; dostup 59 km
  1968 19:05 - ze základny Chejsa odstartovala sondážní raketa MR-12; dostup 178 km
  1968 18:20 - ze základny Chejsa odstartovala sondážní raketa MR-12; dostup 176 km
  1968 16:15 - ze základny White Sands odstartovala sondážní raketa Aerobee 150 (NASA 04.202NT); dostup 159 km
  1948 23:10 - ze základny White Sands startovala raketa V-2 (39); po poruše dostup 5,5 km

  Šipka
  TOPlist
 • PŘÍRODNÍ VĚDY

Český rozhlas – Leonardo

 • Elektronový mikroskop, nepostradatelný pomocník v boji proti zločinu


  Mikroskopy dělíme na optické a elektronové. V klasickém mikroskopu se používá viditelné světlo fokusované pomocí čoček, v elektronovém svazek elektronů fokusovaný pomocí magnetů. Jak pomáhá tato vysoce pokročilá technologie při objasňování trestných činů, vysvětlil v Magazínu Leonardo expert Kriminalistického ústavu Marek Kotrlý.
 • Erupce na Slunci konkrétně ovlivňují lidské chování, potvrdili brněnští vědci


  Erupce na Slunci mají negativní vliv na lidská rozhodování. Potvrdila to studie Vysokého učení technického v Brně. Můžou za to změny magnetického pole způsobené dopadem částic, které se při erupci na Slunci uvolňují. Experimentu na pomezí psychologie, ekonomie i elektrotechniky se zúčastnilo 60 studentů Univerzity obrany.
 • Stephen Hawking: Hleďme ke hvězdám, ne k vlastním nohám


  Zemřel Stephen Hawking, jeden z nejpopulárnějších fyziků současnosti a zároveň nejdéle přeživší člověk s vážnou nervovou chorobou. Bylo mu 76 let. Svět ho zná nejen jako vyzáblou, schoulenou postavu upoutanou na invalidní vozík, ale především jako popularizátora vědy a autora mnoha teorií včetně těch o chování černých děr.
 • Kámen může být investice, ale musí hlavně dělat člověku radost, tvrdí gemolog


  Drahé kameny jsou od nepaměti nejen chloubou žen, výrazem umu šperkařů, ale i zdrojem mnoha peněz a příčinou prolité krve. Více o nich v Magazínu Leonardo prozradil mineralog, gemolog a odborník na drahokamy Jaroslav Hyršl.

 • SVOBODNÝ SOFTWARE

OpenOffice.cz


LinuxEXPRES.cz – novinky


LinuxEXPRES.cz – články

Linux Mint CZ & SK

 • Firefox – aktualizácia v LM repozitári mešká


  Už niekoľko dní je vydaná aktualizácia prehliadača firefox-58.0.1 s dôležitými bezpečnostnými opravami. Žiaľ, správca aktualizácií túto ešte stále neponúka. Jedným z možných riešení je stiahnuť si archív zo stránky výrobcu vo svojom jazyku,  rozbaliť a použiť spúšťač z nového adresára alebo tento sw neaktualizovať z repozitára Linux Mintu ale z… Číst dále
 • Classifier – urobme si poriadok so súbormi


  Moja polovička migrovala na novší laptop a pri prenose osobných súborov som sa zhrozil. Jej pracovná plocha je učebnicovým príkladom toho, ako by to nemalo vyzerať. Napočítal som 69 viditeľných adresárov a súborov. V adresároch je ďalšia kopa súborov. Mix obrázkov, videí, množstva dokumentov rôznych typov, … Kto hľadá nájde,… Číst dále
 • Linux a slabý počítač? Ano. Díl – 05


  V předchozích kapitolách jsme si popsali, jak by mohlo vypadat povstání z popela Vašeho pc. A to jak z pohledu vylepšení hw, tak použití méně náročných operačních systémů. A řekli jsme si v podstatě o téměř všech rozumných možnostech, jak si pomoci s Mintem.  Ale pokud Vám to nepomohlo, máme… Číst dále
 • Linux a slabý počítač? Ano. Díl – 04


  No, pokud jste se dočetli až sem, jste buď zvědavý čtenář našeho webu, nebo máte tu smůlu, že Váš hw je opravdu již na hranici svých možností. To je samozřejmě nepříjemné a Vy se asi ptáte, co s tím? Protože body, které jsme zde zmínili ještě nejsou úplně uzavřené, koukněne… Číst dále

 

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pisi-jinde/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram