↑ Zpět na Píší jinde

Příspěvky na Českém rozhlasu – Leonardo

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page

Podívejte se na přehled posledních článků na stránce Český rozhlas – Leonardo.

 • Napoví vědcům stromy, co se stalo roku 1908 v Tungusce?
  Dne 30. června 1908 došlo v oblasti centrální Sibiře ke katastrofě apokalyptických rozměrů. Exploze, jejíž původ není zatím jasný, měla sílu tisíckrát větší než bomba svržená na Hirošimu. Další dílek do skládačky této záhadné události přidal tým vědců v čele s Güntherem Kletetschkou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geofyzikálního ústavu AV ČR.
 • Počítačové hry nejsou jen střílečky pro děti, jak dokazuje český Attentat 1942
  Edukativní počítačová hra z dílny Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky bude soutěžit na prestižní světové konferenci Independent Games Festival (IGF). Český projekt Attentat 1942, který je na pomezí dokumentárního filmu a počítačové adventury, není zajímavý jen precizně zpracovanými reáliemi a množstvím archivních snímků, ale především tím, že vzešel z akademického prostředí.
 • V automatizaci na železnici máme proti Evropě významný náskok, potvrzuje expert
  Jakou roli hrála a bude hrát automatizace na železnici? Hostem Magazínu Leonardo byl průkopník oboru Ivo Myslivec ze společnosti AŽD a spoluautor technologického řešení AVV, tedy Automatického vedení vlaku.
 • Izrael hledá, jak zabránit úbytku vody v Galilejském jezeře
  Izraelské jezero Kinneret, známé také jako jezero Galilejské hrálo od nepaměti zásadní roli v dějinách svaté země. Několik desítek let zásobovalo vodou rychle se rozrůstající obyvatelstvo. Vody v něm ale v posledních letech ubývá a ekosystém celého jezera se mění. O důvodech i důsledcích těchto změn hovořil v Magazínu Leonardo ředitel Kinneretské laboratoře Gideon Gal.
 • Dnes léčíme melanom tak, jak se nám dříve ani nezdálo, říká dermatolog Thomas Růžička
  Ve 13 letech opustil Tomáš Růžička se svými rodiči tehdejší Československo. Dnes je profesorem dermatologie a vede největší kožní kliniku na světě v německém Mnichově. Autor 15 knih a téměř tisíce vědeckých článků přijel do Prahy, aby přijal čestný doktorát Univerzity Karlovy.
 • Korunovační klenoty jsou v dokonalém stavu, potvrzuje šperkař Jiří Belda mladší
  Jak jsou na tom české korunovační klenoty, které letos čeká u příležitosti 100. výročí vzniku republiky další veřejné vystavení? Hostem Magazínu Leonardo byl šperkař Jiří Belda mladší, který má péči a údržbu nejstaršího symbolu české státnosti téměř už v rodinném erbu.
 • Snažíme se co nejvíc prodloužit životnost implantátů, vysvětluje bioložka
  Tkáňové inženýrství je mladý obor na pomezí medicíny, biologie a techniky. Pomáhá připravovat biologicky optimální náhrady tkání i orgánů. Bioložka Marta Vandrovcová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR popsala v Magazínu Leonardo, jak takové testování nových materiálů pro kostní implantáty probíhá.
 • Vědci našli nezvyklou houbu, která potřebuje ke svému životu viry
  Viry můžeme najít v opravdu extrémních podmínkách. Příkladem mohou být solné pláně, kde vědci nalezli nový druh nezvyklé houby Sodiomyces akalinus. O těchto houbách a virech, které je napadají, hovořil v Magazínu Leonardo rostlinný virolog Karel Petrzik z Biologického centra Akademie věd České republiky.
 • Jde dohromady welfare hospodářských zvířat a ekonomická prosperita chovu?
  Přirozený vývoj druhů postupně formuje jejich vlastnosti chování. O tom, jak si tento proces můžeme představit nejen u hospodářských zvířat, hovořil v Magazínu Leonardo biolog Marek Špinka z Výzkumného ústavu živočišné výroby.
 • Psát občanský zákoník znamená především být pokorný, tvrdí právník Karel Eliáš
  Jak vzniká nový občanský zákoník? Na co je třeba dbát při jeho novelizacích? O úskalích právní vědy hovořil v Magazínu Leonardo právník a hlavní autor současného Občanského zákoníku profesor Karel Eliáš.
Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pisi-jinde/prispevky-na-ceskem-rozhlasu-leonardo/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare