«

»

Bře 11 2018

Skaut astronautem? Proč ne… Richard Gordon

V uplynulých měsících zemřeli krátce po sobě tři američtí astronauti (Richard Gordon, Bruce McCandless, John Young), z nichž dva (Gordon, Young) byli skauti. V tomto seriálu se zaměříme na ně a v samostatném článku pak na Bruce McCandlesse.

Richard Gordon na oficiálním snímku z roku 1964 (nasa.gov)

Richard Francis Gordon Jr. (řečený „Dick“) se narodil 5. října 1929 ve městě Seattle ve Washingtonu. Po ukončení studia na univerzitě ve Washingtonu, kde získal titul inženýra chemie, se stal námořním pilotem na základně v Jacksonvillu na Floridě. Následně navštěvoval školu zkušebních námořních pilotů v Patuxent River v Marylandu, kde létal na řadě nových typů letadel. Poté přešel jako testovací pilot na základnu Miramar v Kalifornii, kde zůstal do října 1963, kdy byl přijat do 3. skupiny americký astronautů pro program Gemini.

Nejprve se stal členem záložní posádky Gemini 8, v září 1966 se jako pilot zúčastnil spolu s Charlesem Conradem mise Gemini 11. Cílem výpravy bylo setkání s posledním stupněm rakety Agena TV­‑11. Gordon při této příležitosti vystoupil z kabiny a soulodí fotografoval. Při té příležitosti spojil obě tělesa lanem. Po zapálení motoru rakety Agena se Gemini dostala do výšky 1387 kilometrů; dosáhla tak rekordní vzdálenosti od Země (tento rekord nebyl s výjimkou letů Apollo dosud překonán). Let byl zakončen 15. září 1966 úspěšným přistáním na hladině Pacifiku.

apollo-12

Posádka Apolla 12 – Charles Conrad, Richard Gordon, Alan Bean (nasa.gov)

V roce 1969 byl jmenován velitelem záložní posádky Apolla 9. Jeho druhou vesmírnou misí se však stal let Apolla 12 na Měsíc, kde plnil funkci pilota velitelského modulu Yankee Clipper, zatímco Charles Conrad a Alan Bean provedli „nálet na cíl“, kterým se stala vysloužilá sonda Surveyor 3, jež na Měsíci přistála v dubnu 1967. Lunární modul Intrepid od ní přistál 19. listopadu 1969 ve vzdálenosti 180 metrů. Posádka odmontovala některé části sondy a přivezla je k prozkoumání vlivů kosmického prostředí. Úspěšné druhé vylodění na Měsíci skončilo 24. listopadu 1969 přistáním do vln Tichého oceánu.

Po skončení karantény byl Gordon jmenován do záložní posádky Apolla 15. Nicméně v lednu 1972 odešel z NASA a armády. Ve vesmíru strávil 315 hodin a 53 minut, 2 hodiny 41 minut přitom mimo kosmickou loď. Následně se pustil do různých společenských a podnikatelských rolí, byl mj. prezidentem společnosti Space Age America. Gordon byl členem Americké astronautické společnosti, spolupracovníkem Společnosti zkušebních pilotů a členem námořní ligy. V listopadu 2005 obdržel od úřadu NASA ocenění Ambassador of Exploration, udělované astronautům misí Mercury, Gemini a Apollo.

Richard Gordon zemřel 6. listopadu 2017 v San Marcos v Kalifornii ve věku 88 let.

 

NASA a národ ztratily jednoho z našich prvních vesmírných průkopníků. Zasíláme svou soustrast rodině a milovanému astronautovi programu Gemini a Apollo Richardu Gordonovi, hrdinovi z třetí skupiny astronautů NASA.

Robert Lightfoot, administrátor NASA

Zdroj:
Richard Gordon (cs.wikipedia.org)
Richard F. Gordon Jr. (en.wikipedia.org)
Gemini 11 (wikipedia.org)
Apollo 12 (wikipedia.org)
Remembering Dick Gordon (nasa.gov)
Richard F. Gordon, Jr. (nasa.gov)
Remembering Dick Gordon (moon.nasa.gov)
NASA Pays Tribute to Early Space Pioneer Richard Gordon (nasa.gov)

 

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/skaut-astronautem-proc-ne-richard-gordon/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>