«

»

Čvc 08 2019

Tým Charles 4th na evropském finále soutěže CanSat 2019

Přinášíme report z mezinárodního finále soutěže CanSat, kde tým Charles the Fourth reprezentoval Českou republiku a podařilo se mu vyhrát cenu za prezentaci a propagaci projektu. Průběh celého dne si můžete přečíst v následujícím příspěvku. Pro přehlednost jsou události rozděleny podle dní.

Neděle – cesta

Naše výprava začínala jako obvykle na hlavním nádraží v Pardubicích. Veškeré naše vybavení bylo zabaleno do šesti zavazadel. Nastoupili jsme do vlaku a přesunuli jsme se do Prahy. K cestě na letiště jsme využili autobus. To nejnáročnější z cesty bylo za námi. Na letišti Václava Havla jsme si krátce odpočinuli a občerstvili se. Hned nato jsme odbavili naše kufry a prošli do letištní free zóny. Zde jsme jen vyčkali na náš let. Let byl klidný a počasí jasné. Na hotel jsme dorazili jako první s náskokem jednoho celého dne. Chtěli jsme mít jistotu, kdyby se cokoliv při dopravě pokazilo. Hotel Castelo byl naším domovem během celé soutěže.

Pondělí – slavnostní zahájení

Ostatní týmy přijížděly na místo konání v pondělí. Na seznamování nebyl bohužel čas, protože členové týmů byli unaveni z cesty, některým se dokonce zpozdil let. Zatímco ostatní odpočívali, my jsme mapovali okolí a prováděli finální kontroly a drobné úpravy. K večeru se všechny týmy přesunuly do kongresového centra, kde proběhlo slavnostní zahájení. Porota a pořadatelé nás seznámili s pravidly, harmonogramem a obecnými pokyny. Porotkyně Inna Uwarowa se s námi během slavnostního zahájení podělila o své zkušenosti, získané při výrobě reálného satelitu PW-SAT2. Následovala společná večeře, při které jsme měli možnost si popovídat si s členy ostatních týmů. Po večeři jsme na hotelu dolaďovali software samotného satelitu.

Úterý – den rychlých prezentací, testů a inspekce

Vše začínalo ráno kolem deváté hodiny, protože jsme si vylosovali startovní číslo dvě. Rychlá prezentace, která měla porotu seznámit s tím, kdo jsme a o čem je náš projekt, skončila nejasně, protože nám nevystačil čas. Technická inspekce našeho satelitu EVA nás naopak uklidnila. Inspektorovi se velmi líbilo její konstrukční a technické provedení včetně funkcí. Jako poslední nás čekal test padáku. Pro jistotu jsme nepoužili satelit EVA 2.0, ale testovací verzi BETA EVA. První test padáku byl neúspěšný. BETA EVA padala příliš pomalu a hrozilo by, že jí bude nadnášet termální vítr. Použili jsme tedy menší padák. Na druhý pokus bylo vše již v pořádku a v perfektní normě. Tím pro nás skončil tento náročný den. A můžeme říct, že jsme byli s naším výkonem spokojeni.

Středa – „den D“, vystřelení satelitu EVA raketou

Středa byla pro nás nejvíce stresujícím dnem. Byli jsme převezeni autobusem na odpalovací rampu. Celou dobu jsme si kladli otázku Vyjde to? Na místě čekaly dva stany pro dva týmy. Do rakety se vždy umístily dvě sondy. Zapojili jsme EVU, zkontrolovali odesílání a příjem dat. Náš konstruktér Daniel Dworschak sestavil anténu. V tento moment jsme byli připraveni ke startu. Lukáš Valta a Daniel Dworschak šli odevzdat satelit EVA k raketě. Teď už jsme jen poslouchali odpočet. 5, 4, 3, 2, 1… Launch! Srdce se nám sevřela, raketa zasvištěla a v mžiku nám zmizela z očí. Vyletěla rychlostí 600 km.h-1. Ztratili jsme s ní vizuální kontakt, ale stále jsme přijímali data. Těsně před dopadem jsme ztratili signál GPS. Díky poslednímu zaznamenanému místu a správnému namíření antény jsme opět začali přijímat. EVA byla vzdálená cca 2,2 km od místa startu rakety. Tomáš Forejt a Daniel Dworschak ji našli bez viditelných známek poškození. Mise byla na první pohled úspěšná, zbývalo ověřit, zda naměřená data dávají smysl. Zpracování dat a příprava finální prezentace nám zabralo velké množství času. Připravovali jsme se asi do 4 hodin ráno a poté jsme ulehli na chvíli do postelí, abychom načerpali alespoň trochu energie.

Čtvrtek – finální prezentace a vyhlášení

Vstávali jsme brzo ráno a naposledy trénovali závěrečnou prezentaci. Té se zhostili Václav Pavlíček s Lukáš Valta. Kromě mikrofonu a projektoru jsme při prezentaci použili VR brýle HTC Vive s programem na zobrazování dat a ještě Google Home Mini s naší vlastní akcí pro Google Assistanta. Celkový čas na prezentaci byl 10 minut. Tentokrát jsme vše stihli v limitu. Porotu interakce během naší prezentace velmi zaujala. I přes to, že angličtina není náš mateřský jazyk, v mluveném projevu jsme dokázali konkurovat anglicky mluvícím zemím. Po odprezentování jsme zasedli do konferenční místnosti a poslouchali ostatní týmy. Poté přišlo dychtivě očekávané vyhlášení výsledků. Nejprve porotci rozdali všem týmům ceny za účast v soutěži a poté přišli k jednotlivým oceněním. K našemu úžasu jsme dostali ocenění za nejlepší prezentaci a propagaci projektu. Byli jsme úplně v šoku a ocenění jsme dlouho rozdýchávali a nemohli jsme tomu vůbec uvěřit.

Pátek – návštěva vodního parku

Poslední den byl čistě odpočinkový. Pořadatelé pro nás připravili návštěvu vodního parku s termálními bazény. Tento poslední den soutěže jsme si velmi užili a také jsme si při vodních radovánkách značně odpočinuli.

Závěrem děkujeme všem našim sponzorům a podporovatelům, kteří nám poskytli finance a také odbornou pomoc. Zároveň děkujeme organizátorům (Cansats in Europe, Sierrafoxx and ESERO Česká republika), bez kterých by se tato soutěž neuskutečnila.

O autorovi

Václav Pavlíček

Permanent link to this article: https://exospace.cz/tym-charles4th-na-evropskem-finale-souteze-cansat-2019/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>