↑ Zpět na Filmy a videa

Raketoplán STS

vostok1 apollo+lm mir apollo-sojuz
POČÁTKY
KOSMONAUTIKY
ZÁVOD O MĚSÍC KOSMICKÉ
STANICE
MINULOSTI
ASTP
shuttle buran ISS Orion
RAKETOPLÁN
STS
BURAN ISS,
SOUČASNOST
PROJEKTY
BUDOUCNOSTI

STS-2 – Druhý let raketoplánu

12. listopadu 1981 podruhé odstartoval raketoplán Columbia na oběžnou dráhu – bylo to poprvé, co se do vesmíru opakovaně vydala pilotovaná loď. Na palubě byli Joe Engle a Richard Truly a v nákladovém prostoru poprvé manipulátor RMS neboli Canadarm. Bylo to podruhé a naposled, co byla palivová nádrž natřena na bílo. Předstartovní problémy si vyžádaly opakovaný odklad startu. Start však proběhl bez komplikací, třebaže posádka měla namále – už při tomto letu se objevil problém s O-kroužky na startovacích boosterech SRB, které málem byly prohořené, jak se ukázalo z poletové analýzy. Pobyt na oběžné dráze byl naplánován na 125 hodin. Již několik minut po startu však začala vykazovat odchylky od normálu jedna z palivových baterií, po pěti hodinách vysadila úplně, a vedení letu se rozhodlo let dramaticky zkrátit na 54 hodin. Přesto se cíle letu podařilo splnit na 90 % a raketoplán 14. listopadu přistál na Edwardsově letecké základně.

Technické divy světa: RAKETOPLÁN

Raketoplán Space Shuttle systému STS byl extrémním strojem. Používal absolutně nejsilnější raketové motory na světě, nejsilnější motory střední třídy, dokázal vynést na oběžnou dráhu 7 členů posádky a 20 tun nákladu. Vyznačoval se velkou spolehlivostí a velkým výkonem. Právě o něm je tento dokumentární film, který pojednává o všech jeho klíčových komponentech i průběhu letu.

STS-118: Start se změnil v ohromující překvapení

Dvě slečny natáčejí start raketoplánu Endeavour. Zřejmě jsou na startu poprvé, jsou natěšené. Se zpožděním (kvůli vzdálenosti) k nim však dorazí zvuková vlna… a vše je najednou jinak 🙂

Stavba raketoplánu Endeavour

STS-68: Poslední RSLS abort

18. 8. 1994 měla startovat mise STS-68 raketoplánu Endeavour. V průběhu zážehu motorů SSME, kdy běží RSLS (Redundant Set Launch Sequencer), však počítače detekovaly zvýšenou teplotu na motoru #3 a start zrušily. Bylo to poslední RSLS abort v historii letů raketoplánu.

9. 3. 2012: Přesun raketoplánů Discovery a Atlantis

Přesun raketoplánu Discovery z Orbiter Processing Facility-1 a raketoplánu Atlantis z VAB do OPF-1. Raketoplány se chystají na umístění ve svých nových domovech – v muzeích.

Poslední start Discovery – STS-133

Ledovací tým připravuje raketoplán Atlantis k misi STS-132

Raketoplán Space Shuttle – Dokument

Raketoplán je nejsložitější stroj, jaký kdy byl postaven. V tomto dokumentárním filmu od NASA se seznámíte s jeho historií, přípravou na let i samotným letem.

8. 7. 2011 – Poslední let raketoplánu (STS-135)

STS-31: Komentované video

V tomto videu se můžete podívat na let STS-31 očima astronautů, účastníků mise, kteří záznam z letu také komentují.

Reálný zvuk raketoplánu na startu

Start raketoplánu z různých úhlů

Poslední let Columbie

1. února 2003 byl krásný, zimní chladný den. Ten den odpoledne SEČ se měl z oběžné dráhy vrátit raketoplán Columbia. Nestalo se však.

Columbia zápasila s proraženým křídlem od kusu pěnové izolace z palivové nádrže. Do cíle už nedoletěla. Rozpadla se nad Texasem.

Ten den kosmonautiku postihlo další hrozné neštěstí. Ten den se nevrátila Columbia.

1. 2. 2003 – Den, kdy se nevrátila Columbia

STS-93: Mise, která málem skončila obrovskou katastrofou…

STS-93, velitelka Eileen Collins, vypuštění rentgenové observatoře AXAF/Chandra

Zoufalství a beznaděj při posledním letu Challengeru

Rodiče, příbuzní a známí posádky letu STS-51L bezmocně přihlíží, jak se Challenger mění v ohromnou ohnivou kouli, z níž vylétají trosky dávné pýchy Spojených států.

Barbara Morgan sleduje explozi Challengeru

Náhradnicí Christy McAuliffe byla rovněž učitelka Barbara Morgan. Start Challengeru sledovala na jedné z tribun a počáteční nadšení vystřídal šok.

28. 1. 1986 – Nikdy nezapomeneme…

Druhá šance pro Johna Glenna – STS-95, 29. 10. 1998

Analýza startu raketoplánu

Přistání prvního raketoplánu

12. dubna 1981 se po šestileté odmlce vrátily Spojené státy na cestu pilotované kosmonautiky. Ten den odstartoval raketoplán Columbia s Johnem Youngem a Bobem Crippenem. Po dvoudenním pobytu na oběžné dráze se vrátil a úspěšně přistál na Edwardsově letecké základně. V tomto filmovém dokumentu je celý úsek navádění na přistávací dráhu zaznemnán a spolu s ním i poletové rozhovory s pracovníky NASA.

12. 4. 1981 – Hail Columbia!

 

Permanent link to this article: https://exospace.cz/filmy-a-videa/raketoplan/