Leonardo Plus

Leonardo Plus je cyklus cestopisů, které jsou vysílány na Českém rozhlasu. Na této stránce najdete výběr zajímavých dílů, které se týkají astronomie, kosmonautiky a fyziky. Přehled budeme aktualizovat a doplňovat.

18. 6. 2017: S odborníkem na kosmonautiku Dušanem Majerem rozebereme třeba to, jaká bude spolupráce NASA a administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a jak bude fungovat nově vznikající americká Národní vesmírná rada.

7. 5. 2017: V úterý 9. 5. 2017 čeká americkou sondu Cassini už třetí průlet mezi Saturnem a jeho prstenci. Do září to zopakuje ještě 20 krát. A právě o této planetě, která kdysi zachránila Zemi život, bude s astronomem Jiřím Grygarem debatovat Petr Sobotka. 

16.4.2017: Těžba ve vesmíru na asteroidech může být v budoucnosti jedním z největších průmyslových odvětví. Existují firmy, které už se na takovou těžbu připravují a vědci zkoumají jakým způsobem materiály z těles letících vesmírem využít.

26.3.2017: Z obnovitelných zdrojů se dá pokrýt 20 procent spotřeby energie. Proto všichni čekají, kdy se najde nový zdroj energie. Mohla by to být jaderná fúze, která je uvnitř Slunce? Prozradí Petr Kulhánek.

12.2.2017: Hostem bude astrofyzik Jiří Grygar, který vysvětlí, jak vznikají tajemné radiové záblesky. A dozvíte se i to, jak vědecký tým obřího radioteleskopu Parkes v Novém Jižním Walesu zmátla mikrovlná trouba.

22. 1. 2017: Budou Američané i nadále tahouny výzkumu a dobývání vesmíru? Co čekat od nového amerického prezidenta Trumpa? Můžeme čekat výpravu lidské posádky na Mars, nebo čekají americkou NASA finanční škrty?

15. 1. 2017: O klimatických změnách, prapůvodu ekologie a o tom, co lidé za žádnou cenu nechtějí slyšet. Rozhovor s Václavem Cílkem ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

4. 12. 2016: Jak by měli přednášející zaujmout studenty a kdy by se měl vysokoškolský pedagog nahradit on-line kurzem? Mluví o tom vědec Pavel Jungwirth.

20. 11. 2016: Co lidem přinesou klimatické změny? O tom je další vydání magazínu Leonardo Plus. Tentokrát s geologem, klimatologem a filozofem Václavem Cílkem.

6. 11. 2016: Od Země do nejvzdálenějšího vesmíru, od současnosti po velký třesk, od nejjasnějších objektů oblohy po ty nejslabší. Všude tam nás zavedou astronomické objevy. Obzvláště ty, které vybral pro Nebeský cestopis astrofyzik Jiří Grygar. Ptá se Petr Sobotka.

30. 10. 2016: 25 velkých vesmírných objevů minulého století vybral a okomentuje astrofyzik Jiří Grygar.

25. 9. 2016: O výzkumu černých děr, o kvasarech, o planetkách, ale i o tom, jestli Pluto už není planeta s Petrem Kulhánkem.

18. 9. 2016: Jaký objev ve fyzice je stejně významný jako pro biology teorie evoluce. Hostem pořadu je přední částicový fyzik Jiří Dolejší, se kterým Miroslav Dittrich mluvil na náměstí v Liberci při vědecké roadshow Českého rozhlasu Plus.
31. 7. 2016: Když se někde ve vesmíru podaří objevit voda, budí to velkou pozornost. Oprávněně? Znamená to, že je tam možný život? Podobným otázkám se budeme s astrofyzikem Petrem Kulhánkem z ČVUT věnovat v Nebeském cestopisu.
26. 6. 2016: Je na Marsu život? A co voda, atmosféra? Proč je Mars červený? K Rudé planetě se vydáme v repríze pořadu s astrofyzikem Jiřím Grygarem.
5. 6. 2016: Toto vydání Nebeského cestopisu byl věnováno planětě Venuši. Hostem pořadu byl astrofyzik Jiří Grygar.
22. 5. 2016: O klimatické budoucnosti a postavení České republiky v ní mluvili geolog Václav Cílek, Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

 10. 4. 2016: O planetách u cizích hvězd, exoplanetách, s astrofyzikem Jiřím Grygarem.

14. 2. 2016: O planetě, která fascinuje lidstvo, Marsu, s astrofyzikem Jiřím Grygarem.

 

Permanent link to this article: https://exospace.cz/leonardo-plus/