↑ Zpět na Píší jinde

Příspěvky na stránce Náš vesmír

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page

Podívejte se na přehled posledních článků na stránce Náš vesmír.

 • Hák na maso v Létajících rybách


  Galaxie NGC 2442, známá také jako "Hák na maso", má nápadně asymetrický tvar. Zatímco horní ze spirálních ramen je zdánlivě přeloženo přes sebe, dolní se táhne daleko od středu galaxie a je ozdobeno červenými oblaky odhalujícími právě probíhající proces tvorby hvězd. Dvojici rozdílných snímků této nesouměrné galaxie pořídily dalekohled MPG/ESO a Hubblův kosmický teleskop (NASA/ESA).
 • Sedm nejextrémnějších planet, jaké byly doposud objeveny


  Sedm případů mimořádně extrémních planet + fotogalerie. Astronomové nedávno objevili nejteplejší planetu, jaká kdy byla pozorována – s povrchovou teplotou vyšší než u některých hvězd. Jak lovci exoplanet mimo naši Sluneční soustavu uvádějí, bylo již objeveno velké množství planet s extrémními charakteristikami. A pokračující výzkumy Sluneční soustavy rovněž odhalily několik poměrně dost zvláštních kandidátů i doslova za humny. Zde je sedm případů mimořádně extrémních planet.
 • Betelgeuse na obrázku z radioteleskopu ALMA


  Oranžová skvrna zobrazuje blízkou hvězdu Betelgeuse, jak ji vidí ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Je to poprvé, co ALMA pozorovala povrch hvězdy, a tento první pokus vyústil v nejpodrobnější dostupný obrázek Betelgeuse.
 • SERIÁL: Hlubinami vesmíru s dr. Pavlem Gáborem (2/2)


  V tomto pořadu pokračuje rozhovor s P. Pavlem Gáborem, SJ, PhD, astrofyzikem, katolickým knězem, členem jezuitského řádu a zároveň pracovníkem Vatikánské observatoře.
 • Správný rytmus ve vesmíru


  Vesmír je pro lidské tělo nehostinným prostředím, na které se ovšem adaptuje pozoruhodně dobře. V řádu hodin se mozek přizpůsobí na neschopnost určit, kde je „nahoře“ a kde „dole“ – tak jako by právě plavba pro něj byla tím nejpřirozenějším pohybem. Výzkumníci nyní zkoumají, jak se naše interní hodiny podobným způsobem srovnávají s omezeními kosmického prostředí. Experiment sponzorovaný ESA ukázal, že i když vezmeme lidské tělo do vesmíru, nemůžeme za sebou nechat jeho pozemský rytmus.
 • Daleko za Plutem se možná nachází planeta velikosti Marsu


  Existuje desátá planeta ve vzdálených oblastech Sluneční soustavy? Možná ano. Astronomové Kat Volk a Renu Malhotra (Univerzita of Arizona) totiž našli náznaky její existence.
 • SERIÁL: Vesmír podle Messiera (60.)


  V této části našeho seriálu, ve kterém zvídavě listujeme katalogem pana Messiera, nahlédneme do blízkosti spirální galaxie M88, která je až nápadně podobná naší Galaxii, případně galaxii v Andromedě M31.
 • Opomíjené seskupení reflexních mlhovin v Orionu


  NGC 1977, NGC 1975 a NGC 1973 jsou krásné reflexní mlhoviny, které astronomové dost často přehlíží ve prospěch výrazné záře z blízké porodnice hvězd, známé jako Mlhovina v Orionu. Zmíněné reflexní mlhoviny se nacházejí u Orionova meče, kousek na sever od komplexu Mlhoviny v Orionu a také souvisí s obřím molekulárním mrakem v Orionu, který […]
 • Indická raketa vynesla Česko a Slovensko do vesmíru


  ZÁZNAM | Ze Satish Dhawan Space Centre (Sriharikota) odstartovala v 05:59 SELČ indická nosná raketa PSLV-C38, která na oběžnou dráhu nese 31 družic. Mezi nimi je jedna z Česka a jedna ze Slovenska.
 • SOUTĚŽ: Chcete vyhrát knihu „Neznámý vesmír v deseti kapitolách“ od Stuarta Clarka?


  Pokud ano, tak stačí pouze správně odpovědět na naší soutěžní otázku. Ze správných odpovědí bude jedna vylosována a její autor či autorka tuto knižní novinku obdrží poštou na svou adresu. Další informace najdete na naší webové stránce...
Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pisi-jinde/nas-vesmir/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare