↑ Zpět na Píší jinde

Příspěvky na stránce Náš vesmír

Podívejte se na přehled posledních článků na stránce Náš vesmír.

 • TESS vyrazil na lov!


  ÚPLNÝ ZÁZNAM | Ve čtvrtek 19. dubna v 00:51 SELČ odstartovala z komplexu SLC-40 na Cape Canaveral Air Force Station nosná raketa Falcon 9 s lovcem exoplanet TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) na palubě, který bude pátrat po exoplanetách u hvězd vzdálených do 300 světelných let od Země.

  Příspěvek TESS vyrazil na lov! byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • Uvidíte na obloze: Lyridy 2018


  Následujících několik nocí můžeme po dlouhé pauze sledovat na obloze větší množství meteorů. Blíží se totiž maximum meteorického roje Lyridy. To letos připadá na neděli 22. dubna (19:00 SELČ). Roj pozorovatelný přibližně od 19. do 25. dubna je pojmenován podle souhvězdí Lyry, neboť právě zde se nachází tzv. radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají.

  Příspěvek Uvidíte na obloze: Lyridy 2018 byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • V centrální části Mléčné dráhy se nachází 10 000 hvězdných černých děr


  Skupina astrofyziků pod vedením Columbia University objevila desítky hvězdných černých děr shromážděných v okolí zdroje záření Sagittarius A* (Sgr A*), což je supermasivní černá díra v centru naší Galaxie – Mléčné dráhy. Jedná se o první objev, který podporuje desítky let starý předpoklad, otevírající nesčetné příležitosti k lepšímu porozumění vesmíru.

  Příspěvek V centrální části Mléčné dráhy se nachází 10 000 hvězdných černých děr byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • Dnes byla zahájena Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice


  Patnáctý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům, pozorováním zejména robotickými dalekohledy a také rentgenovým družicím probíhá v Karlových Varech od 17. do 20. dubna 2018. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovní setkání odborníků především z oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů.

  Příspěvek Dnes byla zahájena Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • Zajímavý archeologický nález při vykopávkách středověkého Bergenu


  Zřejmě "cinknutou" hrací kostku nalezli archeologové při vykopávkách středověkého Bergenu v Norsku. V lokalitě, kde se v 15.století rozkládá rušná čtvrť s několika hostinci, nalezli přes 30 hracích kostek. U jediné z nich chybí jednička a dvojka, zato má čtyřky a pětky na dvou plochách.

  Příspěvek Zajímavý archeologický nález při vykopávkách středověkého Bergenu byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • Nedaleko Země proletěla planetka 2018 GE3


  V neděli 15. dubna 2018 v 8:41 SELČ se k Zemi na vzdálenost 0,5 LD (192 200 km) přiblížila planetka 2018 GE3. Planetka (3 až 6 krát větší než Čeljabinský meteroid) byla objevena předchozí den na observatoři Catalina Sky Survey. Michaelovi Jägerovi z rakouského Weißenkirchenu se krátce po oznámení podařilo toto těleso nasnímat v souhvězdí Hada.

  Příspěvek Nedaleko Země proletěla planetka 2018 GE3 byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • Duhové nebe


  Krásný snímek z observatoře ESO Paranal poodhaluje zvláštní noční scénu nad dalekohledem VLT, nejznámějším přístrojem observatoře.

  Příspěvek Duhové nebe byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • Pavol Kollarik: NGC 2264


  Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál, než běhá po obloze Měsíc, a ještě dál, než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu ovšem, není to opravdický ozdobený stromek, byť se třpytí nejméně dvaceti modrými hvězdami. Ve skutečnosti se jedná o otevřenou hvězdokupu, jejíž členové nám na obloze vytvářejí trojúhelníkovou podobu vánočního stromku. Objevil ji britský astronom William Herschel 18. ledna 1784. A právě k této hvězdokupě obrátil skleněné oko svého dalekohledu astrofotograf Pavol Kollarik, vítěz březnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce.

  Příspěvek Pavol Kollarik: NGC 2264 byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • SERIÁL: Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (2/2)


  ŽEŇ OBJEVŮ 2013 | V tomto 2. díle Žní objevů 2013 opustíme Sluneční soustavu a ponoříme se do tzv. hlubokého vesmíru. Nejprve navštívíme zajímavé exoplanety, kde se odehrává výzkum především díky družici Kepler, která zkoumá detailně část oblohy na rozhraní souhvězdí Labutě, Lyry a Draka.

  Příspěvek SERIÁL: Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (2/2) byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

 • Úžasný svět vznikajících hvězd


  Díváme se na pozoruhodné oblasti s probíhajícím vznikem hvězd, které jsou pozorovatelné v Mléčné dráze na jižní polokouli. Levé části snímku dominuje hvězdokupa NGC 3603 ležící 20 tisíc světelných let od nás ve spirálním rameni Galaxie, které se na obloze promítá do souhvězdí Kýlu a Střelce (Carina-Sagittarius). Vpravo pak vidíme seskupení zářících oblaků plynu známé jako NGC 3576, které je od nás vzdáleno jen asi 9 tisíc světelných let. Tento snímek byl pořízen pomocí dalekohledu MPG/ESO a kamery WFI (Wide Field Imager), které pracují na observatoři La Silla v Chile.

  Příspěvek Úžasný svět vznikajících hvězd byl publikován na webu NÁŠ VESMÍR.

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pisi-jinde/nas-vesmir/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram