Poradna ExoSpace.cz

Máte otázku z astronomie, kosmonautiky, fyziky, výzkumu podzemí nebo IT? Zajímá vás něco z činnosti redakce ExoSpace? Ptejte se.

Dotazy posílejte prostřednictvím kontaktního formuláře níže. Na dotazy odpovídáme do jednoho týdne.

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Vaše e-mailová adresa* (nebude zveřejněna, vyžadováno)

    Vaše zpráva (vyžadováno)


    Poradna ExoSpace.cz
    Jak píše Petr Krčmář na Rootu, společnost Microsoft odebrala Evropskému středisku pro jaderný výzkum (CERN) status akademické instituce. Na CERN se tak nyní vážou standardní komerční podmínky. Proč se tak stalo? Změnil Microsoft licenční podmínky? Hrozí něco podobného i českým ústavům?
    Licenční podmínky se nezměnily. Microsoft jen rozhodl, že už CERN nebude mít výhody určené pro akademické organizace. Není jasné proč. Lze spekulovat, že jakmile na tom nějaká taková organizace začne být ekonomicky dobře, Microsoft jí odebere výhody, aby musela platit plnou cenu.

    Lukáš Jelínek, 11. 7. 2019

    Mezinárodní vesmírná stanice komunikuje se Zemí přes síť TDSR. Jedná se o klasicky radiový signál? Je to tak i v případě marsovských roverů?
    Jedná se o síť TDRS (Tracking and data relay satellite) a ta využívá komunikaci přes radiové vlny. Jde o nejběžněji používanou komunikační metodu, byť se v poslední době experimentálně prosazují přenosy dat přes laser a rentgenové paprsky schopné přenášet větší objemy dat. Radiový přenos signálu se používá prakticky všude, tedy i u roverů na Marsu.

    Dušan Majer, 4. 5. 2019

    Kdy konečně k ISS odstartuje ruský modul Nauka?
    Nauka laboratorní modul, který je pro ruskou část velmi důležitý. Modul Nauka se bohužel již několik let odkládá. Situace kolem jeho startu není příliš jasná, ale snad by to mělo být do konce roku 2020. Vlivem odkladů je třeba recertifikovat třeba těsnění, kterému už prošla záruka. Největší problémy byly s čištěním nádrží od kovových pilin.

    Dušan Majer, 12. 2. 2019

    Jak lze získat data z družic pro dálkový průzkum Země? Jsou otevřená všem zájemcům?
    Data ze satelitů ESA, především Copernicus (tedy celá řada družic Sentinel) a EUMETSAT, jsou free to use. Pro jejich prohlížení lze doporučit aplikaci Sentinel Playground nebo EO browser. Kompletní metodiku k užívání satelitních snímků nemáme, ale po částech ji dáváme na náš web (https://esero.sciencein.cz) ke stažení. S dotazy na satelitní snímkování se můžete obrátit na Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury, e-mailová adresa: jan.spratek(a)sciencein.cz.

    Jan Spratek, ESERO, 2. 1. 2019

    Permanent link to this article: https://exospace.cz/poradna/