Archiv kategorie: Sluneční soustava

Led 04 2020

OG Sat: Stříbrný satelit v plechovce

Druhý na českém finále soutěže CanSat 2019 skončil tým OG Sat z Frýdku-Místku. Vedoucí týmu Michal Hrtoň se nám svěřil se zážitky z průběhu soutěže.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/og-sat-stribrny-satelit-v-plechovce/

Status update

Náš CanSat tým Charles 4th, který reprezentoval Českou republiku na mezinárodním finále soutěže CanSat v italské Bologni, získal další ocenění. Konkrétně byl náš závěrečný report z mise vybrán odbornou porotou jako jeden z nejlepších celého ročníku soutěže CanSat 2019. Pro připomenutí, CanSat je mezinárodní soutěž, ve které středoškolské týmy navrhují vědeckou misi a staví vlastní malý satelit, který tuto misi splní. Po mezinárodním finále jsme měli dva týdny na sepsání závěrečného reportu z celé mise. Maximální délka reportu byla stanovena na 25 stránek, což se nám podařilo úspěšně využít. V našem reportu jsme se zaměřili na potenciální cíle našeho satelitu, čímž jsou planety ze sluneční soustavy TRAPPIST-1. Tato soustava byla objevena v roce 2017 Evropskou jižní observatoří. Dále jsme popsali technické řešení našeho projektu. Zahrnuli jsme zde popis a model konstrukce, dále schématické zapojení našeho satelitu a také jednoduchý popis vytvořeného softwaru. Poslední část reportu jsme věnovali vědeckým výsledků z naší mise.

Oficiální oznámení TOP reportů najdete na stránce esa.int. (Pokračování textu…)

Permanent link to this article: https://exospace.cz/report-tymu-charles-4th-je-z-jednim-top-reportu-souteze-cansat-2019/

Čvc 26 2019

Vědecký závěr z mise Charles 4th

Český tým soutěže CanSat Charles 4th prezentuje vědecký výstup své mise, s níž uspěl na evropském finále soutěže CanSat 2019, pořádaném Evropskou kosmickou agenturou ESA. Cílem soutěže je vyrobit sondu o velikosti plechovky od limonády, schopnou podávat informace o svém okolí při sestupu na povrch. Vedle měřeních základních fyzikálních veličin by měla poskytovat informace ze …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vedecky-zaver-z-mise-charles-4th/

Čvc 16 2019

16. července 2019 nastane částečné zatmění Měsíce

V noci z 16. na 17. července 2019 nastane výrazné částečné zatmění Měsíce, pozorovatelné takřka v celém svém průběhu. Úkaz nastává polostínovou fází ve 20:44 SELČ, v době, kdy Měsíc bude ještě pod obzorem (v Praze vychází ve 21:03 SELČ). V této fázi je zatmění okem nepostřehnutelné, projeví se až na fotografii. Okem viditelná fáze …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/16-cervence-2019-nastane-castecne-zatmeni-mesice/

Bře 30 2019

Mohou Foglar se Svojsíkem ohrozit Zemi?

Mohou se se Zemí srazit planetky (9102)Foglar a (16706)Svojsík? Na tuto otázku odpovídal astrofyzik Jiří Grygar v rozhovoru se Slavomilem Janov pro magazín Kmene dospělých v Junáku Magoš. Odpověď je jasná – riziko středu se Zemí se blíží k nule. Čistě teoreticky se mohou planetky srazit samy, protože obíhají v podobných vzdálenostech, ale k jejich …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mohou-foglar-se-svojsikem-ohrozit-zemi/

Bře 02 2019

Tři planety v řadě: Venuše, Jupiter a Saturn

V prvních březnových dnech roku 2019 lze na ranní obloze spatřit seskupení tří planet Sluneční soustavy: Venuše, Saturnu a Jupitera. K nim se připojuje Merkur, viditelný na večerní obloze. Nejjižněji z trojice planet se nachází Venuše s jasností -4,1 mag, kterou zastihneme na pomezí souhvězdí Střelce a Kozoroha. O něco výše a jižním směrem v …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/tri-planety-v-rade-venuse-jupiter-a-saturn/

Led 27 2019

Pozorování zatmění Měsíce 21. 1. 2019

Zatmění Měsíce 21. 1. 2019 fotil kdekdo. Přinášíme výběr obrázků, pořízených profesionály i amatéry.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pozorovani-zatmeni-mesice-21-1-2019/