Archiv kategorie: Země

Led 04 2020

OG Sat: Stříbrný satelit v plechovce

Druhý na českém finále soutěže CanSat 2019 skončil tým OG Sat z Frýdku-Místku. Vedoucí týmu Michal Hrtoň se nám svěřil se zážitky z průběhu soutěže.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/og-sat-stribrny-satelit-v-plechovce/

Čvc 26 2019

Vědecký závěr z mise Charles 4th

Český tým soutěže CanSat Charles 4th prezentuje vědecký výstup své mise, s níž uspěl na evropském finále soutěže CanSat 2019, pořádaném Evropskou kosmickou agenturou ESA. Cílem soutěže je vyrobit sondu o velikosti plechovky od limonády, schopnou podávat informace o svém okolí při sestupu na povrch. Vedle měřeních základních fyzikálních veličin by měla poskytovat informace ze …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vedecky-zaver-z-mise-charles-4th/

Kvě 24 2018

Jasný bolid zazářil 23. května 2018 nad Českem

Ve středu 23. května večer, ještě během soumraku, byl vidět z celého našeho území, nejlépe však z jeho východní části, velmi jasný bolid, který upoutal pozornost mnoha náhodných svědků. Za zaslaná pozorování děkujeme a zde podáváme vysvětlení, co tento úkaz způsobilo.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jasny-bolid-zazaril-23-kvetna-2018-nad-ceskem/

Úno 06 2017

Mikrometeoroidy aj na domových strechách?

Každý rok spadne viac ako 100 miliard miniatúrnych čiastočiek kozmického prachu, mikrometeoroidov. Lov týchto častíc na Zemi je ale komplikovaný. Väčšina prachu zhorí v atmosfére. Časť môže dopadnúť až na Zem. Najmenej kontaminované čiastočky kozmického prachu na Zemi bolo možné nájsť v Antarktíde. Aspoň doteraz sa tak súdilo.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mikrometeoroidy-aj-domovych-strechach/

Led 20 2017

Země pohledem kosmických sond (a kosmonautů)

V tomto článku se zaměříme na několik skvostných snímků naší planety Země z různých míst Sluneční soustavy. Postupně tak uvidíte křehkost a nicotnost našeho světa, naší planety, která je nám vším a je naším domovem.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zeme-pohledem-kosmickych-sond-kosmonautu/

Pro 06 2016

Sluneční erupce protrhla zemskou magnetosféru

Indický mionový detektor GRAPES-3 (Gamma Ray Astronomy PeV EnergieS phase-3), největší a nejcitlivější zařízení k monitorování kosmického záření, zachytil 22. 6. 2016 vysokoenergetický výtrysk kosmického záření, pocházejícího z naší Galaxie, s energií ~20GeV. Předtím však došlo ke sluneční erupci a vyvrhnutí slunečního plazmatu směrem k Zemi. Oblak se poté srazil se Zemí a stlačil zemskou …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/slunecni-erupce-protrhla-zemskou-magnetosferu/

Zář 20 2016

Astronomický podzim začíná

Ve čtvrtek 22. září v 16:21 SELČ začíná astronomický podzim. V praxi to znamená, že noc bude stejně dlouhá, v dalších dnech potom už delší než den. To samozřejmě zvýhodňuje astronomická pozorování. Na druhou stranu, nevýhodou je zhoršující se podzimní počasí, byť občas dokáže ještě až do první říjnové dekády překvapit babí léto s teplotami …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/astronomicky-podzim-zacina/