Dub 09 2018

Lyridy 2018 za příznivých pozorovacích podmínek

Blíží se meteorický roj Lyrid, jenž je letos velmi očekávaný. Nejen že jako každoročně nastává po více než třech měsících nazývaných jako Velká jarní díra, kdy lze na obloze spatřit jen sporadické meteory, ale především jej letos uvidíme při velmi příznivých pozorovacích podmínkách. Maximum roje, jehož mateřskou kometou je C/1861 G1 (Thatcher), spadá zhruba na 22. dubna, což je přesně den, kdy bude Měsíc v první čtvrti, takže zapadne okolo půlnoci, a my tak budeme mít celou druhou polovinu noci k tomu, abychom sledovali meteory zdánlivě vyletující ze souhvězdí Lyry, tedy souhvězdí, které se nachází dostatečně vysoko nad obzorem v těchto dnech až k ránu. Doplníme, že Lyridy je možné sledovat přibližně v době od 19. do 25. dubna, okolo zmíněného 22. dubna jich bude možné spatřit i 15÷20 za hodinu. Nezapomeňte tedy vyjet daleko za město a užijte si toto nebeské představení!

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/lyridy-2018-za-priznivych-pozorovacich-podminek/

Dub 08 2018

Dvojnásobně oceněný Matúš Motlo z redakce ExoSpace.cz

matus-motlo

Matúš Motlo se svým dalekohledem (foto: rodinný archiv M. Motla)

Říká vám něco jméno Matúš Motlo? Pokud ne, nevadí. V budoucnu o něm jistě uslyšíte mnohé. Právě tato vycházející hvězda slovenské astronomie a astrofotografie se v posledních týdnech ukázala v tom nejlepším světle. Tento teprve 14letý člen ExoSpace.cz nejprve získal ocenění za druhé místo v dětské kategorii soutěže Neklidné nebe, kde ohromil porotu svým snímkem Slnko v H-alpha. Ještě významnějšího úspěchu pak dosáhl poté, co se svou fotografií Povrch Ganymeda – dosiahnuteľný amatérmi vyhrál cenu Jindřicha Zemana Junior za rok 2017, jež je každoročně udělována za nejlepší astrofotografii od osoby mladší 19 let (letos poprvé i mládeži do 18 let). Matúš Motlo nám v návaznosti na tyto úspěchy poskytl exkluzivní rozhovor.

Číst dále »

4.38/5 (8)

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/dvojnasobne-oceneny-matus-motlo-z-redakce-exospace-cz/

Dub 03 2018

Martin Mašek: Mediální zájem mě docela překvapil

masek

Martin Mašek s legendárním Krtečkem (astro.cz)

Každý zájemce o astronomii a kosmonautiku ví, že 6. února 2018 odstartovala raketa Falcon Heavy, která na oběžnou dráhu vynesla elektromobil Tesla Roadster společnosti SpaceX Elona Muska. V době, kdy se auto nacházelo již zhruba milión kilometrů daleko od Země, jej vyfotil i astronom Martin Mašek. Tento přední český odborník na proměnné hvězdy a komety vyfotil elektromobil celkem pětkrát, fotografie z 10. února dokonce získala titul Česká astrofotografie měsíce za letošní únor. Nejen o Tesle, ale i například o dalekohledu FRAM se dočtete v následujícím rozhovoru právě s autorem dnes již legendární fotografie.

Číst dále »

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/martin-masek-medialni-zajem-me-docela-prekvapil/

Dub 01 2018

Mars a Saturn: Velikonoční planetární setkání

Letošní Velikonoce obohacuje dobrá viditelnost planet, nacházejících se na ranní obloze. Relativně vysoko nad obzor vystupuje Jupiter v souhvězdí Vah, ale hlavní nebeskou show v tuto chvíli předvádějí Mars a Saturn. Tyto planety nalezneme v souhvězdí Střelce, a to velmi blízko od sebe. Ve vzájemné konjunkci budou na Velikonoční pondělí (2. dubna), při níž Mars spatříme jen něco málo přes 1° jižně od Saturnu. Po konjunkci se planety od sebe začnou zejména kvůli rychlému pohybu Marsu po obloze poměrně výrazně vzdalovat. V opozici budou obě planety v létě; zatímco u Saturnu nepůjde o žádný výjimečný úkaz, opozice Marsu bude jednou z nejzajímavějších v tomto století. Rudá planeta totiž zjasní až na -2,8 mag a datum opozice (27. července) spadá na stejný den jako velkolepé zatmění Měsíce (bonusem navíc budiž skutečnost, že obě tělesa bude na obloze dělit pouhých 6°).

mars-saturn

Mars a Saturn v těsné blízkosti 2. 4. 2018, sekundují Jupiter a Měsíc (Stellarium)

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mars-a-saturn-velikonocni-planetarni-setkani/

Bře 19 2018

Časosběry bouřkové oblačnosti

Mezi ta zcela nejúchvatnější představení na obloze patří vývoj bouřkové oblačnosti od jejího vzniku až po rozpad. Tento proces občas lovci bouřek zachytí takzvaným timelapsem, tedy česky časosběrem. Pojďme se na některé časosběry podívat.

Číst dále »

1/5 (1)

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/casosbery-bourkove-oblacnosti/

Bře 17 2018

Ultima Thule – Další cíl sondy New Horizons

2014 MU69

Pohyb planetky 2014 MU69 na hvězdném pozadí zaznamenaný v desetiminutových intervalech (wikipedia.org)

Tým NASA vybral nový název pro planetku 2014 MU69, ke které letí sonda New Horizons. Ta se 1. ledna 2019 dostane na nejmenší vzdálenost od jejího povrchu. Nové „polooficiální“ pojmenování tělesa je Ultima Thule (oficiální název se nemění). Thule byl ve středověké literatuře a kartografii vzdálený severní ostrov na hranici známého světa (Ultima Thule tedy znamená „za hranicemi známého světa“). Název vzešel z internetového hlasování, kterého se účastnilo asi 115.000 účastníků z celého světa. Doplníme, že sonda New Horizons se stala známou zejména díky průzkumu trpasličí planety Pluto. Mise sondy trvá už více než 12 let a jak známo, bude ještě minimálně rok pokračovat.

Zdroj:
Novinky z kosmonautiky
New Horizons spacecraft’s next distant destination gets a nickname (spaceflightnow.com)

5/5 (3)

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/ultima-thule-dalsi-cil-sondy-new-horizons/

Bře 16 2018

Zemřel Stephen Hawking, nejvýraznější osobnost vědy

Dne 14. března 2018 se na svou věčnou pouť odebrala ikona teoretické fyziky a kosmologie, Stephen Hawking. Význačnému vědci a popularizátorovi bylo 76 let. Pozornost si získal svými pracemi o černých dírách a vzniku Vesmíru a bestsellerem Stručná historie času.

Číst dále »

5/5 (4)

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zemrel-stephen-hawking-nejvyraznejsi-osobnost-vedy/

1. stránka z celkem 15912345...102030...Poslední »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram