Úno 17 2017

Seminář Kosmologické sekce ČAS 2017

Kosmologická sekce České astronomické společnosti a Jednota českých matematiků a fyziků si vás dovolují pozvat na veřejný Kosmologický seminář ke 100. výročí založení ČAS, který se bude konat v pátek 27. října 2017 od 15 hodin v Modré posluchárně Matematického ústavu AV ČR v Žitné 25 (přízemí zadní budovy), Praha 1.

Číst dále »

5/5 (4)

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/seminar-kosmologicke-sekce-cas-2017/

Říj 22 2017

Moje cesta k Linuxu (I.)

Cesta k Linuxu byla a je u lidí spletitá. Většinou vede přes Windows. O tom, jak začínali členové naší redakce, je nový seriál. Startuje Tonda Judytka.

Číst dále »

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/moje-cesta-k-linuxu-i/

Říj 22 2017

Studentský satelit PilsenCUBE II

pilsencube

Vizualizace plánované družice PilsenCUBE II (pilsen.cz)

Elektrotechnická fakulta Západočeské univerzity ve spolupráci s městem Plzeň plánuje vypuštění pikosatelitu, pojmenovaném PilsenCUBE II. Projekt by měl přitáhnout především zástupce mladší generace ke kosmickým vědám. Projekt je unikátní v tom, že do jeho příprav se mohou zapojit i studenti středních škol, kteří mohou předložit své návrhy a poté získávat data z oběžné dráhy.

Číst dále »

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/studentsky-satelit-pilsencube-ii/

Říj 21 2017

Mikrotron pod Vítkovem odkrývá tvář

chvatil-mikrotron

David Chvátil, vedoucí operátor mikrotronu pod Vítkovem (aktualne.cz)

V tunelu pod Vítkovem se nachází jedinečné zařízení. Jde o malý mikrotron, který spravuje Ústav jaderné fyziky v Řeži u Prahy. Vznikl zásluhou Čestmíra Šimáněho z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze v 70. letech na místě původně určeném jako márnice pro úkryt civilní obrany. Po celá 80. léta zjišťoval procentuální zastoupení zlata ve vzorcích hornin. Zařízení se používá pro rozmanité účely, například analýzy vzorků hornin, ke zjišťování poměrů izotopů, také se zde zkoumají materiály pro kloubní náhrady. Principem mikrotronu je urychlení elektronů na relativistické rychlosti, při nichž emitují rentgenové záření.

Číst dále »

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mikrotron-pod-vitkovem-odkryva-tvar/

Říj 21 2017

Sdílení dokumentů v LibreOffice

Mnoho uživatelů, zvláště pak z firemního prostředí, řeší problém sdílení souborů v rámci firmy či jiného podobného seskupení. A tak ať už jste úředníky, pracovníky v soukromých firmách nebo veřejných institucích, všude tam budete narážet na problém spolupráce několika uživatelů na jednom souboru. A právě této problematice se věnujeme v tomto článku.

Čtěte dále ≫

 

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/sdileni-dokumentu-v-libreoffice/

Říj 21 2017

Přijďte na Týden vědy a techniky 2017

Ve dnech 6. až 12. listopadu 2017 se uskuteční tradičná Týden vědy a techniky. Akce, jíž se účastní všechny ústavy Akademie věd ČR, přináší pestrou paletu zážitků, jež návštěvníkům umožní nahlédnout do kuchyně vědců.

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.

Číst dále »

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/prijdte-na-tyden-vedy-a-techniky-2017/

Říj 19 2017

Obloha na podzim 2017

C/2017 O1

Kometa C/2017 O1 na snímku Rolanda Ligustriho ze dne 22. července 2017 (spaceweathergallery.com)

Ačkoliv na podzimní obloze nenajdeme na rozdíl od ostatních ročních období příliš jasných hvězd a pomyslných geometrických obrazců, i na podzim je co pozorovat. Obloze dominuje galaxie M31 v Andromedě, kterou můžete spatřit v oblastech s tmavou oblohou i pouhým okem. Jen o něco slabší je další galaxie, konkrétně M33 v Trojúhelníku, na níž je v drtivé většině případů už nutné použít minimálně triedr. Podívat se můžete i do jiných souhvězdí patřících na podzimní oblohu, zajímavé deep-sky objekty nám nabízí třeba Perseus nebo Kasiopea. A když počkáte do druhé poloviny noci, zpozorovat můžete už i známá souhvězdí zimní oblohy společně s planetami Venuše a Mars či s kometou C/2017 O1 (ASASSN).

Číst dále »

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/obloha-na-podzim-2017/

Říj 15 2017

FRB 121102: Nový pohľad na opakované rádiové záblesky

frb121102

Pozícia rádiového zdroja FRB 121102 (newscientist.com)

Podľa novej teórie sú záblesky FRB (Fast Radio Burst, rýchle rádiové záblesky) častejšie, ako si myslíme. S takouto víziou prišli v jednej osobe americký astrofyzik a kozmológ Avi Loeb a jeho kolegyňa Anastasia Fialkov, ktorí pracujú v Harward-Smithsonian Center for Astrophysics, ktorí analyzovali dáta z opakujúceho sa rádiového záblesku FRB 121102.

Číst dále »

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

Permanent link to this article: https://exospace.cz/frb-121102-novy-pohlad-na-opakovane-radiove-zablesky/

1. stránka z celkem 15212345...102030...Poslední »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare