Čvn 17 2018

Písečná bouře na Marsu ochromila rover Opportunity

opportunity

Rover Opportunity brázdí povrch Marsu v představě malíře (wikipedia.org)

Na konferenci 13. června 2018 oznámil úřad NASA, že ztratil spojení s roverem Opportunity. Příčinou je písečná bouře, zaznamenaná 30. května 2018 sondou Mars Reconnaissance Orbiter, působící na oběžné dráze Marsu. Bouře zabírá plochu asi 41 milionu čtverečných kilometrů.

Číst dále »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pisecna-boure-na-marsu-ochromila-rover-opportunity/

Čvn 16 2018

Petr Brož oceněn prémií Otto Wichterleho

petr-broz

Petr Brož spolu s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou a předsedou Akademické rady AV ČR Antonínem Fejfarem (ig.cas.cz)

Celkem 23 vědcům byla ve středu 6. června předána prémie Otto Wichterleho. Jedním z nich byl i Petr Brož, vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se věnuje zejména planetologii, geomorfologii a extraterestrickému vulkanismu. Středem jeho zájmu jsou v současnosti projevy planetárního vulkanismu na Marsu. Prémii Otto Wichterleho předala Petru Brožovi a dalším laureátům předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Ocenění se uděluje každoročně od roku 2002, a to vědcům s věkem do 35 let. Letos byli laureáti vybráni z téměř 50 uchazečů. Doplníme, že Otto Wichterle byl světoznámý český chemik a po roce 1989 i předseda Československé akademie věd.

Mgr. Petr Brož, PhD., spolu se svou redakcí Rudého Marsu patří mezi partnery redakce ExoSpace.cz. Píše rovněž do věstníků Technet, Aldebaran, Astropis, často přednáší pro veřejnost, podílí se na české verzi Wikipedie. Naše redakce se připojuje ke gratulatnům a přejeme úspěch při nových objevech i popularizační práci.

petr-broz

Mgr. Petr Brož při přednášce na schůzce Kosmologické sekce ČAS 11. 9. 2017

Zdroj:
Letošní prémie Otto Wichterleho pro Petra Brože z Geofyzikálního ústavu AV ČR (Geofyzikální ústav Akademie věd ČR, v.v.i.)

Permanent link to this article: https://exospace.cz/petr-broz-ocenen-premii-otto-wichterleho/

Čvn 14 2018

Seminář ExoSpace.cz „Úsvit nekonečnosti“

Redakce ExoSpace.cz si vás dovoluje pozvat na tradiční, již čtvrtý seminář Úsvit nekonečnosti, který proběhne dne 24. června 2018 od 10 hodin v klubovně skautského střediska Uragán, ulice Elišky Přemyslovny 399, Praha 5–Zbraslav. Zváni jsou rodiče členů střediska i zájemci o teoretickou i praktickou astronomii, fyziku, IT, nedávnou historii Československa a foglarovská Stínadla. Speciálními hosty jsou Martin Mašek ze Sdružení pro meziplanetární hmotu a předseda této sekce Jakub Černý.

Vstup volný. Počet míst je omezen.

Vaše jméno:

E-mailová adresa, na níž bude zasláno potvrzení o účasti:

Které části semináře se zúčastníte?
Dopoledního programuOdpoledního programuDopoledního i odpoledního programu

Jaký je váš status?
Jsem členem střediska UragánJsem rodič či příbuzný člena střediska UragánJsem návštěvník

Sdělení či dotaz redakci ohledně konání semináře:

Kontrolní otázka:

Permanent link to this article: https://exospace.cz/seminar-exospace-cz-usvit-nekonecnosti/

Čvn 09 2018

Planetka 2018 LA se srazila se Zemí

2018_LA

Výřez pádu planetky 2018 LA ze záznamu bezpečnostní kamery mezi Ottosdal a Hartebeesfontein v Jižní Africe (skyandtelescope.com)

V sobotu 2. června 2018 byla objevena blízkozemní planetka 2018 LA, jejíž rozměry dle absolutní jasnosti činily pouze něco mezi 2 a 5 metry. Po určení dráhy tělesa bylo jasné, že objekt je na kolizním kurzu se Zemí a ještě ten den se s naší planetou „srazí“. Nakonec se tak skutečně stalo, ale vzhledem ke své velikosti asteroid shořel v naší atmosféře. To potvrdili i pozorovatelé z Jihoafrické republiky a Botswany, kteří v sobotu krátce před 17. hodinou UTC pozorovali jasný bolid. Planetka 2018 LA se po objektech 2008 TC3 a 2014 AA stala teprve třetím asteroidem v historii, který byl objeven předtím, než vstoupil do zemské atmosféry. Zajímavostí je, že všechna tři tělesa objevil Richard Kowalski z Catalina Sky Survey.

Číst dále »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/planetka-2018-la-se-srazila-se-zemi/

Čvn 06 2018

Planéta TRAPPIST-1e má veľké železné jadro

trappist-1e

Umelecké zobrazenie planéty TRAPPIST-1e (wikipedia.org)

Vo februári 2017 skupina belgických vedcov zverejnila objav siedmich terestriálnych exoplanét, troch z nich v habitabilnej zóne, okolo hviezdy TRAPPIST-1. V apríli tohoto roka sa dostavil ďalší významný objav, tentoraz v štúdii vedcov Gabrielly Suissa a  Davida Kippinga. Zistili totiž, že jedna z habitabilných exoplanét, TRAPPIST-1e, má pomerne veľké železné jadro.
Šanca na objav života sa zvýšila

Číst dále »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/planeta-trappist-1e-ma-velke-zelezne-jadro/

Čvn 03 2018

Marek Biely: Jak jsem se dostal k pozorování komet

Marek Biely při pozorování

Narodil jsem se 23. 5. 1998 v Brně, kde bydlím dodnes. Již od malička jsem se zajímal o v podstatě veškeré úkazy na obloze, a to jak na denní, tak na noční. Ke kometám jsem se ale dostal až o trochu později.

Číst dále »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/marek-biely-jak-jsem-se-dostal-k-pozorovani-komet/

Čvn 03 2018

Neklidné nebe: Matúš Motlo z ExoSpace.cz druhý, Miriam Gruberová první

motlo_slunce

Oceněná fotografie Matúše Motla Slnko v H alpha (astro.cz)

Matúš Motlo, aktuálně nejmladší redaktor naší redakce, skončil druhý v soutěži Neklidné nebe. Tu pořádá Česká astronomická společnost.

Přinášíme rozhovor s Miriam Gruberovou, která se na soutěži umístila první.

Číst dále »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/neklidne-nebe-matus-motlo-z-exospace-cz-druhy-miriam-gruberova-prvni/

1. stránka z celkem 16212345...102030...Poslední »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram