«

»

Čvc 27 2019

24. světové skautské Jamboree v plném proudu

jamboree2019

Česká vlajka na 24. skautském Jamboree (foto: Gabriela Kottová)

Setkání pětačtyřiceti tisíců skautů a skautek z celého světa v Západní Virginii v USA v rámci letošního Jamboree odstartovalo v úterý 23. července večer (lokálního času) zahajovacím ceremoniálem. Kromě významných představitelů skautského hnutí došlo na přivítání všech zúčastněných zemí, hudební vystoupení i tichý ohňostroj v podobě obrazců tvořených osvětlenými drony.

jamboree2019

Čeští vlajkonoši (foto: Gabriela Kottová)

Nejméně sto padesát vlajek přinesli během zahajovacího ceremoniálu vlajkonoši a vlajkonošky z jednotlivých zúčastněných zemí. Na každou z nich čekala chvilka slávy, kdy zazněl název státu v angličtině a francouzštině. Během vystoupení zástupců pořádajících států se však mluvilo i španělsky, organizátorem světového setkání skautů je totiž vedle Spojených států amerických a Kanady i Mexiko.

jamboree2019

Skauti se zabydlují (foto: Dominik David)

Craig Turpie, předseda Světového skautského výboru a představitel padesátimilionové Světové organizace skautského hnutí (WOSM), následně Jamboree oficiálně zahájil a skauty a skautky vyzval: Podívejte se okolo sebe. Jaké neuvěřitelné celosvětové setkání! Přes všechny rozdíly nás spojuje něco opravdu výjimečného. Všichni jsme skauti. Pojďme na tomto Jamboree oslavit naši pestrost a ukázat světu, že je možné žít společně v míru a harmonii.”  

jamboree2019

Jamboree 2019 (foto: Vítězslav Macháček)

Turpie ve svém projevu zmínil i zapojení skautů a skautek po celém světě do naplňování Cílů udržitelného rozvoje a poděkoval devíti tisícům dobrovolníků, na jejichž úsilí celé Jamboree stojí.

Dobrodružný vstup na pódium pak zvolil světoznámý expert na přežití a globální ambasador skautského hnutí Bear Grylls – mezi moderátory se snesl na laně. „Všichni jsme propojení – tímto skautským šátkem. Je to náš slib, že budeme prospěšní svému okolí a budeme vytvářet lepší svět,” zdůraznil. Skauty a skautky vyzval k laskavosti a službě pro druhé a připomenul jim, aby každému ukazovali svého skautského ducha.

jamboree2019

Základna (foto: World Scouting)

Slavnostní zahájení zakončily světélkující drony, které na noční obloze vytvářely obrazce ilustrující program Jamboree, skautskou lilii nebo znak Světové organizace skautského hnutí.

jamboree2019

Pohled na zahajovací ceremoniál shora (foto: World Scouting)

Během prvních dní Jamboree se na setkání již stačili objevit vzácní hosté, například vnuk zakladatele skautingu Roberta Baden-Powella Michael Baden Powell nebo senátoři ze státu Západní Virginie, Joe Manchin a Shelly Moore Capito. Senátory přivítala skupinka místních skautů a také skautky z České republiky – senátor Manchin se svěřil, že jeho předkové pocházeli z Ostravy.

Účastníci se již zabydleli ve svých táborech a zažívají první dobrodružství na programech a aktivitách. Češi vyrazili například na horolezeckou stěnu, spartan race nebo rafty.

V plném proudu je také navazování přátelství se skauty z celého světa. Na Jamboree to mladým lidem usnadňuje speciální náramek NOVUS, díky kterému si snadno vymění kontakty.

Mgr. Barbora Trojak
tisková mluvčí
e-mail: barbora.trojak@skaut.cz
tel.: 731 403 647

Junák – český skaut, z. s.
Senovážné náměstí 24, 110 00 Praha 1
tel.: 234 621 284 | STS: 776 720 220 | e-mail: kancelar@skaut.cz

O autorovi

Junák - český skaut

Junák – český skaut, z. s. je česká skautská organizace, v současnosti nejvýznačnější organizace v prostředí českého skautingu. Označení Junák je původně Svojsíkův český ekvivalent pro mezinárodní označení skaut. Dnešní Junák – český skaut je největší organizací dětí a mládeže v Česku (2018) a je součástí světového skautského hnutí a členem Světové organizace skautského hnutí (WOSM) a Světové asociace skautek (WAGGGS). Do 31. března 2015 nesl název Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/24-svetove-skautske-jamboree-v-plnem-proudu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>