«

»

Dub 06 2019

Junák hlásí: Je nás přes 64 tisíc!

svojsikuv-zavod

Svojsíkův závod 2015 (flickr.com)

Skautské oddíly povětšinou praskají ve švech. Junák čelí nebývalému zájmu. Jen za poslední rok přibylo téměř 4 000 skautů.

18. března 2019 uplynulo přesně 10 699 dní svobodného skautingu. Skauting byl v Československu celkem třikrát zakázán, poprvé nacisty, podruhé a potřetí komunisty. Po sametové revoluci byla činnost obnovena, po počátečním nadšení se ale skauting potýkal s odlivem zájmu. V roce 2006 však přišel obrat, od této chvíle skautek a skautů výrazně přibývá. Letos dokonce nejvíce za uplynulé čtvrtstoletí.

svojsikuv-zavod

Svojsíkův závod 2015 (flickr.com)

„Neustále rostoucí zájem dětí a rodičů, kterému na mnoha místech ani nestačí kapacity oddílů a kluboven, ukazuje, že v konkurenci s množstvím volnočasových aktivit skauting obstál. Děti zjevně i dnes dokáží ocenit opravdové prožitky, nevšední dobrodružství a pevné přátelské vztahy,“ vysvětluje tisková mluvčí českých skautů Barbora Trojak.

Všichni skautští vedoucí jsou dobrovolníci pracující pouze za svůj dobrý pocit.

Z nedávno uzavřené registrace členů a členek Junáka – českého skauta vyplývá, že:

  • Skautů a skautek je v Česku k 18. březnu 2019 přesně 64 383, 44 097 z nich jsou děti a mladí lidé do 18 let,
  • chodí do 2 172 oddílů, které jsou sdružené do 475 středisek,
  • za posledních 13 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o bezmála 60 procent,
  • oproti minulému roku přibylo 3 863 skautů a skautek,
  • mezi kraje, v nichž skautů přibývá nejvíce, patří Středočeský, Jihomoravský a Olomoucký,
  • pomaleji členská základna naopak roste v kraji Vysočina, Jihočeském a Královéhradeckém kraji,
  • za minulý rok přišlo do skautu 6 813 nováčků ve věku 7 až 10 let (tedy světlušek a vlčat),
  • poměr kluků a holek ve dvou základních výchovných kategoriích není příliš rozdílný: 10 866 světlušek X 11 855 vlčat a 6 498 skautek X 7 501 skautů.

Další údaje – například růst po jednotlivých krajích, v jednotlivých letech, počty členů v jednotlivých věkových a výchovných kategoriích a další najdete v přílohách níže.

číselné údaje_kraje_oddíly
registrace_roky_veky_vychovne kategorie
svojsikuv-zavod

Svojsíkův závod 2015 (flickr.com)

Rozšiřování členské základny samozřejmě přináší i výzvy, se kterými se skauti v některých obcích potýkají. Těmi nejčastějšími jsou chybějící nebo nevyhovující prostory a nedostatek vedoucích. Všichni skautští vedoucí jsou dobrovolníci pracující pouze za svůj dobrý pocit a skloubit skauting například se studiem, brigádami nebo prací není vždy jednoduché.

zavod-vlcat-svetlusek

Závod vlčat a světlušek 2016 (flickr.com)

10 699. den svobodného fungování skautingu u nás, 18. březen 2019, přináší nejen připomínku drtivého dopadu totalit na český skauting a společnost jako celek, ale i radost z historicky nejdelší nepřetržité činnosti skautského hnutí. Skauti jím pomyslně startují i rok, během něhož před nimi stojí významné události: uspořádají celostátní akci pro dvě tisícovky dospívajících a čerstvě dospělých skautek a skautů, vypraví historicky největší výpravu na světové jamboree v USA či připomenou 30 let od posledního obnovení skautingu v roce 1989.

skautky-tabor

Skautky na táboře (flickr.com)

Mottem tohoto období je slovo „unbreakable“ odkazující k historické zkušenosti skautského hnutí – přestože se totalitní režimy velmi snažily, nikdy se jim nepodařilo skauty zlomit a skautské myšlenky vymýtit. Oslavy završí Valný sněm Junáka – českého skauta na jaře roku 2020, během něhož si organizace jako každé tři roky zvolí nové vedení.
„Pohnutá historie skautingu byla vždy úzce propojena s historií naší země. Nyní se nám daří výborně, děti i rodiče skauting mimořádně láká. Byl bych moc rád, abychom podobný radostný pocit měli všichni oprávněně i ze stavu naší společnosti. My skauti, jako její aktivní a zodpovědní členové, k tomu chceme i nadále v co největší míře přispívat,“ uzavírá Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

skautsky-tabor

Ze skautského tábora (flickr.com)

Chcete vědět, co se u skautů zrovna děje? Přehled aktivit skautů najdete zde.

Na sociálních sítích můžete sledovat desítky příspěvků s hashtagy #skaut #unbreakable #navzdyskaut – skauti a skautky s nimi sdílí své vzpomínky a archivní fotografie.

Mgr. Barbora Trojak
tisková mluvčí
e-mail: barbora.trojak@skaut.cz
tel.: 731 403 647

Junák – český skaut, z. s.
Senovážné náměstí 24, 110 00 Praha 1
tel.: 234 621 284 | STS: 776 720 220 | e-mail: kancelar@skaut.cz

O autorovi

Junák - český skaut

Junák – český skaut, z. s. je česká skautská organizace, v současnosti nejvýznačnější organizace v prostředí českého skautingu. Označení Junák je původně Svojsíkův český ekvivalent pro mezinárodní označení skaut. Dnešní Junák – český skaut je největší organizací dětí a mládeže v Česku (2018) a je součástí světového skautského hnutí a členem Světové organizace skautského hnutí (WOSM) a Světové asociace skautek (WAGGGS). Do 31. března 2015 nesl název Junák – svaz skautů a skautek ČR.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/junak-hlasi-je-nas-pres-64-tisic/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>