Archiv kategorie: Družice Země

Zář 15 2018

Výstava Na vlnách vesmíru – družice Magion slaví 40 let

Čtyři desítky let uplynou letos v říjnu od okamžiku, kdy byla na oběžnou dráhu okolo Země vypuštěna první československá družice MAGION 1. Její osudy připomíná výstava Vlny vesmíru – 40 let družice Magion, kterou 4. září 2018 zahájila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vystava-na-vlnach-vesmiru-druzice-magion-slavi-40-let/

Kvě 27 2018

Cygnus OA-9: Zásoby pro posádku, cubesaty a fyzika

21. května 2018 startovala z kosmodromu Wallops Flight Center ve Virginii raketa Antares s kosmickou lodí Cygnus (zásobovací let OA-9). Loď nese jméno konstruktéra raketových motorů J-2 a RS-25 Jamese Roberta Thompsona.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/cygnus-oa-9-zasoby-pro-posadku-cubesaty-a-fyzika/

Kvě 02 2018

Lovec exoplanet TESS odstartoval

18. dubna 2018 se na svou pouť vydala družice TESS, zaměřená na hledání exoplanet obáhajících kolem blízkých hvězd. Jedná se o první celooblohovou přehlídku v historii. Na velmi protáhlou trajektorii družici dopravila osvědčená raketa Falcon-9.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/lovec-exoplanet-tess-odstartoval/

Říj 22 2017

Studentský satelit PilsenCUBE II

Elektrotechnická fakulta Západočeské univerzity ve spolupráci s městem Plzeň plánuje vypuštění pikosatelitu, pojmenovaném PilsenCUBE II. Projekt by měl přitáhnout především zástupce mladší generace ke kosmickým vědám. Projekt je unikátní v tom, že do jeho příprav se mohou zapojit i studenti středních škol, kteří mohou předložit své návrhy a poté získávat data z oběžné dráhy.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/studentsky-satelit-pilsencube-ii/

Čvc 16 2017

VZLUSat-1, prvý český cubesat, na oběžnej dráhe

Okrem slovenskej družici skCUBE, o ktorej sme informovali v predchádzajúcom článku, vyniesla 23. júna 2017 indická raketa PSLV-XL do vesmíru aj českú družicu VZLUSat-1. Na obežnú dráhu tak po 14 rokoch opäť zamierila česká družice.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vzlusat-1-prvy-cesky-cubesat-obeznej-drahe/

Čvc 07 2017

skCUBE: Historicky prvá slovenská družica

Dňa 23. 6. 2017 indická raketa PSLV-XL C38 pri svojom 40. štarte vyniesla historicky prvú slovenskú družicu skCUBE do vesmíru. Slovensko sa tak zaradilo do „elitnej“ triedy krajín, ktoré vedia vlastnými silami skonštruovať družicu a poslať ju do vesmíru cez nejakého prostredníka. V tomto prípade sa ako prostredník ponúkla India, ktorá má spoľahlivé raketové nosiče …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/skcube-historicky-prva-slovenska-druzica/

Kvě 15 2017

NROL-76: První vojenská družice pro společnost SpaceX

1. května 2017 odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral raketa Falcon 9R FT společnosti SpaceX, aby na nízkou oběžnou dráhu vynesla špionážní družici NROL-76. Byla to první realizovaná vojenská zakázka SpaceX a první vojenská družice, kterou Falcon 9 vynesl. První stupeň poté přistál nedaleko místa startu.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nrol-76-prvni-vojenska-druzice-spolecnost-spacex/