«

»

Kvě 15 2017

NROL-76: První vojenská družice pro společnost SpaceX

nrol76-start

Start rakety Falcon 9 s družicí NROL-76 (spaceflightnow.com)

1. května 2017 odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral raketa Falcon 9R FT společnosti SpaceX, aby na nízkou oběžnou dráhu vynesla špionážní družici NROL-76. Byla to první realizovaná vojenská zakázka SpaceX a první vojenská družice, kterou Falcon 9 vynesl. První stupeň poté přistál nedaleko místa startu.

SpaceX se může stát dominantní společností pro vynášení družic ministerstva obrany

Let, v pořadí 34. společnosti SpaceX, proběhl s jednodenním zpožděním kvůli závadě na čidle motoru prvního stupně. 2 minuty a 48 sekund po startu byl televizní přenos startu na žádost NRO (National Reconnaissance Office) ukončen a pozornost se zaměřila na přistávající první stupeň. Poprvé tak měli možnost diváci sledovat celou fázi návratu prvního stupně. Jelikož měl dostatek paliva pro návrat do místa v blízkosti startu, dosedl v pořádku na nedaleké přistávací oblasti číslo 1 na Cape Canaveral Air Force Station. Nedlouho poté začala družice NROL-76 úspěšně kroužit na nízké oběžné dráze. Její úkol i parametry dráhy nejsou známy.

falon-landing

Přistání prvního stupně rakety Falcon 1. 5. 2017 (space.com)

Startem družice NROL-76 se tak ruší desetiletý monopol společnosti ULA (United Launch Alliance) na vynášení vládních a vojenských družic. Stalo se tak díky napadnutí exkluzivní smlouvy mezi letectvem a ULA ze strany SpaceX. Tímto se tak otevírají dveře k dalším vojenským letům, zprostředkovaným soukromými společnostmi.

Další armádní lety

Tento let představoval vlaštovku dalších vojenských misí, realizovaných SpaceX. SpaceX vyhrála dvě soutěže na vynášení družic GPS v letech 2018 a 2019. To je ale pouze část z celkového balíku více než 70 misí v celkové hodnotě přes 10 miliard dolarů, nasmlouvaných se SpaceX. V příštích letech ale proběhne soutěž o vynesení dalších 13 družic, o které se bude SpaceX ucházet. A v roce 2019 skončí platnost exkluzivní smlouvy s ULA. Společnost SpaceX se tak může stát dominantní společností pro vynášení družic ministerstva obrany.

K tomu jí jistě pomůže snížení ceny letenek prostřednictvím znovupoužitelných prvních stupňů. Poprvé se první stupeň rakety Falcon 9 úspěšně vrátil a přistál v prosinci 2015. Při tomto letu se tak stalo již podesáté, z toho čtyřikrát přistání proběhlo na zemi na základně Cape Canaveral, šestkrát na dronu na moři.

Armáda o takové zlevněné rakety má ústy šéfa U. S. Space Command Johna Raymonda zájem.

Zdroj:
SpaceX successfully boosts top secret U.S. government satellite into space  (spaceflightnow.com)
SpaceX Launches US Spy Satellite on Secret Mission, Nails Rocket Landing (space.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nrol-76-prvni-vojenska-druzice-spolecnost-spacex/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>