«

»

Kvě 15 2017

NROL-76: První vojenská družice pro společnost SpaceX

Sdílejte...Tweet about this on TwitterShare on Google+1Share on Facebook0Share on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someoneBuffer this page
nrol76-start

Start rakety Falcon 9 s družicí NROL-76 (spaceflightnow.com)

1. května 2017 odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral raketa Falcon 9R FT společnosti SpaceX, aby na nízkou oběžnou dráhu vynesla špionážní družici NROL-76. Byla to první realizovaná vojenská zakázka SpaceX a první vojenská družice, kterou Falcon 9 vynesl. První stupeň poté přistál nedaleko místa startu.

SpaceX se může stát dominantní společností pro vynášení družic ministerstva obrany

Let, v pořadí 34. společnosti SpaceX, proběhl s jednodenním zpožděním kvůli závadě na čidle motoru prvního stupně. 2 minuty a 48 sekund po startu byl televizní přenos startu na žádost NRO (National Reconnaissance Office) ukončen a pozornost se zaměřila na přistávající první stupeň. Poprvé tak měli možnost diváci sledovat celou fázi návratu prvního stupně. Jelikož měl dostatek paliva pro návrat do místa v blízkosti startu, dosedl v pořádku na nedaleké přistávací oblasti číslo 1 na Cape Canaveral Air Force Station. Nedlouho poté začala družice NROL-76 úspěšně kroužit na nízké oběžné dráze. Její úkol i parametry dráhy nejsou známy.

falon-landing

Přistání prvního stupně rakety Falcon 1. 5. 2017 (space.com)

Startem družice NROL-76 se tak ruší desetiletý monopol společnosti ULA (United Launch Alliance) na vynášení vládních a vojenských družic. Stalo se tak díky napadnutí exkluzivní smlouvy mezi letectvem a ULA ze strany SpaceX. Tímto se tak otevírají dveře k dalším vojenským letům, zprostředkovaným soukromými společnostmi.

Další armádní lety

Tento let představoval vlaštovku dalších vojenských misí, realizovaných SpaceX. SpaceX vyhrála dvě soutěže na vynášení družic GPS v letech 2018 a 2019. To je ale pouze část z celkového balíku více než 70 misí v celkové hodnotě přes 10 miliard dolarů, nasmlouvaných se SpaceX. V příštích letech ale proběhne soutěž o vynesení dalších 13 družic, o které se bude SpaceX ucházet. A v roce 2019 skončí platnost exkluzivní smlouvy s ULA. Společnost SpaceX se tak může stát dominantní společností pro vynášení družic ministerstva obrany.

K tomu jí jistě pomůže snížení ceny letenek prostřednictvím znovupoužitelných prvních stupňů. Poprvé se první stupeň rakety Falcon 9 úspěšně vrátil a přistál v prosinci 2015. Při tomto letu se tak stalo již podesáté, z toho čtyřikrát přistání proběhlo na zemi na základně Cape Canaveral, šestkrát na dronu na moři.

Armáda o takové zlevněné rakety má ústy šéfa U. S. Space Command Johna Raymonda zájem.

Zdroj:
SpaceX successfully boosts top secret U.S. government satellite into space  (spaceflightnow.com)
SpaceX Launches US Spy Satellite on Secret Mission, Nails Rocket Landing (space.com)

Zatím nebylo hlasováno.

Hlasujte

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor webové části, redaktor, hlavní administrátor, vedoucí kosmonautické sekce, člen redakční rady. Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem www.openoffice.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/nrol-76-prvni-vojenska-druzice-spolecnost-spacex/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Sledujte nás na našich kanálech

Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Google+
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Více:
Štart rakety Delta 4-Heavy s vojenskou družicou NROL-37

Dňa 11. 6. 2016 v 19:51 SELČ do vesmíru vyštartovala raketa Delta 4-Heavy. Do vesmíru vezie ťažkú americkú vojenskú družicu...

Velmi blízký průlet planetky 2016 JW28

Teprve ve středu 11. května objevená planetka 2016 JW28 dnes ve 12:20 UT prolétla velice blízko okolo planety Země. Přiblížila...

Zavřít