«

»

Dub 30 2016

SpaceX vyhrála první vojenskou zakázku

spacex-logoSpolečnost SpaceX slaví další úspěch. Poté, co v květnu 2015 získala certifikaci k vynášení družic národní obrany Spojených států, vyhrála soutěž leteckých sil pro vynášení třetí generace navigačních družic GPS 3 (GPS 3-2). Tím se ruší monopol organizace United Launch Alliance, který byl od roku 2006. Družice GPS budou vynášeny na raketě Falcon 9 od května 2018.

Informace byla leteckými silami ohlášena jen několik hodin poté, co společnost SpaceX představila svůj plán na vyslání nepilotovaných komerčních misí na Mars v roce 2018 v lodích Dragon 2, přejmenovaných na Red Dragon.

Vítězství SpaceX se však očekávalo, protože ULA se soutěže zřekla s ohledem na tlak Kongresu na nahrazení ruských motorů RD-180 na raketách Atlas 5. To je pro ULA zatím příliš drahé. Tento zákaz byl Kongresem vydán v prosinci 2015. ULA však zvažuje účast v dalších soutěžích.

ULA však má pochybnosti o způsobu, jakým byla zakázka na vynášení družic GPS 3 zadána a který upřednostňuje cenu nad ostatními faktory, jako jsou spolehlivost, dodržování harmonogramu, předchozí zkušenosti a další aspekty.

gps3

Družice GPS 3 (wikipedia.org)

První družice GPS 3 odstartují v květnu 2017 na raketě Delta 4. Vynesení zajistí ULA, která dostala zakázku jako jeden balík. ULA plánuje ukončit činnost raket Delta 4 v konfiguraci bez přídavných raket v roce 2018 a pro další starty používat Atlas 5 až do konce desetiletí, kdy má nastoupit nová raketa, kterou ULA vyvíjí a pojmenovala Vulkan.

Zajímavé je, že družice GPS přitom vyvíjí firma Lockheed, jejíž raketová divize spolu s firmou Boeing založily v roce 2006 ULA. Nicméně letectvo chce otevřít zakázku na GPS i pro jiné firmy, například Boeing a Northrop Grumman mají zájem na výrobě dalších družic GPS.

Dlužno dodat, že SpaceX vyhrála dvě zakázky od letectva ještě před 27. 4., ale ty pocházely od odděleného vojenského úřadu s nižší prioritou pro užitečné zatížení. (Jedná se o družici Deep Space Climate Observatory.) SpaceX nicméně usiluje i o další kritické zakázky, zaměřenými na komunikaci a armádu.

Zdroj:
Falcon 9 rocket wins landmark U.S. Air Force launch contract  (spaceflightnow.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/spacex-vyhrala-prvni-vojenskou-zakazku/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>