«

»

Dub 30 2016

Linuxu se už dávno podniky nebojí

redhat-logoHospodářské noviny přinesly rozhovor s Ivetou Babulenkovou, která šéfuje českému a slovenskému obchodnímu zastoupení americké softwarové společnosti Red Hat. Připomínáme, že Red Hat je komerční firma, která své podnikání staví na otevřeném přístupu k technologiím, tzv. open-source. Je první open-source firmou s ročním obratem 4 miliardy dolarů. Shrnutí rozhovoru přinášíme v tomto článku.

65 % trhu podnikových řešení postavených na Linuxu podle Babulenkové zaujímá Red Hat

Licencování open-source, tedy software s otevřeným zdrojovým kódem, je pro Red Hat základ. Nikdy nepoužívá proprietární řešení, ne z ideologických, ale čistě technických důvodů. Red Hat si nepřeje uzamykat klienta pro jedno jediné softwarové řešení. Díky licencování může i komunita pro Red Hat vyvíjet konkrétní softwarová řešení – pokud mají uplatnění i jinde. Komunita je pro Red Hat velmi důležitá, ale Red Hat v ní je jen jedním z hráčů. Pokud chce, aby se věnovala záměrům Red Hatu, musí se Red Hat pokusit je prosadit.

Kmenových zaměstnanců firmy je v ČR 800 (plus 100 dalších, studentů, kteří pracují na reálných projektech) – to znamená, že česká pobočka Red Hatu je největší, kterou firma má mimo USA. Česká pobočka v Brně představuje jedno z největších vývojových center Red Hatu na světě se zaměřením na vývoj a kontrolu kvality softwaru. Brněnské centrum bylo otevřeno v roce 2006, další pobočky jsou nově v Praze a Varšavě, ale také na Slovensku.

Red Hat vítězí u klientů nízkými cenami a celkově nezávislostí na výhradním dodavateli – to znamená, že řešení nabízené Red Hatem může spravovat i jiná firma. Použitým obchodním modelem, založeným na dlouhodobém partnerství, jsou však klienti motivováni zůstat u spolupráce s Red Hatem. Nejvýznamnější softwarovou položkou přitom je Red Hat Enterprise Linux – jedná se o komerční linuxovou distribuci, určenou pro platící uživatele, která zároveň konkuruje i Windows Serveru, protože lze použít pro četná konkrétní serverová řešení. V porovnání s Microsoftem Red Hat vyhrává svým přístupem k inovacím, poskytovaným komunitním přístupem.

babulenkova

Iveta Babulenková (ihned.cz)

S Microsoftem však Red Hat nejen soutěží, ale i spolupracuje. Spolupráce se týká cloudového projektu Microsoft Azure. Na tom krom Red Hatu spolupracují i další distribuce jako openSUSE, Ubuntu, CentOS, Oracle Linux. Podle Babulenkové toto partnerství umožní lepší podporu služeb Red Hatu koncovým zákazníkům při dalších investičních záměrech. A co se spolupráce s Microsoftem týče, Babulenková tvrdí, že Red Hat má své pracovníky podpory pro systémy postavené na Azure, kteří jsou fyzicky přímo v centru podpory Microsoftu.

65 % trhu podnikových řešení postavených na Linuxu podle Babulenkové zaujímá Red Hat. Ten je znám jako největší přispěvatel kódu do jádra Linuxu. Výhodou podnikového modelu Red Hatu je certifikace – certifikované a standardizované prostředí ve spolupráci s dodavateli hardwaru a softwaru samozřejmě mají pro klienty příznivý dopad.

Jednou z klíčových inovací Red Hatu je kontejnerový přístup. Přečíst si o něm můžete v článku na LinuxEXPRESu. Jedná se o speciální virtualizační prostředí na úrovni operačního systému. Sanboxované aplikace se lépe spravují a aktualizují a je možné nainstalovat do systému více verzí dané aplikace. Významnou je rovněž otázka bezpečnosti, protože kontejnerové, sandboxované aplikace nemají taková práva jako běžně nainstalované. Takže tím je uživatel chráněn od instalace potenciálního malwaru.

Iveta Babulenková vidí perspektivy open-source řešení velmi pozitivně. Již nyní podle ní linuxové systémy v podnikové sféře nahradily unixové systémy (které nejsou svobodné), stále více se open-source řešení prosazují v oblasti virtualizace (viz předchozí odstavec). Na poli cloudových služeb rovněž open-source vyhrává. Právě ty budou hrát velkou roli v následujících letech u podnikových zákazníků, spolu s nástroji pro automatizaci a konfiguraci systémů a s kontejnerovým řešením.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/linuxu-se-uz-davno-podniky-neboji/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>