«

»

Dub 22 2016

SpaceX výrazným nebezpečím pro ruskou kosmonautiku

proton_falcon

Proton – nebo Falcon?

Nástup společnosti SpaceX na scénu a její čím dál výraznější postavení na trhu přináší značné problémy ruskému Roskosmosu.

SpaceX jako tržní firma boduje. 9. dubna poprvé první stupeň její rakety Falcon 9 přistál na plovoucí plošině (celkově šlo o druhý úspěšný návrat prvního stupně). Tím se naplno otevírají plány na znovupoužitelnost raket. SpaceX počítá, že každý první stupeň takto využije až dvacetkrát. Realistické odhady hovoří o 30 až 50 procentech ušetřených nákladů na start. A to je zajímavá nabídka pro zákazníky.

Výpadek 500 milionů dolarů každý rok již bude citelně znát.

Třebaže v listopadu 2015 prezident Ruské federace Vladimir Putin nařídil Roskosmosu, aby stabilizovala svou situaci na mezinárodním trhu, podle ředitele společnosti Igora Komarova nebude opakovaně použitelný systém k dispozici dříve než v roce 2030. Podle něj je však Roskosmos stále lídrem ve vynášení užitečného zatížení, protože obstarává 40 % světových startů. Nízké náklady společnosti SpaceX jí hrají do karet, takže se zřejmě nepodaří Roskosmosu splnit plán pro následujících deset let, kterým je příjem 3,5 miliard dolarů od zahraničních zákazníků. (Od státu má přitom dostat 21 miliard dolarů.)

Roskosmos se tedy rozhodl oslovit zákazníky množstevními slevami na nosné rakety Proton, pro které je Falcon 9 konkurentem. Ti tak získají cenu 65 milionů dolarů za raketu, zatímco běžná je 95 milionů. Tento tah ale nemusí fungovat dlouho, protože Musk bude schopen podstatně snížit své dosavadní náklady a nasadit cenu, které dlouhodobě nemusí Roskosmos umět konkurovat.

Rusové se rovněž potýkají s pověstí Protonů, které v důsledku problémů v řízení kvality, které vyústily v řadu impozantních pádů Protonů, utrpělo. Zato Falcon 9 má značku stále spolehlivější rakety.

Pokud SpaceX výrazněji sníží cenu, stane se velkou konkurencí pro United Launch Alliance, která zajišťuje vynášení vojenských družic na raketách Atlas 5. Ty využívají ruské motory RD-180, které vyrábí ruská firma Eněrgomaš ve spolupráci s firmou Pratt & Whitney. Přenesení nákladu na levnější Falcon 9 bude znamenat, že Eněrgomaš ztratí svého hlavního zákazníka.

Poslední ranou pak může být oblast pilotované kosmonautiky. V současnosti vydává NASA Rusům 70 milionů dolarů za křeslo v lodích Sojuz. Musk nabízí cenu 20 milionů dolarů za křeslo v nové verzi Dragonu. Výpadek 500 milionů dolarů (v ročním rozpočtu 2 miliard dolarů) každý rok již bude citelně znát.

Expert na kosmický výzkum Pavel Luzin z Permské univerzity k tomu dodává: “Pomalá, státní, neefektivní a většinou netržně orientovaná společnost je, jednoduše řečeno, neschopná soutěžit se SpaceX a dalšími hbitými soukromými vesmírnými společnostmi.”

Volně přeloženo z The Moscow Times.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/spacex-vyraznym-nebezpecim-pro-ruskou-kosmonautiku/

1 ping

  1. Ruská kosmonautika pod tlakem ekonomických problémů - ExoSpace.cz

    […] také: Roskosmos ve finančních problémech SpaceX výrazným nebezpečím pro ruskou kosmonautiku ExoMars 2018 se zdrží o dva […]

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram