«

»

Pro 22 2015

První stupeň rakety Falcon 9 úspěšně přistál

falcon-landingDnes po druhé hodině ranní se nemožné stalo skutečností. Americké soukromé společnosti SpaceX se podařilo přistát s prvním stupněm nosné rakety Falcon 9 zpět na pevném povrchu Země! Stalo se tak poté, co se první stupeň rakety Falcon 9 úspěšně navrátil z okraje vesmíru, kam vynesl 11 telekomunikačních satelitů společnosti ORBCOMM. Jsme tak svědky historické události, kdy se soukromé společnosti podařilo dosáhnout neuvěřitelného úspěchu, který se po desetiletí považoval za technicky a ekonomicky neproveditelný a nerentabilní. A až odezní naše nadšení z oslavy přistání, připravme se, že tento úspěch zásadně změní rozložení sil na trhu s vynášením nákladů do kosmu. Pokud se totiž ukáže, že se bude první stupeň rakety Falcon 9 dát znovu použít (zatím není jisté, jestli trup nebude poškozen mikrotrhlinami atd.), SpaceX bude schopna zlevnit vynášení nákladu na zlomek současné ceny. Americké konsorcium ULA, Rusko či evropský Ariane budou mít co dělat, aby na trhu přežily… Cenová válka, která mezi SpaceX a konkurenty běží, totiž dostává zcela nové rozměry. Současní technologičtí obři totiž mohou snadno skončit na lopatkách, pokud se jim nepodaří na tento úspěch SpaceX rychle odpovědět a zareagovat.

Na dosažení tohoto cíle pracovala společnost SpaceX roky. Po řadě nezdarů (respektive by se spíše slušelo napsat nepovedených testů), kdy byl první stupeň při přistání ztracen, se dnes podařilo naprosto měkce a bez potíží přistát na floridském Cape Canaveralu. Začíná tak nové éra dobývání vesmíru. Éra, ve které bude možné znovu využívat části raket k opakovaným startům a tím dramaticky zlevnit cenu za vynášení nákladu do vesmíru. Současně vstupujeme mílovými kroky do éry, kdy nám soukromý sektor otevírá možnosti zkoumat mnohem podrobněji taje sluneční soustavy, než by se mohlo na první pohled zdát. Dramatické snížení ceny totiž otevírá dveře řadě organizacím začít přemýšlet o tom, jak by se do průzkumu a dobývání sluneční soustavy mohly zapojit. Současně dnešní úspěch zajisté přidělá vrásky na čele řady společností, které se věnují vynášení nákladů do vesmíru a které budou muset začít ve velkém investovat prostředky do inovování svých stávajících raket. Pokud tak neučiní, SpaceX převezme jejich místo na trhu, jelikož bude schopna lítat za zlomek jimi nabízených cen.

Elon Musk, zakladatel SpaceX, tak dnes změnil dogma dobývání vesmíru – a to, že se pokoušet o návrat rakety z hranice vesmíru je ekonomicky nerentabilní. Se svou upravenou raketou dokázal nejenom vynést na oběžnou dráhu Země náklad, ale ještě přitom zachránit část rakety k opětovnému použití. A co je možná ještě důležitější, současně mnoha lidem navrátil optimismus, že se v brzké době dočkáme přistání člověka na Marsu! Zdá se vám to příliš optimistické prohlášení? Nemělo by. Před pěti lety se nám zdála přehnaná představa dnešního přistání…

A pro ty z vás, co start a přistání Falconu 9 neviděli na živo, SpaceX uvolnila na Youtube celý záznam přenosu. Viz níže! Případně si přečtěte zajímavé vyjádření Elona Muska k dnešnímu letu.

Psáno pro ExoSpace.cz a Rudý Mars (šířeno pod licencí Creative Commons)

O autorovi

Rudý Mars

Permanent link to this article: https://exospace.cz/prvni-stupen-rakety-falcon-9-uspesne-pristal/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>