«

»

Lis 26 2015

Raketa společnosti Blue Origin přistála z výšky 100 km

new-shepard-arrival

Návrat raketového stupně rakety New Shepard (youtube.com)

Americká společnost Blue Origin slaví úspěch – její raketa se z výšky 100 km úspěšně vrátila zpět.

Společnost Blue Origin, založená a vedená Jeffem Bezosem, vznikla v roce 2000 a zaměřuje se na vývoj opakovatelně použitelné rakety pro vynášení nákladů na oběžnou dráhu. Snaží se i o konstrukci pilotované kosmické lodě. Od roku 2016 předpokládá komerční provoz.

jeff-bezos

Zakladatel společnosti Blue Origin Jeff Bezos (wikimedia.org)

První významný krok ke znovupoužitelným raketám provedla 23. 11. 2015, kdy její raketa New Shepard vystoupala do výšky 100,5 km při rychlosti 3,72 M. Užitečným zatížením přitom byla maketa pilotované kosmické lodi. Ta se také v maximální výšce odpojila a po balistické křivce snesla na padácích. Nosná raketa za použití vlastního motoru poté přistála na území Texasu.

Jeff Bezos k úspěchu dodává: “To, co jsme dokázali tímto letem rakety New Shepard, je naprostá znovupoužitelnost raketového stupně. Chceme vzít přesně stejnou architekturu, která byla předvedena, a použít ji na raketovém stupni naší orbitální lodě.

blue-origin-spacecraft

Plánovaná kosmická loď společnosti Blue Origin (wikipedia.org)

Je však třeba připomenout, že k vytýčenému cíli zbývá společnosti ještě dlouhá cesta. Její konkurent, společnost SpaceX, má stejný cíl. Jenže zatímco SpaceX standardně dopravuje užitečné zatížení na oběžnou dráhu, Blue Origin nic takového nepředvedla. A samozřejmě pro dosažení orbitální rychlosti je třeba raketu daleko více urychlit. Takže zatímco SpaceX zápasí se svými pokusy o znovupoužití prvního stupně rakety Falcon při rychlosti 30 M, společnosti Blue Origin se tento kousek podařil pro rychlost desetkrát menší. Vyšší rychlost znamená více paliva a větší raketu (či její stupeň), a tím samozřejmě daleko náročnější manévrování s ním při přistání.

Zdroje:
Americká společnost Blue Origin (tak trochu) předehnala SpaceX – dokázala přistát s raketovým stupněm zpět z cesty do vesmíru! (rudymars.cz)
Blue Origin Flies — and Lands — New Shepard Suborbital Spacecraft (spacenews.com)
Blue Origin (wikipedia.org)
Jeff Bezos (wikipedia.org)
Blue Origin (blueorigin.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/raketa-spolecnosti-blue-origin-pristala-z-vysky-100-km/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>