Archiv kategorie: Pozemské teleskopy

Čvc 25 2018

Mlhovina Tarantula okem dalekohledu VLT Survey Telescope

Dalekohled VLT Survey Telescope se zaměřil na obrovskou mlhovinu Tarantula. Ta se nachází v naší satelitní galaxii – Velkém Magellanově mračnu. Snímek s překvapivým rozlišením odhaluje četná tajemná zákoutí mlhoviny i jejího okolí.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mlhovina-tarantula-okem-dalekohledu-vlt-survey-telescope/

Kvě 24 2018

Jasný bolid zazářil 23. května 2018 nad Českem

Ve středu 23. května večer, ještě během soumraku, byl vidět z celého našeho území, nejlépe však z jeho východní části, velmi jasný bolid, který upoutal pozornost mnoha náhodných svědků. Za zaslaná pozorování děkujeme a zde podáváme vysvětlení, co tento úkaz způsobilo.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jasny-bolid-zazaril-23-kvetna-2018-nad-ceskem/

Kvě 20 2018

Hydrus-1 – Další trpasličí souputník naší Galaxie

Vědci z univerzity Carnegie Mellon v Pensylvánii v USA objevili novou ultraslabou satelitní galaxii, Hydrus-1. Tato malinká eliptická galaxie obíhá kolem naší Galaxie ve vzdálenosti 90.000 světelných let od Slunce. Zřejmě je součástí Magellanova proudu.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/hydrus-1-dalsi-trpaslici-souputnik-nasi-galaxie/

Kvě 12 2018

Vývoj komety C/2016 R2 (PanSTARRS)

Rok 2018 je na jasné komety doposud velmi chudý. Druhá polovina roku sice z tohoto hlediska vyjde mnohem lépe, ale v těchto měsících se pozorovatelé komet musí spokojit například s tím, co nám poskytla kometa C/2016 R2 (PanSTARRS), aktuálně nejjasnější kometa na obloze s jasností přibližně 11 mag. Na naší obloze je bez potíží pozorovatelná už …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/vyvoj-komety-c-2016-r2-panstarrs/

Dub 22 2018

Proxima Centauri odpálila supererupciu

Naša najbližšia hviezda (okrem Slnka) Proxima Centauri sa v marci 2016 poriadne rozčertila. V tom čase sa na povrchu obvykle pokojnej hviezdy odpálila supererupcia. Jej jasnosť zo štandardnej absolútnej hviezdnej veľkostí 11,05 mag vzrostla na 6,8 mag. ((Znižovanie absolútnej hviezdnej veľkostí neznamená menšiu svietivosť! Práve naopak.)) Proxima Centauri je chladný červený trpaslík vzdialený 4,22 svetelných …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/proxima-centauri-odpalila-supererupciu/

Dub 03 2018

Martin Mašek: Mediální zájem mě docela překvapil

Každý zájemce o astronomii a kosmonautiku ví, že 6. února 2018 odstartovala raketa Falcon Heavy, která na oběžnou dráhu vynesla elektromobil Tesla Roadster společnosti SpaceX Elona Muska. V době, kdy se auto nacházelo již zhruba milión kilometrů daleko od Země, jej vyfotil i astronom Martin Mašek. Tento přední český odborník na proměnné hvězdy a komety …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/martin-masek-medialni-zajem-me-docela-prekvapil/

Dub 12 2017

Metan a vodní pára na exoplanetě GJ 1132b

Britští astronomové učinili velký objev.  Při zkoumání planety GJ 1132b bylo zjištěno, že planeta má stabilní atmosféru tvořenou převážně metanem a vodní párou. Planeta byla objevena před dvěma lety a má hmotnost zhruba 1,4× větší než Země.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/metan-vodni-para-exoplanete-gj-1132b/