Archiv kategorie: Asteroidy a trpasličí planety

Bře 30 2019

Mohou Foglar se Svojsíkem ohrozit Zemi?

Mohou se se Zemí srazit planetky (9102)Foglar a (16706)Svojsík? Na tuto otázku odpovídal astrofyzik Jiří Grygar v rozhovoru se Slavomilem Janov pro magazín Kmene dospělých v Junáku Magoš. Odpověď je jasná – riziko středu se Zemí se blíží k nule. Čistě teoreticky se mohou planetky srazit samy, protože obíhají v podobných vzdálenostech, ale k jejich …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mohou-foglar-se-svojsikem-ohrozit-zemi/

Pro 12 2018

OSIRIS-REx: Na povrchu Bennu je voda

Americká sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Identification Resource, Security-Regolith Explorer) začala zkoumat planetku (101955) Bennu a hned hlásí první výsledky. Data získaná touto sondou odhalila přítomnost vody na povrchu tohoto tělesa.

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/osiris-rex-na-povrchu-bennu-je-voda/

Zář 28 2018

Seminář Kosmologické sekce ČAS 2018

Kosmologická sekce České astronomické společnosti a Jednota českých matematiků a fyziků si vás dovolují pozvat veřejný seminář. Seminář se uskuteční 5. října 2018 v Modré posluchárně Matematického ústavu AV ČR, Žitná 25, Praha 1. Program 15:00 – 15:45 Superhmotné černé díry ve vesmíru: Michell, Kerr, Lynden-Bell, Rees, Hawking a další… prof. RNDr. Vladimír Karas, DrSc. …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/seminar-kosmologicke-sekce-cas-2018/

Čvn 09 2018

Planetka 2018 LA se srazila se Zemí

V sobotu 2. června 2018 byla objevena blízkozemní planetka 2018 LA, jejíž rozměry dle absolutní jasnosti činily pouze něco mezi 2 a 5 metry. Po určení dráhy tělesa bylo jasné, že objekt je na kolizním kurzu se Zemí a ještě ten den se s naší planetou „srazí“. Nakonec se tak skutečně stalo, ale vzhledem ke …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/planetka-2018-la-se-srazila-se-zemi/

Dub 03 2018

Martin Mašek: Mediální zájem mě docela překvapil

Každý zájemce o astronomii a kosmonautiku ví, že 6. února 2018 odstartovala raketa Falcon Heavy, která na oběžnou dráhu vynesla elektromobil Tesla Roadster společnosti SpaceX Elona Muska. V době, kdy se auto nacházelo již zhruba milión kilometrů daleko od Země, jej vyfotil i astronom Martin Mašek. Tento přední český odborník na proměnné hvězdy a komety …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/martin-masek-medialni-zajem-me-docela-prekvapil/

Bře 06 2018

MPC mění způsob pojmenovávání planetek

Centrum pro planetky a další malé objekty Sluneční soustavy (Minor Planet Center, MPC) se rozhodlo pro změnu označování asteroidů na kometárních drahách. Nový princip funguje následovně – asteroid, který je na dráze komety, nedostane asteroidální označení, ale už „předpřipravené“ kometární. Důkazem toho budiž například nový asteroid A/2018 C2. Pokud se prokáže, že se jedná o …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mpc-meni-zpusob-pojmenovavani-planetek/

Led 13 2018

Pochází planetka 1I/’Oumuamua z hvězdokupy Plejády?

Na podzim 2017 byla objevena první mezihvězdná planetka, jež dostala označení nejprve jako kometa C/2017 U1 (PanSTARRS). Po detailních pozorováních bylo zjištěno, že kometární aktivitu neprojevuje, takže kometární písmeno C nahradilo asteroidální A. Díky tomu, že jsme zjistili právě onu skutečnost, že se jedná o mezihvězdný objekt, byl tento asteroid přejmenován na 1I/’Oumuamua. Na konci …

Pokračovat ve čtení »

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pochazi-planetka-1i-oumuamua-z-hvezdokupy-plejady/