«

»

Bře 30 2019

Mohou Foglar se Svojsíkem ohrozit Zemi?

planetky_skauti

Čeští skauti v planetkovém světě (kmendospelych.junak.cz)

Mohou se se Zemí srazit planetky (9102)Foglar a (16706)Svojsík?

Na tuto otázku odpovídal astrofyzik Jiří Grygar v rozhovoru se Slavomilem Janov pro magazín Kmene dospělých v Junáku Magoš. Odpověď je jasná – riziko středu se Zemí se blíží k nule. Čistě teoreticky se mohou planetky srazit samy, protože obíhají v podobných vzdálenostech, ale k jejich střetu by muselo vést dlouhodobé působení velkých těles ve Sluneční soustavě.

Celý článek si můžete přečíst v druhém čísle Magoše z roku 2016.

armstrong-skaut

Jedna z planetek s číslem 6469 je pojmenována i po americkém astronautovi a Orlím skautovi Neilu Armstrongovi (kmendospelych.junak.cz)

Planetka (9102)Foglar byla pod předběžným označením 1996 XS18 objevena 12. prosince 2016 Milošem Tichým a Zdeňkem Moravcem na observatoři v Kleti. Kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti 419 až 500 milionů kilometrů s oběžnou dobou 5,3 roků.

Planetku (16706)Svojsík objevil Petr Pravec 30. července 1995 na observatoři v Ondřejovi. Dostala prozatímní označení 1995 OE1. Kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti 401 až 454 milionů kilometrů a její oběžná doba je 4,8 roků.

Zdroj:
Magoš – Magazín kmene dospělých (kmendospelych.junak.cz)
Planetka Foglar (planety.astro.cz)
Planetka Svojsík (planety.astro.cz)

 

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mohou-foglar-se-svojsikem-ohrozit-zemi/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>