«

»

Bře 02 2019

Tři planety v řadě: Venuše, Jupiter a Saturn

venuse-saturn-jupiter

Venuše, Saturn a Jupiter 3. 3. 2019 ráno (Stellarium)

V prvních březnových dnech roku 2019 lze na ranní obloze spatřit seskupení tří planet Sluneční soustavy: Venuše, Saturnu a Jupitera. K nim se připojuje Merkur, viditelný na večerní obloze.

Nejjižněji z trojice planet se nachází Venuše s jasností -4,1 mag, kterou zastihneme na pomezí souhvězdí Střelce a Kozoroha. O něco výše a jižním směrem v souhvězdí Střelce najdeme Saturn s jasností 0,61 mag, v Hadonoši pak Jupiter s jasností -2,04. Ještě dále jižním směrem září nápadný Antares, nejjasnější hvězda v souhvězdí Štíra. V neděli 3. 3. 2019 ráno se bude mezi Venuší a Saturnem nacházet Měsíc starý 25 dní, bude mít tedy podobu srpku.

merkur

Merkur nad západním horizontem počátkem března 2019 (Stellarium)

Jako první z trojice planet vychází Jupiter zhruba ve 2:45 hod, poslední Venuše krátce po páté hodině.

mars-mesic

Setkání Marsu a Měsíce 11. 3. 2019 (Stellarium)

Na opačné straně Slunce lze v těchto dnech na večerní obloze nad západním horizontem spatřit nenápadný Merkur s jasností 0,18 mag. Jelikož zapadá až kolem půl osmé, je dostatek času jej spatřit. Slunce v tu dobu bude 17° pod horizontem.

Závěrem upozorňujeme na možnost pozorování blízkého setkání planety Mars se srpkem Měsíce dne 11. března večer nad západním obzorem.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/tri-planety-v-rade-venuse-jupiter-a-saturn/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>