«

»

Bře 31 2019

Zemřel kosmonaut Valerij Bykovskij

valerij_bykovskij

Valerij Bykovskij v roce 2008 (wikipedia.org)

Ve středu 23. března 2019 zemřel jeden z prvních sovětských kosmonautů, člen legendárního Gagarinova oddílu kosmonautů Valerij Bykovskij. Bylo mu 84 let.

Valerij Fjodorovič Bykovskij se narodil 2. srpna 1934 v Pavlovském Posadu v Moskevské oblasti. Po studiu na desetileté škole se dal do služeb letectva a v 21 letech získal hodnost nadporučíka. V 25 letech se stal bojovým pilotem a později instruktorem parašutismu. Kosmonautický výcvik zahájil v 26 letech v Žukovského akademii. Svůj první let absolvoval v červnu 1963 v lodi Vostok-5, s níž učinil pětidenní let, dosud nejdelší osamocený let ve vesmíru. V jeho průběhu startovala loď Vostok-6 s první kosmonautkou Valentinou Těreškovovou.

Bykovskij byl jmenován jako velitel lodi Sojuz-2, který se měl spojit s lodí Sojuz-1, pilotované Vladimírem Komarovem. S ohledem na problémy Sojuzu-1 bylo od startu Sojuzu-2 upuštěno. Toto rozhodnutí zachránilo Bykovskému život, protože i ve druhém Sojuzu byl, jak se následně zjistilo, padák připevněn stejně diletansky jako v prvním Sojuzu.

Následně byl Bykovskij v týmu lunárních astronautů a měl patřit do jedné z prvních posádek k Měsíci. Programy N-1/L3 a L1 však byly zrušeny a lunární oddíl rozpuštěn.

Druhý let Bykovskij absolvoval spolu s Vladimírem Aksjonovem na lodi Sojuz-22 v září 1976. Šlo o první předběžný let mezinárodního programu Interkosmos. Cílem omidenního letu byla zkouška 150 kg těžké kamery pro dálkový průzkum Země MKF-6, dodané firmou Carl Zeiss Jena v NDR, a bilogické experimenty BIOKAT a BIOGRAVISAT.

bykovskij_jahn

Valerij Bykovskij a Sigmund Jähn před simulátorem kosmické lodi Sojuz (flickr.com)

Třetí a poslední let Valerij Bykovskij podnikl v srpnu 1978 spolu s německým kosmonautem Sigmundem Jähnem na lodi Sojuz-31. Šlo o třetí pilotovaný let v rámci programu Interkosmos, opět na stanici Saljut-6. Na ní tou dobou přebývali Vladimír Kovaljonok a Alexandr Ivančenkov. Mezinárodní posádka v průběhu sedmidenní mise prováděla 37 experimentů zaměřených na biomedicínu, biologii, technologii a rovněž snímkování zemského povrchu. Sedmnáct experimentů bylo přejato z předchozích dvou letů. Na konci pobytu posádka vyměnila křesla v lodi Sojuz-29, ukotvené k Saljutu-6, v němž také 3. 9. 1978 přistála.

Po letu Sojuzu-31 pokračoval Bykovskij ve výcviku. Z oddílu kosmonautů odešel v roce 1982. Věnoval se kultuře (v roce 1990 byl jmenován ředitelem kulturního střediska v Berlíně) a sportu.

Zdroj:
Valerij Bykovskij (wikipedia.org)
Valery Bykovsky (wikipedia.org)
Vostok-5 (wikipedia.org)
Sojuz-22 (wikipedia.org)
Sojuz-22 (mek.kosmo.cz)
Sojuz-31 (wikipedia.org)
Sojuz-31 (mek.kosmo.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zemrel-kosmonaut-valerij-bykovskij/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>