Ve středu 23. března 2019 zemřel jeden z prvních sovětských kosmonautů, člen legendárního Gagarinova oddílu kosmonautů Valerij Bykovskij. Bylo mu 84 let.
Valerij Fjodorovič Bykovskij se narodil 2. srpna 1934 v Pavlovském Posadu v Moskevské oblasti. Po studiu na desetileté škole se dal do služeb letectva a v 21 letech získal hodnost nadporučíka. V 25 letech se stal bojovým pilotem a později instruktorem parašutismu. Kosmonautický výcvik zahájil v 26 letech v Žukovského akademii. Svůj první let absolvoval v červnu 1963 v lodi Vostok-5, s níž učinil pětidenní let, dosud nejdelší osamocený let ve vesmíru. V jeho průběhu startovala loď Vostok-6 s první kosmonautkou Valentinou Těreškovovou.
Bykovskij byl jmenován jako velitel lodi Sojuz-2, který se měl spojit s lodí Sojuz-1, pilotované Vladimírem Komarovem. S ohledem na problémy Sojuzu-1 bylo od startu Sojuzu-2 upuštěno. Toto rozhodnutí zachránilo Bykovskému život, protože i ve druhém Sojuzu byl, jak se následně zjistilo, padák připevněn stejně diletansky jako v prvním Sojuzu.
Následně byl Bykovskij v týmu lunárních astronautů a měl patřit do jedné z prvních posádek k Měsíci. Programy N-1/L3 a L1 však byly zrušeny a lunární oddíl rozpuštěn.
Druhý let Bykovskij absolvoval spolu s Vladimírem Aksjonovem na lodi Sojuz-22 v září 1976. Šlo o první předběžný let mezinárodního programu Interkosmos. Cílem omidenního letu byla zkouška 150 kg těžké kamery pro dálkový průzkum Země MKF-6, dodané firmou Carl Zeiss Jena v NDR, a bilogické experimenty BIOKAT a BIOGRAVISAT.
Třetí a poslední let Valerij Bykovskij podnikl v srpnu 1978 spolu s německým kosmonautem Sigmundem Jähnem na lodi Sojuz-31. Šlo o třetí pilotovaný let v rámci programu Interkosmos, opět na stanici Saljut-6. Na ní tou dobou přebývali Vladimír Kovaljonok a Alexandr Ivančenkov. Mezinárodní posádka v průběhu sedmidenní mise prováděla 37 experimentů zaměřených na biomedicínu, biologii, technologii a rovněž snímkování zemského povrchu. Sedmnáct experimentů bylo přejato z předchozích dvou letů. Na konci pobytu posádka vyměnila křesla v lodi Sojuz-29, ukotvené k Saljutu-6, v němž také 3. 9. 1978 přistála.
Po letu Sojuzu-31 pokračoval Bykovskij ve výcviku. Z oddílu kosmonautů odešel v roce 1982. Věnoval se kultuře (v roce 1990 byl jmenován ředitelem kulturního střediska v Berlíně) a sportu.
Zdroj:
Valerij Bykovskij (wikipedia.org)
Valery Bykovsky (wikipedia.org)
Vostok-5 (wikipedia.org)
Sojuz-22 (wikipedia.org)
Sojuz-22 (mek.kosmo.cz)
Sojuz-31 (wikipedia.org)
Sojuz-31 (mek.kosmo.cz)