«

»

Dub 03 2018

Martin Mašek: Mediální zájem mě docela překvapil

masek

Martin Mašek s legendárním Krtečkem (astro.cz)

Každý zájemce o astronomii a kosmonautiku ví, že 6. února 2018 odstartovala raketa Falcon Heavy, která na oběžnou dráhu vynesla elektromobil Tesla Roadster společnosti SpaceX Elona Muska. V době, kdy se auto nacházelo již zhruba milión kilometrů daleko od Země, jej vyfotil i astronom Martin Mašek. Tento přední český odborník na proměnné hvězdy a komety vyfotil elektromobil celkem pětkrát, fotografie z 10. února dokonce získala titul Česká astrofotografie měsíce za letošní únor. Nejen o Tesle, ale i například o dalekohledu FRAM se dočtete v následujícím rozhovoru právě s autorem dnes již legendární fotografie.

Martine, mohl by ses nám krátce představit? Odkud pocházíš, kolik je ti let a jak ses dostal k astronomii?

Jsem z Liberce, narodil jsem se, když juliánské datum bylo v čase 2447384. O astronomii jsem se začal zajímat v jedenácti, když bylo velké zatmění Slunce v roce 1999, úkaz jsem přes špatné počasí neviděl, ale zájem o nebeské jevy zůstal.

Jakým způsobem ses dostal k ovládání dalekohledu FRAM?

masek-fram

Martin Mašek v ohrádce dalekohledu FRAM (foto: Jakub Černý)

Díky kometě Lovejoy C/2011 W3, pomáhal jsem se zpracováním snímků této komety z FRAMu. Vyměřoval jsem pozice komety (astrometrie) na snímcích. Tak jsem se stal součástí týmu lidí kolem FRAMu.

Co je primárním účelem FRAMu a které objekty na něm pozoruješ nejraději?

Primárním úkolem je měřit stav zemské atmosféry nad astročásticovou Observatoří Pierra Augera. Pomocí jiných přístrojů se na Observatoři měří průlety kosmického záření přes zemskou atmosféru a znalost stavu zemské atmosféry je důležitá pro kalibraci pozorování kosmického záření. Stav zemské atmosféry není nutné sledovat vždy, zbylý čas se využívá na pozorování zajímavých proměnných hvězd, komet a blízkozemních planetek.

Mohl bys nám krátce přiblížit, co se odehrálo 6. února, kdy raketa Falcon Heavy vynesla na oběžnou dráhu elektromobil Tesla?

Byla to velká událost, startovala nejsilnější raketa současnosti. Jelikož šlo o první start nevyzkoušené rakety, nikdo nechtěl riskovat případnou ztrátu drahé družice. Mohl se tam posadit kus železobetonu, jak se to v obdobných případech dělá, ale šéf společnosti SpaceX Elon Musk se rozhodl pro vlastní automobil Tesla Roadster. Díky tomu byl start velmi sledovanou událostí, trošku to pozvedlo vlnu zájmu o kosmonautiku a vesmír. Elektromobil se úspěšně dostal na oběžnou dráhu kolem Slunce, nejvzdálenější bod dráhy leží až za dráhou planety Mars.

Premiéra rakety Falcon Heavy

Jak jsi došel k nápadu elektromobil vyfotit pomocí FRAMu?

Nebyl jsem první, již dva dny po startu se podařilo elektromobil zachytit na observatoři SONEAR v Brazílii a Deimos Sky Survey ve Španělsku. Díky tomu jsem měl k dispozici přibližnou dráhu a nebyl problém zaměřit dalekohled na příslušné místo oblohy.

Premiéra rakety Falcon Heavy (takmer) úspešná

Za svůj snímek Tesly jsi dostal ocenění Česká astrofotografie měsíce. Co to pro tebe znamená?

masek-studio6

Martin Mašek hostem pořadu Studio 6 6. 3. 2018 (rozhovor začíná v 50. minutě)

Je to prestižní ocenění České astronomické společnosti. O vítězný snímek byl velký zájem v médiích. Mediální zájem mě docela překvapil a snad to trošku pomohlo popularizovat českou astronomii a vědu.

Přibliž nám, prosím, co se bude dít s elektromobilem Tesla v budoucnosti.

V současné době se elektromobil vzdaluje od Země i od Slunce a není již pozorovatelný. K blízkému setkání se Zemí dojde až v roce 2091, třeba ho někdo zase vyfotí. Jinak na oběžné dráze kolem Slunce vydrží po mnoho miliónů let.

Vraťme se k dalekohledu FRAM. Jakým způsobem obsluhuješ FRAM a jak řešíš jeho případné technické problémy?

Řada lidí si představí ovládání dalekohledu jako panel s tlačítky a čudlíky. Já žádná tlačítka nemám, pouze terminál, na kterém vidím údaje, a do kterého se zadávají příkazy. Dalekohled se nachází v Argentině a je robotický, příkazy se zadávají na dálku přes internet. Večer vyplním pozorovací frontu, tedy seznam objektů, které se pak popořadě pozorují. Druhý den pak stáhnu data a snímky zpracuji. Technické problémy se řeší obvykle dálkovým restartem nějakého zařízení. V případě vážnějšího problému, který nejde vyřešit na dálku, musí k dalekohledu přijet místní technik.

Jaké jsou tvé plány s FRAMem v nejbližších týdnech a měsících?

Mám v plánu pozorovat vybrané proměnné hvězdy ve spolupráci s lidmi z Astronomického ústavu MFF UK, samozřejmě se dále zaměřím na fotometrii jasnějších komet z jižní polokoule a astrometrii blízkozemních planetek z NEOCP. To je speciální webová stránka, na které jsou zveřejněny nejnovější objevy planetek, u kterých je podezření, že se mohou přibližovat k Zemi. Pozorovatelé z celého světa tuto stránku sledují a snaží se potvrdit tyto objevy a změřením pozic zpřesnit dráhy těchto těles.

Nebeské objekty pozoruješ i vizuálně. Jak často tak činíš a která tělesa tě na obloze nejvíce fascinují?

Jelikož mám na starosti dalekohled na opačné straně světa, tak na vizuální pozorování již nemám tolik času jako dříve. Ale pokud je dobrá noc, průzračný vzduch a neruší Měsíc, tak rád s kolegy zajedu třeba do Jizerské oblasti tmavé oblohy. Několik nocí do roka se takto najde. Rád se kochám mlhovinami, galaxiemi, hvězdokupami. Pokud je v dosahu nějaká kometa, rád se na ni podívám také. Na tmavší obloze s větším dalekohledem je to super odpočinková podívaná.

 

 

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/martin-masek-medialni-zajem-me-docela-prekvapil/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>