«

»

Dub 01 2018

Mars a Saturn: Velikonoční planetární setkání

Letošní Velikonoce obohacuje dobrá viditelnost planet, nacházejících se na ranní obloze. Relativně vysoko nad obzor vystupuje Jupiter v souhvězdí Vah, ale hlavní nebeskou show v tuto chvíli předvádějí Mars a Saturn. Tyto planety nalezneme v souhvězdí Střelce, a to velmi blízko od sebe. Ve vzájemné konjunkci budou na Velikonoční pondělí (2. dubna), při níž Mars spatříme jen něco málo přes 1° jižně od Saturnu. Po konjunkci se planety od sebe začnou zejména kvůli rychlému pohybu Marsu po obloze poměrně výrazně vzdalovat. V opozici budou obě planety v létě; zatímco u Saturnu nepůjde o žádný výjimečný úkaz, opozice Marsu bude jednou z nejzajímavějších v tomto století. Rudá planeta totiž zjasní až na -2,8 mag a datum opozice (27. července) spadá na stejný den jako velkolepé zatmění Měsíce (bonusem navíc budiž skutečnost, že obě tělesa bude na obloze dělit pouhých 6°).

mars-saturn

Mars a Saturn v těsné blízkosti 2. 4. 2018, sekundují Jupiter a Měsíc (Stellarium)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mars-a-saturn-velikonocni-planetarni-setkani/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>