«

»

Dub 09 2018

Lyridy 2018 za příznivých pozorovacích podmínek

Blíží se meteorický roj Lyrid, jenž je letos velmi očekávaný. Nejen že jako každoročně nastává po více než třech měsících nazývaných jako Velká jarní díra, kdy lze na obloze spatřit jen sporadické meteory, ale především jej letos uvidíme při velmi příznivých pozorovacích podmínkách. Maximum roje, jehož mateřskou kometou je C/1861 G1 (Thatcher), spadá zhruba na 22. dubna, což je přesně den, kdy bude Měsíc v první čtvrti, takže zapadne okolo půlnoci, a my tak budeme mít celou druhou polovinu noci k tomu, abychom sledovali meteory zdánlivě vyletující ze souhvězdí Lyry, tedy souhvězdí, které se nachází dostatečně vysoko nad obzorem v těchto dnech až k ránu. Doplníme, že Lyridy je možné sledovat přibližně v době od 19. do 25. dubna, okolo zmíněného 22. dubna jich bude možné spatřit i 15÷20 za hodinu. Nezapomeňte tedy vyjet daleko za město a užijte si toto nebeské představení!

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/lyridy-2018-za-priznivych-pozorovacich-podminek/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>