«

»

Led 13 2018

Pochází planetka 1I/’Oumuamua z hvězdokupy Plejády?

Oumuamua

Planetka ‘Oumuamua na společném snímku dalekohledů ESO a Gemini South (eso.org)

Na podzim 2017 byla objevena první mezihvězdná planetka, jež dostala označení nejprve jako kometa C/2017 U1 (PanSTARRS). Po detailních pozorováních bylo zjištěno, že kometární aktivitu neprojevuje, takže kometární písmeno C nahradilo asteroidální A. Díky tomu, že jsme zjistili právě onu skutečnost, že se jedná o mezihvězdný objekt, byl tento asteroid přejmenován na 1I/’Oumuamua. Na konci loňského roku se pak spekulovalo o možnosti navštívení Sluneční soustavy kosmickou lodí, ale tato teorie byla velmi rychle vyvrácena (dokonce jsme o planetce získali velmi konkrétní údaje, jež uvádíme na konci příspěvku). Nyní jsme se dozvěděli další zajímavou informaci. Fabo Feng z University of Hertfordshire detailně studoval pohyb tělesa a došel k závěru, že planetka k nám mohla přiletět ze zhruba 400 světelných let vzdálené hvězdokupy M 45 Plejády. Tam ji mohla vytvořit vysoce energetická událost, a to pravděpodobně kolize planet a nebo vznik nové hvězdy. Zatím je však předčasné tvrdit něco najisto, data nasbíraná z pozorování asteroidu bude nutné i nadále podrobně analyzovat. Na závěr ještě doplníme, že 1I/’Oumuamua je planetkou o rozměrech zhruba 230×35 metrů, pohybuje se rychlostí 26,3 km.s-1 ve vztahu ke Slunci, její povrch je šedý až načervenalý a jádro má patrně hlavně z ledu. Těleso podle všeho obsahuje rovněž hodně uhlíku.

Oumuamua

Fabo Feng, Hugh R. A. Jones: `Oumuamua as a messenger from the Local Association (arxiv.org)

Zdroj:
Strange Origin of Alien Asteroid Oumuamua Reveals There Are Millions More Like It (outerplaces.com)
Mezihvězdná planetka Oumuamua by mohla pocházet z hvězdokupy Plejády (livingfuture.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/pochazi-planetka-1i-oumuamua-z-hvezdokupy-plejady/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>