«

»

Říj 27 2017

Mezihvězdná kometa C/2017 U1 (PanSTARRS) je asteroidem

Trajektorie “komety” C/2017 U1 (skyandtelescope.com)

Včera jsme vás informovali o doslova unikátním objevu komety C/2017 U1 (PanSTARRS), u níž to vypadalo, že se stane historicky první známou mezihvězdnou kometou. Jak už to ale ve světě komet a vůbec drobných těles (nejen) Sluneční soustavy chodí, situace se velice rychle změnila. Objekt je pravděpodobně pouhým asteroidem.

Mělo by se zmínit, že není třeba propadat panice. I pokud se skutečně jedná o asteroid, objev je to zcela přelomový a jedinečný. Pojďme však situaci krátce zanalyzovat. Těleso, jež bylo nově přejmenováno na A/2017 U1, bylo detailně zkoumáno chilským Very Large Telescope. Na pořízených snímcích není žádná známka komy či čehokoliv jiného, co by byť jen trochu připomínalo kometu. To by vysvětlovalo i velice nízkou aktivitu tohoto asteroidu. Ten se totiž Slunci a později i Zemi přiblížil jen na zhruba 0,2 AU, a pokud by se jednalo o kometu, s velkou pravděpodobností bychom na obloze pozorovali velice jasný objekt. To se ovšem nestalo, těleso dokonce vůbec nebylo pozorovatelné vizuálně. Proto jde nejspíš jen o asteroid (či vyhaslou kometu) s průměrem kolem 160 metrů. Na tom, že se ale patrně jedná o mezihvězdný objekt, se však nic nemění.

Zdroj:
MPEC 2017-U183: A/2017 U1 (minorplanetcenter.net)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mezihvezdna-kometa-c-2017-u1-panstarrs-asteroidem/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram