«

»

Říj 26 2017

Historický objev: C/2017 U1 první mezihvězdnou kometou!

C/2017 U1

Trajektorie komety C/2017 U1 (skyandtelescope.com)

Havajský teleskop PanSTARRS 1 se zasloužil o kometární objev, který svým významem lze srovnat snad jen s dopadem úlomků komety Shoemaker-Levy 9 na Jupiter v roce 1994. Podařilo se mu totiž objevit kometu, jejíž původ je mimo Sluneční soustavu! Kometa C/2017 U1 byla objevena 18. října 2017 poté, co prolétla kolem Slunce ve vzdálenosti 23,4 mil. km. To se stalo 9. září. Podle dopočtu trajektorie byla kometa 4 dny před objevem, 14. října, nejblíže k Zemi (ve vzdálenosti 24 mil. km). V době objevu měla jasnost 20 mag, což s předpokládaným albedem 0,1 dává přibližný průměr jádra 160 m.

Kometa se pohybuje po trajektorii s extrémním sklonem (i = 122°), což není až tak neobvyklé, jako spíše křivka trajektorie (hyperbola s excentricitou 1,19) a rychlost (26 km.s-1). Poslední dva zmíněné parametry jsou přitom jasným důkazem, že kometa nemá původ ve Sluneční soustavě. Není žádné síly, která by kometu z Oortova oblaku urychlila vysoce nad třetí kosmickou rychlost. Zdá se tedy, že je jasno. Kometa C/2017 U1 je historicky první kometou z jiné „sluneční soustavy“.

Případ budeme dále sledovat a s novinkami se s vámi podělíme.

Zdroj:
Astronomers Spot First-Known Interstellar Comet (skyandtelescope.com)
MPEC 2017-U181: COMET C/2017 U1 (PANSTARRS) (minorplanetcenter.net)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/historicky-objev-c-2017-u1-prvni-mezihvezdnou-kometou/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram