«

»

Pro 27 2015

Objevené a znovuobjevené komety v říjnu 2015

SWAN-Jager2

Ilustrační foto – Kometa C/2006 M4 (SWAN) na snímku od Michaela Jägera (aerith.net)

Měsíc říjen byl na nově nalezené komety úspěšný. Bylo potvrzeno celkem 6 nových objevů, ačkoliv dva objekty se nejprve projevovaly asteroidálně a až posléze byla zjištěna jejich pravá, kometární podstata. Další dvě komety pak byly znovuobjeveny. V tomto článku se o kometách, jež mají v názvu, ať už trvale, či jen provizorně, písmena T a U, dovíte více.

Vzhledem k aktuálnímu postavení úplňků v kalendáři je takřka jasné, že v případě nově objevených komet bude bodovat první polovina jednotlivých měsíců. To se potvrdilo i v říjnu. Do 15. dne v měsíci bylo objeveno hned 6 nových komet a 1 další byla znovuobjevena. Na druhou polovinu měsíce pak zbylo již pouze znovuobjevení komety P/1999 V1 (Catalina). V nalézání komet měl v říjnu opět hlavní podíl havajský teleskop PanSTARRS, který objevil, respektive spoluobjevil, hned 4 z 6 komet. Na jedné z nich se pak podílí s observatoří Mount Lemmon Survey. Zabodovali i další havajští pozorovatelé Sheppard s Tholenem. Velkou zajímavostí je to, že po takřka tříletém půstu, který věnoval na stavbu a konfiguraci nového dalekohledu SST, se prosadil i z minulosti velmi známý projekt LINEAR. O znovuobjevení se jednou zasloužil opět dalekohled PanSTARRS, v druhém případě zaznamenala úspěch maďarská observatoř Konkoly.

Podle označení začínáme i končíme právě kometou znovuobjevenou. Kometa P/2003 WC7 (LINEAR-Catalina) byla poprvé pozorována ve svém druhém návratu 10. října, kdy ji při jasnosti 19,7 mag nalezl dalekohled PanSTARRS. Provizorní označení P/2015 T1 se velmi rychle změnilo na definitivní s číslem 329 v katalogu očíslovaných krátkoperiodických komet, které vypadá 329P/LINEAR-Catalina. Kometa perihelem již prolétla, a to letos 5. prosince, kdy se nacházela přibližně 1,66 AU od Slunce. Nicméně vzhledem k tomu, že bývá nejjasnější až po průletu perihelem, můžeme očekávat maximum jasnosti v lednu, kdy zjasní nejspíše k 15 mag, a dostane se tak na hranu vizuální viditelnosti. Výhodu k případnému spatření dalekohledy s průměrem objektivu okolo 40 cm budeme mít my, pozorovatelé ze severní polokoule, kometa totiž bude v době svého největšího jasu v souhvězdí Býka (Tau).

Kometa C/2015 T2 (PanSTARRS) byla nalezena 9. října s jasností 21,8 mag. Perihelem má proletět až 21. května 2017, a to v poměrně velké vzdálenosti 6,93 AU od Slunce. Maximum jasnosti si odbude již na přelomu let 2016 a 2017, nebude však jasnější než 20 mag, kvůli čemuž se do vizuálního dosahu nedostane.

Další kometa nalezená dalekohledem PanSTARRS je tentokrát krátkoperiodická. Označení dostala P/2015 T3 (PanSTARRS) a Slunci byla nejblíže již 21. prosince 2014, a to 2,13 AU daleko. Objevena byla 13. října při jasnosti 20,9 mag, maximum jasnosti, které dle všeho proběhlo už v červenci 2014, mělo nejspíše hodnotu kolem 19 mag. Vizuálně tedy viditelná nikdy nebyla a vzhledem k jejímu současnému slábnutí už přinejmenším při tomto návratu ani nebude.

O trochu zajímavější je kometa C/2015 T4 (PanSTARRS). Ta byla objevena 14. října, když měla jasnost 19,2 mag. V přísluní bude pravděpodobně 18. června 2016, to se bude nacházet 2,30 AU daleko od Slunce. Nejjasnější bude asi až v červenci, kdy zjasní na 16 mag. To je jen lehce pod vizuálním dosahem, kometa tedy může překvapit a být viditelná i v amatérských dalekohledech. My u toho ale nebudeme, objekt totiž bude v tu dobu utopený hluboko na jižní obloze.

To kometa C/2015 T5 (Sheppard-Tholen) asi příliš nepotěší nikoho kromě objevitelů a statistiků. Pro pozorovatele z Mauna Kea je to totiž teprve druhá (Sheppard), respektive dokonce první (Tholen) objevená kometa v životě. Nalezli ji 13. října při jasnosti 21,6 mag. Do perihelu se dostane podle aktuálních výpočtů 5. února 2016, kdy se bude nacházet vysoce úctyhodných 9,33 AU od Slunce, díky čemuž se dostane do první desítky komet s nejvzdálenějším známým přísluním. Na jasnosti jí to ale příliš nepřidá. V maximu (21 mag) bude asi někdy na podzim 2016, její vizuální pozorování jsou naprosto vyloučena.

Planetky, které se staly kometami

Kometa P/2015 TO19 (Lemmon-PanSTARRS) byla objevena zprvu jako planetka, stalo se tak 13. října, a to s jasností 20,4 mag. Objevitelem byla observatoř Mount Lemmon Survey. O několik nocí později ale zpozorovali pracovníci obsluhující dalekohled PanSTARRS kometární aktivitu, z asteroidu se tedy stala kometa. Ta proletí perihelem 6. března 2016, a to ve vzdálenosti 2,93 AU od Slunce. V maximu jasnosti byla již letos v listopadu, dosáhla pouze 19 mag. V těchto dnech už slábne, tak tomu bude i nadále. Vizuálně pozorována tím pádem nebyla, není a ani nebude.

Podobný osud objevu postihl i kometu C/2015 TQ209 (LINEAR), jež se stala první kometou nalezenou přes nový dalekohled patřící projektu LINEAR – Space Surveillance Telescope. Zároveň to je taky první kometa nesoucí název LINEAR od velmi známé C/2012 X1 (LINEAR), jasné komety, která prodělala velký outburst v roce 2013. Kometa C/2015 TQ209 (LINEAR) byla objevena 10. října při jasnosti 19,2 mag, a to ještě jako asteroid. Mezi ní a kometou P/2015 TO19 (Lemmon-PanSTARRS) je jeden rozdíl, zde totiž platí, že jak planetku, tak její následnou kometární aktivitu poprvé prokázal dalekohled SST. Kometa prolétne perihelem 27. srpna 2016 ve vzdálenosti 1,41 AU od Slunce. Vzdálenost to je zajímavá a předpokládaná maximální jasnost v čase okolo perihelu kolem 13 mag naznačuje, že kometa vizuálně viditelným objektem takřka jistě bude. V tomto případě to ale není až tak jednoduché, geometrie současného návratu komety je tak nepříznivá, že kometa bude v maximu jasnosti nepozorovatelná, protože bude příliš blízko Slunci. V tomto případě nám tedy štěstí přát nebude.

Jubilejní kometa na závěr

Jubilejní 330. kometou, která zakotvila v katalogu očíslovaných krátkoperiodických komet, se stala P/1999 V1 = P/2015 U1 = 330P/Catalina. Kometu znovuobjevil Krisztián Sárneczky z maďarské observatoře Konkoly, stalo se tak 22. října s jasností 19,7 mag. V jejím aktuálním návratu prolétne přísluním 29. srpna 2016, a to ve vzdálenosti 2,95 AU od Slunce. V maximu jasnosti bude až v únoru 2017, více než 17 mag ale mít nebude, s její vizuální viditelností tedy počítat nemůžeme.

Zdroj:
Comet Catalog in order of Designation (aerith.net)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/objevene-a-znovuobjevene-komety-v-rijnu-2015/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>