«

»

Říj 22 2017

Studentský satelit PilsenCUBE II

pilsencube

Vizualizace plánované družice PilsenCUBE II (pilsen.cz)

Elektrotechnická fakulta Západočeské univerzity ve spolupráci s městem Plzeň plánuje vypuštění pikosatelitu, pojmenovaném PilsenCUBE II. Projekt by měl přitáhnout především zástupce mladší generace ke kosmickým vědám. Projekt je unikátní v tom, že do jeho příprav se mohou zapojit i studenti středních škol, kteří mohou předložit své návrhy a poté získávat data z oběžné dráhy.

pilsner

Tento objekt by se rovněž mohl vydávat za plzeňský pikosatelit, má však zcela jiný původ i určení

Postupovat se bude ve třech fázích. V první mají studenti středních škol přednést experiment. Dále mají za úkol sestrojit jeho prototyp a nakonec se vybraná skupina studentů bude podílet na zhotovení letového kusu včetně zamýšleného experimentu. Tyto experimenty mohou být elektrotechnické, biologické či fyzikální povahy a mohou být i další. Zapojit se rovněž mohou zájemci o datovou analýzu a programování.

Start se plánuje na příští rok.

Elektrotechnická fakulta ZČU již nyní disponuje povelovou stanicí, jíž je řízena družice VZLUSAT-1.

Zdroj:
Pilsen CUBE II (pilsen.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/studentsky-satelit-pilsencube-ii/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>