«

»

Úno 01 2018

Obloze dominují Jupiter a Mars

Druhá polovina letošní zimy nám mnoho astronomických úkazů zatím nepřináší. Na obloze nejsou vidět žádné jasnější komety, další výraznější meteorický roj nás čeká až v dubnu a rovněž zatmění Slunce a Měsíce se střední Evropě v této fázi roku vyhýbají. Pozornost amatérských astronomů se tak obrací zejména k planetám. Ani tam to není žádná sláva, okem viditelné jsou pouze planety Jupiter, Mars a Saturn. První dvě nám ale v dalších měsících předvedou vcelku zajímavou nebeskou show. Už v těchto dnech jsou ráno pohodlně pozorovatelné – Jupiter v souhvězdí Vah a Mars ve Štíru. Bude to ale ještě lepší. Letošní rok patří hlavně Marsu, ten totiž zazáří především v létě, kdy bude v opozici a dosáhne jasnosti až -2,8 mag, což je v podstatě nejvíce, co kdy může mít. Stane se tak 27. července, tedy v ten samý den, kdy nás čeká i velkolepé zatmění Měsíce. Neztratí se ale i Jupiter. Ten bude v opozici o několik týdnů dříve a dosáhne tradičních přibližně -2,5 mag.

jupiter-mars-saturn

Planety Jupiter, Mars a Saturn na ranní obloze začátkem února 2018 (Stellarium)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/obloze-dominuji-jupiter-mars/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>