«

»

Dub 21 2016

Mise sondy DAWN končí; nebo ne?

dawn_patch

Logo mise Dawn (wikimedia.org)

Sonda DAWN, jejíž mise u trpasličí planety Ceres se chýlí ke konci, ještě nemusí odejít ze scény.

Chris Russell z Kalifornské univerzity předkládá NASA návrh na prodloužení mise této sondy. Uvažuje o dalším motorickém manévru, kterým by se sonda vyvlékla z oběžné dráhy kolem Cerery a dostala se na kurz k jinému tělesu.
Dawn využívá iontový pohon, který je založen na principu elektrického urychlení xenonových iontů. Tento typ pohonu dává malý výkon, ale jelikož může být v provozu nepřetržitě po dlouhou dobu, je nakonec účinnější než klasické raketové pohony. Navíc množství potřebného paliva je menší. Přesto Dawn v současnosti nedisponuje velkými zásobami, proto je třeba v úvahách o dalších potenciálních cílech být skromný.

Dawn nemůže narozdíl od jiných sond ukončit svůj život na Cereře, protože neprošla sterilizací, mohla by tedy na Cereru zavléci pozemské mikroorganismy, čemuž odpovědní lidé chtějí zabránit.

Uvažované cíle však Russell tají. “Dokud rozšířená mise nebyla schválena NASA, neřeknu vám, který asteroid plánujeme navštívit,” uzavírá Russell.

Zdroj:
NASA’s Dawn probe may visit third asteroid after Ceres and Vesta (newscientist.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/mise-sondy-dawn-konci-nebo-ne/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Forum ExoSpace.cz
Facebook
RSS
Twitter
YouTube
Napište nám
SlideShare
Telegram