«

»

Led 20 2019

Ruská kosmonautika pod tlakem ekonomických problémů

Prognózy vývoje ruské ekonomiky na rok 2019 i další nejsou příliš příznivé. Růst HDP kolem jednoho procenta, minimální či žádné investice, mimo Moskvu chřadnoucí venkov, růst cen, nízká cena ropy a stále klesající poptávka po ní z hlediska dopadů na životní prostředí, píše Zuzana Kubátová v článku na Seznamzpravy.cz. Otázkou je, jaký dopad bude mít tato situace  na kosmonautiku v Rusku.

Ruský Proton nebo americký Falcon? Zdá se, že zákazníci mají jasno

Faktem je, že Rusové jsou zapojeni do evropského projektu ExoMars 2020. Plánují vypuštění sondy k Měsíci během několika let. A modernizovanou pilotovanou loď Federace. Realita posledních desetiletí je ale taková, že jediné sondážní projekty s ruskou účastí jsou jen ty mezinárodní, do nichž jsou Rusové zapojeni. Poslední ruskými sondami k planetám byly Phobos a Mars 97, obě neúspěšné. Jediná ruská vědecká družice Foton-M má vážné problémy, ruskou kosmonautiku ničí nedbalost a podfinancovanost, jež vede k tomu, že Rusko již není v kosmonautice dnes ani dvojkou. A jelikož kosmonautika pro Rusy není již prestižní záležitostí, nelze vbrzku očekávat výrazné zlepšení.

Zdroj:
Putin má plán, jak dostat Rusko do jiné ekonomické ligy. Zatím ho brzdí sankce, korupce i cena ropy (seznamzpravy.cz)
Jediný ruský vědecký teleskop v problémech (kosmonautix.cz)
Ruský vesmírný program ničí nedbalost, říká expert na kosmonautiku Pavel Toufar (aktualne.cz)
Šedesát let po Sputniku už Rusko není ani vesmírná dvojka. Na nové družice chybí peníze (rozhlas.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/ruska-kosmonautika-pod-tlakem-ekonomickych-problemu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>