«

»

Zář 01 2015

Roskosmos ve finančních problémech

roskosmos_breakPodle provládního listu Izvěstija má dostat Roskosmos o třetinu méně z plánovaného přídělu. Šetří se všude, a tak ruské plány na dobytí Měsíce – jak samozřejmě každý soudný předpokládal – byla jen politická exhibice Dmitrije Rogozina. (Pro zapomnětlivé, to je ten chlapík, který má v Rusku „na starost kosmonautiku“ a který prohlásil, že se bude nad státy NATO prolétávat ve strategickém bombardéru a který se nikterak netají úmyslem Ruska anektovat severní pól kvůli strategickým surovinám.)

Ruská agrese na Ukrajině, pád hodnoty rublu, pokles ceny ropy a hospodářské sankce uvalené na Rusko. To jsou klíčové aspekty současných potíží, do kterých vláda Ruské federace uvrhla svou pýchu – kosmonautiku.

rogozin

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin (wikipedia.org)

Rusko v roli nevychovaného dítěte

Rusko je země neomezených možností; a vždycky byla. Dokázala se během několika desetiletí dostat z volského potahu na oběžnou dráhu. Za jejími úspěchy však stály nezměrné lidské oběti, strádání prostých lidí a teror totalitního režimu. Rusko, které musí stále s někým bojovat, resp. vytvářet si domnělé nepřátele, na svou politiku doplatilo. Je jasné, že bojkot všeho ne-ruského natruc jen proto, aby se země ukázala jako mocná v očích Západu, bez ohledu na katastrofální důsledky pro domácí ekonomiku, pro lidi, nemůže přinést nic dobrého. V Rusku je ale zvykem myslet nanejvýš do příštího týdne v duchu „po nás potopa“. Především ruské vedení, ovlivněné vodkou, kágébáckou výchovou a soudružskými vztahy, ukazuje světu v plné nahotě, kterak je naprosto nemožné a impotentní. Nic tomu nemůže pomoci ani jeho vyhrožování jadernými zbraněmi, což je vždycky známka toho, že se mele z posledního a všechny ostatní náboje byly vystříleny. Přitom si Rusové musejí sami uvědomovat, že by odpálením jediné jaderné rakety podepsali ortel vlastní zemi a celému světu.

Stavba kosmodromu Vostočnyj v problémech

Budovaný kosmodrom Vostočnyj (wikipedia.org)

Stavba nového ruského kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě se dostává do problémů. Stavba se dostává do časového skluzu. Podle agentury TASS jsou práce na samotné rampě opožděné o 4 měsíce, na infrastruktuře o 3 a na řídicím stanovišti o 2 oproti plánu.

K tomu se přidala stávka a hladovka. 100 dělníků šlo do stávky a 26 zahájilo hladovku. Každému jedna ze subdodavatelských firem dluží 140.000 rublů. Podle serveru novinky.cz, který cituje tiskovou službu Amurské oblasti, dluží firma 214 dělníkům 14 milionů rublů na platech. Firma uvedla, že do 10. dubna všechny pohledávky na mzdách uhradí.

Kosmodrom Vostočnyj má fungovat jako náhrada za kazachstánský Bajkonur a měl by být v provozu v listopadu 2015. V prosinci má odstartovat první raketa za účasti prezidenta Putina. Od roku 2018 odtud mají startovat rakety s posádkou.


Nedávné nehody raket Proton jsou důsledkem typického ruského šlendriánu a mizerné pracovní morálky

Neradostná budoucnost

Neblahý konec jedné legendy - kosmoplán Buran v Gorkého parku (wikimedia.org)

Neblahý konec jedné legendy – kosmoplán Buran v Gorkého parku (wikimedia.org)

Rusko – a ruská kosmonautika – jsou z větší míry řízeny stejně jako za brežněvovských dob. Možná ještě hůře. Jen toho nacionalismu poněkud přibylo, takže v Rusku je aktuálně největší počet neofašistů na světě. Rusové by v tuto chvíli měli především sklonit hlavu, upřátelit si západní země, aby se nemuseli paktovat se zeměmi jako Laos a Venezuela (nikdo jiný s Ruskem vážně participovat nebude), důsledně zrestrukturalizovat hospodářství, aby Rusko přestalo být rozvojovou zemí, která většinu exportu staví na nezpracovaných a nekvalitních surovinách, a hlavně změnit myšlení – velmi důkladně. Což v dnešním Rusku, se současným vedením, se současnou skladbou lidí prostě nejde.

Zdá se, že ruská kosmonautika nemá na růžích příliš ustláno… a jen tak mít nebude.

Zdroj:
Rusko musí šetřit i na kosmickém programu. Agentura Roskomos sníží výdaje na výzkum vesmíru až o třetinu (ihned.cz)
Stavba kosmodromu Vostočnyj v problémech (forum.exospace.cz)
Vostochny Cosmodrome (wikipedia.org)
Hunger strike by workers at flagship Russian spaceport (siberiantimes.com)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/roskosmos-ve-financnich-problemech/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>