«

»

Říj 01 2017

Peklo zamrzlo: Bill Gates používá Android

bill-gates

Americký miliardář a zakladetl Microsoftu Bill Gates (wikipedia.com)

Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, se nechal slyšet, že vlastní a používá telefon s Androidem. Řekl to v rozhovoru pro stanici Fox News, zaměřeném na vydání nové verze iPhonu.

Jakub Čížek ze serveru Živě.cz komentoval důvody, které nejen Billa Gatese, ale většinu uživatelů mobilních telefonů přiměly opustit mobilní telefony Microsoftu. Uvádí drsná statistická data. Jak známo, v září 2013 koupila společnost Microsoft Nokii za 7,2 miliard dolarů. Počátky prodejů nebyly zlé. Hned po roce, co byla provedena akvizice, tedy 2014, dosáhl Microsoft prodeje 1,985 miliard dolarů a v roce 2015 7,524 milard. Kouzlo nového však netrvalo dlouho. Rozdíl v prodeji telefonů mezi prvním kvartálem 2015 a 2016 činil 662 milionů dolarů, což činilo pokles o téměř polovinu (z 1,4 miliard na 738 milionů). O rok později následoval ještě větší propad o 730 milionů dolarů. To znamená, že za první kvartál 2017 prodal Microsoft Lumie za celkem 8 milionů dolarů!

lumia

Microsoft Lumia – neúspěšný smartphone společnosti Microsoft (flickr.com)

Vedení Microsoftu nebylo slepé a o problémech vědělo. Již 26. května 2016 přinesl server mobil.idnes.cz zprávu, že Microsoft odprodává mobilní divizi Nokie. V článku se dovídáme, že již v červenci 2015, tedy necelé dva roky po akvizici, Microsoft oznámil, že tuto akvizici v plné míře odepíše. Microsoft tak poskytl divizi „hloupých“ telefonů k prodeji, a to za 7,6 miliard dolarů, což v porovnání s cenou koupě (7,3 miliard) znamená de facto prodej za nicotných 350 milionů dolarů. Jméno finské společnosti Nokia mělo Microsoftu pomoci proniknout na trh mobilních telefonů. (Hlavním důvodem akvizice však byl zájem Microsoftu na patentech Nokie.) To se však nepodařilo, smartphony Microsoftu navíc nesou jméno Microsoftu (ne Nokie), Microsoft tak akvizicí nic nezískal, naopak. Ztratil peníze a drahocenný čas. Celý nákup i následný prodej Nokie Šéf Microsoftu Satya Nadella sice představoval vizi „živého ekosystému Windows, jehož součástí bude i rodina našich vlastních zařízení“, ale žádné znovuvzkříšení se nekonalo. Trh s Lumiemi trvale klesal a Microsoft uzavíral profily na Facebooku a Twitteru, které se s Lumií týkaly. A namísto orientace na vlastní smartphony začal Microsoft ovládat trh jinak a jinde – výrobou aplikací pro Android a Apple.

Rozhovor s Billem Gatesem na aktuální témata

windows-bash

Ještě nedávno něco nemyslitelného – linuxový Bash ve Windows (flickr.com)

V závěru článku Jakub Čížek připomíná, že Gatesova poznámka nebyla žádnou „kudlou vraženou do zad“. Na našem partnerském portále LinuxEXPRES můžete již celé roky sledovat, kterak se Microsoft stává čím dál větším partnerem Linuxu. Již před pěti lety, v roce 2012, nabízel Microsoft na svém cloudovém řešení Windows Azure nasazení některých vybraných linuxových distribucí. O rok později se Microsoft stal platinovým členem Linux Foundation a o další rok později oznámily společnosti Red Hat a Microsoft spolupráci na společném cloudovém řešení, konkrétně propojení Microsoft Azure a Windows Server na platformě Red Hat Enterprise Linux a Red Hat OpenShift. Na nedávné konferenci SUSECON 2017 byla rovněž oznámena a potvrzena užší spolupráce Microsoftu se společností SUSE, která vydává vlastní linuxovou distribuci SUSE Linux Enterprise. A v posledním roce došlo k nemyslitelnému, a sice implementaci Windows Subsystem for Linux přímo do Windows 10 – v této verzi operačního systému od Microsoftu tak lze nyní spouštět linuxový terminál a jiné aplikace pro Linux. Microsoftu se zkrátka nyní již nevyplatí Linuxem nebo svobodným softwarem pohrdat nebo se k němu vyjadřovat stylem Steva Balmera, který Linux označil za rakovinu. Přechod Billa Gatese z Windows Phone (pokud jej kdy vůbec měl) na Android je tak jen potvrzením stávající a delší dobu trvající situace – přechodu Microsoftu směrem k otevřeným technologiím, k Linuxu a řešením, jež jsou na něm postavená.

Zdroj:
Tak už i Gates. Otec zakladatel přešel na Android a potvrdil tak smrt Lumií (zive.cz)
Peklo zamrzlo, Microsoft nabízí Linux (linuxexpres.cz)
Microsoft platinovým členem Linux Foundation (linuxexpres.cz)
Užšia spolupráca Red Hat s Microsoftom v cloudových technológiach (linuxexpres.cz)
Red Hat a Microsoft budou spolupracovat na kontejnerech (linuxexpres.cz)
Windows Subsystem for Linux prohlášen za stabilní (linuxexpres.cz)
Komentář: Microsoft s Nokií dopadl jako pověstní sedláci u Chlumce (mobil.idnes.cz)
KOMENTÁŘ: Microsoft kupoval Nokii zbytečně, je to finanční průšvih (mobil.idnes.cz)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/peklo-zamrzlo-bill-gates-pouziva-android/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>