«

»

Říj 03 2017

Velmi těsná konjunkce Venuše a Marsu

Na ranní obloze se v posledních týdnech stále něco děje. Po zářijových konjunkcích a blízkých setkáních planet mezi sebou, planet a hvězd či planet a srpku Měsíce nás čeká první zajímavý úkaz října. Týkat se bude Venuše a Marsu a půjde o jejich vzájemnou konjunkci. Venuše, jež už na ranní obloze byla v maximální elongaci, se pomalu přibližuje směrem ke Slunci, díky čemuž mine právě Mars, který se od Slunce nyní naopak vzdaluje (nejdále bude 27. července 2018 při dlouho očekávané opozici). Obě tělesa uvidíme blízko sebe ve čtvrtek 5. a v pátek 6. října, kdy je bude dělit přibližně 20 úhlových minut. Změní se akorát vzájemná poloha planet. Zatímco ve čtvrtek se bude Venuše nacházet nad Marsem, v pátek bude vlevo vedle něj. Konjunkci si můžete vychutnat i ve větších dalekohledech, při rozumném zvětšení se obě planety vejdou do jednoho zorného pole.

venuse-mars

Venuše v těsné blízkosti Marsu v noci z 5. na 6. října 2017 (Stellarium)

Zdroj:
40. vesmírný týden 2017 (astro.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/velmi-tesna-konjunkce-venuse-marsu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>