«

»

Zář 06 2017

Obloha v září 2017

Na noční obloze se toho v posledních dnech a týdnech spíše moc nedělo, nicméně ve druhé zářijové dekádě nastane výrazná změna. Již nyní můžeme spatřit na ranní obloze velmi jasnou planetu Venuši ve společnosti hvězdy Regulus ze souhvězdí Lva. Tato dvě tělesa budou v konjunkci 20. září. Níže nad obzorem se nám po několika měsících opět zjevuje Mars, jehož velká opozice s maximem jasnosti až -2,8 mag nastane 27. července 2018, tedy v den velkolepého úplného zatmění Měsíce. A aby toho nebylo málo, na ranní obloze bude v půli září pouhým okem viditelná i třetí planeta, a to Merkur. Nejdále od Slunce bude 12. dne v měsíci, potom začne opět rychle klesat k obzoru a v poslední dekádě září již bude znova nepozorovatelný. Na své „pouti oblohou“ však potká Regula a především Mars, se kterým jej bude 16. září dělit jen 0,05°! To ovšem stále není vše. K této sestavě tří planet a jasné hvězdy Regulus se přidá ještě i srpek Měsíce, a to především na začátku druhé poloviny září (Měsíc bude 13. září v poslední čtvrti a 20. září v novu). Kdo si tedy v období zhruba od 11. do 20. září přivstane a podívá se na ranní oblohu, rozhodně tím neprohloupí!

planety

Planety Merkur, Venuše a Mars v sousedství hvězdy Regulus (Stellarium)

Zdroj:
Obloha v září (udalosti.astronomy.cz)

O autorovi

Marek Biely

Permanent link to this article: https://exospace.cz/obloha-zari-2017/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>