«

»

Říj 11 2017

Poleťte s námi na Mars s misí InSight!

mars-insight

Sonda Mars Inside, připravovaná ke startu pracovníky firmy Lockheed Martin v Denveru, Colorado (nasa.gov)

V květnu 2018 by se k Marsu měla vydat raketa Atlas 5, jež ponese drahocenný náklad – meziplanetární sondu Mars Insight. Mise naplánovaná na tři roky (s dvouletým působením na planetě) by měla vyvrcholit přistáním v oblasti Elysium Planitia v listopadu 2018. Nyní se k letu můžete připojit i vy.

Plánovaná mise Mars Insight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je sonda NASA, určená pro detekci marsotřesení a měření tepelného toku v kůře. Tak by se měla odhalit aktuální geologická aktivita Marsu; je totiž možné, že po geologické stránce není Mars zcela mrtvým světem. Sonda byla vybrána v roce 2012 v rámci programu Discovery a koncem roku začala její montáž. Tu měla na starosti společnost Lockheed Martin, provoz sondy však spadá pod JPL. Technologicky je sonda postavená na základě dřívější sondy Phoenix, s níž má společnou nejen stavbu, ale i techniku přistávání. Elektronika je však novější, odvozená od sondy MAVEN. Podobně jako u Phoenixu bude sonda po dobu pobytu na Marsu zásobena elektřinou prostřednictvím fotovoltaických článků, jež budou dodávat 450 W. Sonda má hmotnost 360 kg a s roztaženými panely má rozměry 6,1 × 2,0 × 1,4 m.

orion-microchip

Mikročip se jmény zaregistrovaných zájemců, použitý pro první výpravu kabiny Orion; stejná technologie je použita i pro misi Mars Insight (mars.nasa.gov)

Sonda spadá pod americký program Discovery a je spravována NASA, ale částečně je mezinárodní, protože některé přístrojové komponenty pocházejí z německého Centra pro letectví a kosmonautiku (DLR), část z Francie. Právě francouzský přístroj SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) sehrál nemilou roli v průběhu příprav, kdy se pouhý čtvrtrok před plánovaným startem sondy odhalila jeho netěsnost. Oprava si vyžádala odklad mise o dva roky. Start se nyní přiblížil, startovací okno se otevírá 5. května 2018.

Přidejte se k sondě Mars Insight

Jak se už stalo tradicí, i nyní lze přidat svůj podpis a zajistit si tak „letenku“ na Mars. Stačí k tomu jediné, zaregistrovat se na stránce mars.nasa.gov. Po registraci se automaticky vygeneruje letenka, kterou si můžete stáhnout či nasdílet. Všechna zaregistrovaná jména budou po kontrole umístěna na malý čip a přenesena na sondu. K 11. říjnu 2017 zde bylo zaregistrováno 1,3 milionů jmen, mezi nimi i naše redakce. Čas k registraci je do 1. listopadu 2017.

exospace-insight

Letenka redakce ExoSpace.cz pro misi Mars Insight

Zdroj:
InSight (jpl.nasa.gov)
InSight (wikipedia.org)

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/polette-s-nami-na-mars-s-misi-insight/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>