«

»

Čvn 16 2015

Rozhovor – jaký software používáte a proč?

Logo nadace pro svobodný software - Free software foundation (wikipedia.org)

Logo nadace pro svobodný software – Free software Foundation (wikipedia.org)

Jaký software použít pro kancelářskou a jinou práci? Oslovili jsme některé osoby, abychom zjistili, jaký mají názor ohledně používaného softwaru a na svobodný a otevřený software.

Odpovědi na otázky, které nám Milan poskytl, v podstatě zcela odpovídají politice redakce ExoSpace, která podporuje svobodný a otevřený přístup v otázce softwarových řešení. Podporujeme redakce a aktivity, které jdou tímto směrem. Spolupracujeme (a snažíme se o to více a více) s redakcemi, jako jsou openoffice.cz nebo LinuxEXPRES.cz, podporujeme redakci LinuxMint CZ & SK. Máme za to, že svobodný software je budoucnost – kdo se ho chopí, možná bude muset investovat trochu času do jeho pochopení, ale v delším časovém horizontu uspěje. Svobodný a otevřený software, otevřené a standardizované formáty, to je budoucnost, na kterou sází v podstatě celá vyspělá západní Evropa. Alespoň ochutnávku těchto procesů můžete zakusit na našem fóru.

Redakce ExoSpace je na poli astronomických a kosmonautických redakcí průkopníkem, protože jako jedna z prvních krom své popularizační činnosti v oblasti astronomie, fyziky a kosmonautiky předkládá jak svým čtenářům, tak i redaktorům svobodný software jako alternativu ke stávajícímu používanému softwaru a licenční politiku, pod kterou jsou šířeny svobodné programy, jako výborné řešení klíčových problémů. Již nikdy se nemusíme starat o to, zda program, který používáme, používají i jiní členové redakce, protože jej můžeme nováčkovi jednoduše poskytnout zdarma pro jakékoliv účely. Máme obrovskou strategickou výhodu v tom, že námi používaný software není proprietární, není zatížený vlastnickými právy vývojářů, není vázán na účel použití a nejsme na něm životně závislí – díky politice svobodného a otevřeného softwaru můžeme daný produkt vyměnit za jiný, alternativní (například namísto LibreOffice použít třeba Calligra Suite). ExoSpace.cz je tak jakýmsi tvrdohlavým beranem, který neochvějně reaguje na zažité skutečnosti, na nátlak, kterým společnost Microsoft (a jiné) masíruje školství, které je přinuceno zdarma poskytovat školení produktů této firmy a vytvářet tak už v dětech závislost na softwaru od Microsoftu, poukazujeme na jednání, které je v rozporu se zdravým rozumem a se zákonem, které nám předvádí státní instituce, ať jsou to ministerstva, úřady, magistráty měst a dalších. (Kauza OpenCard budiž jasným příkladem.) Předkládáme svobodný software jako alternativu ne proto, že bychom byli zfanatizovaní zelení aktivisti, ale protože jsme se nejednou přesvědčili o jeho výhodách a kvalitách. Tvrdíme, že použití open-source licence je dobrá investice a o svých zkušenostech se chceme dělit s našimi čtenáři.

Neexistuje jediný smysluplný důvod, proč používat uzavřený systém. Jediným důvodem může být absence alternativy klíčového softwaru. Většinou jinak jde jen o lenost, chabé výmluvy, v případě odpovědných osob též o nezodpovědnost či dokonce protiprávní jednání ve smyslu vendor lock-in – závislosti na výhradním dodavateli, v některých státech Evropy na státní úrovni věc zcela nemyslitelná.

Výhradní výuka proprietárního softwaru, která se stále ještě odehrává na mnohých školách, je v rozporu s dobrými mravy a s dlouhodobým zájmem státu – žádná státní základní ani střední škola nebyla vytvořena k tomu, aby poskytovala zdarma školení produktů vybrané firmy a nutila žáky je používat. Škola nemá učit pracovat s Wordem, škola má učit pracovat s textovým procesorem!!!

Proto nás zajímá, jaký názor na věc mají jiní.

Redakce ExoSpace k tomu, aby mohla fungovat, nutně potřebuje software. Východiskem pro nás se stal svobodný software. Přitom v redakci máme několik členů, kteří se svobodným softwarem zabývají léta nebo se dokonce podílí na jeho vývoji. Eda Boldižár a Petr Valach spolupracují s redakcemi openoffice.cz a linuxexpres.cz, Tonda Judytka s redakcí opensuse.cz.

Download “Free and open-source software” FOSS.odp – Staženo 323 × –

 1. Jaký operační systém používáš?
  Win XP, Win 7, Win 8.1, android
 2. Z jakých důvodů používáš právě tento operační systém?
  Win zatím stále vedou v pohodlnosti a dostupnosti ovladačů. Dají se na nich občas zahrát nějaké hry. Můžou je používat i další členové domácnoti, které počítačům nerozumí.
 3. Jsi s používaným operačním systémem spokojen? Jaké máš výhrady?
  Ne tak docela. Přesto, že jsou pohodlné, přijdou mi až zbytečně nabobtnalé a stále za uživatele dělají nějaké věci, které sám nechce. Současná moje instalace Win 7 má něco přes 30GB, s tím budu muset něco udělat. Linux je fajn a obdivuju lidi, kteří ho používají nebo spíš umějí používat. Na jeho ovládnutí je třeba trochu víc času než na windows, ale pak to zase stojí za to.
 4. Jaký další software používáš a pro jaké účely?
  Openoffice – testy, tabulky, výpočty; Codewarrior, MS Visual studio – programování; EAGLE – plošné spoje.
 5. Slyšel jsi nebo četl pojmy jako FOSS, open-source software, svobodný software? Co tyto pojmy znamenají?
  FOSS bude asi zkratka – Free open source software. Open source znamená, že si můžu měnit zdrojový kód, upravit si ho podle svých potřeb. Svobodný znamená, že sw je šířen bez poplatků, zdarma. Ale asi není vyloučena nějaká dobrovolná finanční či jiná podpora vývojářům nebo organizaci, která za daným sw stojí.
 6. Proč se svobodnému softwaru říká svobodný? Jaké svobody garantuje?
  Proč zrovna svobodný.. Asi proto, že garantuje přístup uživatelů zdarma.
  (POZNÁMKA REDAKCE: Svobodný software nemusí být distribuován zdarma. Svobodný je proto, že poskytuje uživateli několik klíčových svobod.)
 7. Jaké jsou výhody a nevýhody svobodného a open-source softwaru? (Co nejpodrobněji.)
  Je zdarma a má v současnoti již velkou uživatelskou základnu a většinou jsou uživatelé i programátoři sdílnější k nápomoci při řešení všelijakých nejasností a problémů. Uživatel si může jeho funkde a chování přizpůsobit na míru svým požadavků.
 8. Jak se jmenuje nejznámější svobodný operační systém? Jaké jsou jeho zásadní přednosti oproti např. MS Windows?
  Linux. Je open-source, free a nabízí lepší bezpečnost než windows.
 9. Jaký další svobodný, resp. open-source software znáš? (Do závorky uveďte – používám/nepoužívám.)
  Openoffice (používám), GIMP (ano)
 10. Jaký svobodný (open-source) software bys doporučil? Proč?
  Ten, který používám. Mám s ním dobré zkušenosti.
 11. Je svobodný software ideologií – nebo způsobem zdravého přístupu k softwaru? Ničí svobodný software softwarový trh?
  Řekl bych že obojí. Komerčnímu sw nabízí příjemnou konkurenci. Vhledem k velké komunitě liberálně myslících lidí by se tam ale nějaké znaky pro ideologii nalézt daly.
 12. Souhlasíš s tím, aby ExoSpace.cz i nadále propagoval myšlenku svobodného softwaru? Je ti tato myšlenka cizí, blízká, ztotožňujete se s ní nebo lhostejná?
  Ano. Myšlenka je mi blízká, ztotožňuji se.

Děkujeme za rozhovor.

O autorovi

Redakce ExoSpace.cz

Redakce ExoSpace.cz je nezávislý magazín zaměřený na popularizaci astronomie, kosmonautiky, fyziky, svobodného softwaru, podzemních a vojenských prostor a osoby a díla Jaroslava Foglara. Byla založena v dubnu 2013. Dnes provozuje stránku na webu, fóru a Facebooku, má účet na Twitteru, Telegramu a Youtube. Spolupracuje s řadou redakcí a sdružení. Někteří členové ExoSpace.cz jsou zároveň redaktory OpenOffice.cz a LinuxEXPRES a čestným členem redakce je vedoucí sdružení CMA Ladislav Lahoda a bývalý šéfredaktor LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz Lukáš Jelínek.

Členové redakce pracují zdarma, nejsou nijak odměňováni a nejsme výdělečnou redakcí.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/jaky-software-pouzivate-a-proc/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>