«

»

Led 19 2014

Windows můžete provozovat i pod Linuxem

Používáte v práci nebo doma stařičký Windows XP a nevíte, jak s ním po dubnu 2014, kdy bude ukončena podpora, naložit? Zde je návod.

  1. Nainstalujte do něj nějakou linuxovou distribuci – řekněme Kubuntu, případně odlehčenější Xubuntu.
  2. Pořiďte si silnější počítač, řekněme 4 GB RAM, 4 GHz procesor. Může být i starší, repasovaný.
  3. Nainstalujte virtuál Windows XP. Do Windows nainstalujte vše, co chcete. Zpřístupněte síť přes most. Samozřejmě vč. antivirové a firewallové ochrany (možno využít např. Comodo Internet Security – špička na trhu).
  4. V nastavení Windows přemístěte lokaci složky Plocha na plochu Linuxu – předtím ji třeba ve virtualboxu nasdílet.
  5. Virtuál bude vystupovat v podobě jednoho souboru – zazálohujte ho.
  6. Fungujte.
win_lin

Je to Windows, Linux – nebo snad něco jiného?

Upozorňuji, že Linux sice nepotřebuje ke svému chodu antivirák ani aktivovaný firewall, ale to neznamená, že by byl neprostupný pro malware. Zásadní rozdíl je v tom, že v něm nemá šanci způsobit škodu. Jelikož ale bude Linux nasdílený s Windows, může se stát, že do útrob Win pronikne škodlivý kód. Pakliže by nezabrala antivirová ochrana, není třeba se děsit – stačí smazat virtuál (jeden soubor) a použít zálohu (vytvořit další). O uživatelská data nepřijdete, protože „Plocha“ ve Windows je ve skutečnosti Plocha v instalaci Linuxu – ve vaší domovské složce. (Můžete si upravit další složky – např. Dokumenty atd.) Tedy operace asi tak na pět minut.

O autorovi

Petr Valach

Šéfredaktor ExoSpace.cz

Věnuji se astronomii, fyzice, kosmonautice, svobodnému softwaru. Řadu let, cca 15, publikuju na internetu (jsem redaktorem OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz) a příležitostně v tištěných médiích. V redakci mám na starosti správu webu, fóra, komunikaci s veřejností, školení redaktorů a podílím se na chodu stránky na Facebooku. Zodpovídám za celkový chod redakce a za to, aby vše správně fungovalo.

Permanent link to this article: https://exospace.cz/windows-muzete-provozovat-pod-linuxem/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>