«

»

Úno 04 2016

Základní nastavení linuxového desktopu (II.)

Linux MintV tomto díle se dozvíte, jak změnit nastavení tiskárny/skeneru a režimů úspory energie a jak instalovat aplikace a aktualizace.

Informace v tomto článku platí pro Linux Mint s grafickým prostředím Cinnamon. Nicméně odlišnosti v různých grafických prostředích tohoto systému jsou malé, a tak návod může v některých úkonech pomoci i v jiných grafických prostředích, než je Cinnamon.

Nastavení tiskárny

Většinu tiskáren připojených prostřednictvím rozhraní USB jednoduše nastavíte pomocí aplikace Tiskárny. Tuto aplikaci najdete stisknutím klávesy Win a vyhledání slova Tiskárny. Po otevření okna klikněte na Přidat. Z nabídky vyberte tiskárnu a klikněte na nápis Vpřed. Vyplníme libovolně Jméno tiskárny. Popis a Umístění vyplňovat nemusíte. Klikněte na Použít. Můžete na tiskárnu odeslat testovací stránku. Nyní je tiskárna nastavena.

Linux Mint tiskárna

Volba tiskárny

Nastavení skeneru

Pro ovládání skeneru slouží aplikace Jednoduché skenování. Tuto aplikaci najdete stisknutím klávesy Win a vyhledáním Jednoduché skenování. Aplikaci spustíte a klikněte na Skenovat (tímto se dokument ve skeneru ofotí do počítače). Tento dokument uložíte kliknutím na Dokument a poté na Uložit. Vyberete umístění, kam se má dokument uložit, a opět klikněte na Uložit.

Linux Mint skenování

Skenování pomocí aplikace Jednoduché skenování

Nastavení napájení

Nastavení týkající se spotřeby počítače se nastavují v aplikaci Správa napájení. V ní si zvolíte vyhovující parametry a aplikaci uzavřete. U našeho počítače je málo možností, protože se jedná o desktop, v případě přenosných zařízení je možno nastavit víc parametrů.

Linux Mint napájení

Správce napájení

Instalace aplikací

… může proběhnout buď využitím repozitářů software, anebo prostřednictvím staženého instalačního balíčku.

Instalace z repozitáře

Repozitáře softwaru jsou vzdálené servery, na kterých jsou nahrány instalace aplikací. V případě, že dojde ke změně aplikace v repozitáři, se na vašem počítači se zobrazí upozornění o možnosti aktualizace. (Počítač se tedy synchronizuje se stavem repozitáře.) Instalaci z repozitářů provedete například pomocí aplikace Správce softwaru, kterou najdete opět ve startovací nabídce. Aplikaci spustíte a zadáte heslo uživatele uživatele root (heslo zvolené při instalaci). V okně můžete vyhledávat aplikace buď prostřednictvím kategorií, anebo přímo, napsáním části jejího názvu do vyhledávacího pole vpravo nahoře. Ke každé aplikaci se zobrazuje samostatná stránka s popisem, případně náhledem. Z něj je rovněž možné aplikaci nainstalovat (kliknutím na Nanstalovat). Po instalaci můžete aplikaci zavřít. Nainstalovanou aplikaci najdete ve startovací nabídce.

 

Linux Mint software

Správce Software

Linux Mint software

Probíhající instalace youtube-dl

Alternativa – instalace z Terminálu

Aplikace můžete také nainstalovat pomocí terminálu, který spustíte ze startovací nabídky. Pro hledání aplikace zadáte příkaz

apt-cache search <název aplikace>.

Instalaci provedete zadáním příkazu

sudo apt-get install <název aplikace>.

Aplikaci opět najdete v hlavním menu.

Linux Mint instalace v terminalu

Hledání aplikace v terminálu

Linux Mint instace v terminalu

Instalace aplikace v terminálu

Instalace aplikací mimo repozitář

Pokud aplikaci nelze najít ve Správci softwaru, pokuste se aplikaci najít na stránkách výrobce aplikace. Z nich si stáhněte si instalační balíček pro Linux; obyčejně je přitom potřeba zvolit distribuci. Pokud nebude k dispozici volba Linux Mint, zvolte Ubuntu, Debian popřípadě balíček s příponou *.DEB. Nejspíš bude potřeba vybrat architekturu (32-bit nebo 64-bit), tu zvolíte schodnou s operačním systémem. Po stažení balíčku ho nainstalujte poklepáním – otevře se příslušná instalační služba, v níž stačí zmáčknout tlačítko Install Package, případně Instalovat, podle zvolené služby (můžete jich mít více). Instalaci potvrďte heslem. Po instalaci okno zavřete. Aplikaci opět najdete ve startovací nabídce.

Linux Mint instalace software

Stažení instalačního balíčku z webu

Linux Mint instalace software

Instalovaní balíčku staženého z webu

 

Instalace aktualizací systému

Aktualizace nainstalovaného softwaru probíhá zpravidla automaticky a o případných aktualizacích jste informováni příslušným apletem v hlavním panelu. Můžete využít i aplikaci Správce aktualizací, kterou spustíte klepnutím na tento aplet, případně ze startovací nabídky. V ní stisknutím Obnovit zjistíte, zda pro váš operační systém jsou dostupné nové aktualizace. Pokud ano, klikněte na Instalovat aktualizace. Instalaci aktualizací potvrďte heslem. Aktualizace se nainstalují.

Linux Mint aktualizace

Správce aktualizací

Aktualizaci můžete taktéž provést pomocí terminálu, a to zadáním příkazu

 sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade.
Tímto příkazem lze provést aktualizaci balíčků.

Aktualizace softwaru přes Terminál

Problém při instalaci aplikací/aktualizací

V případě, že vám počítač hlasí, abyste zkontrolovali připojení k internetu, může být problém s dostupností zrcadel repozitářů software. Zde si tedy ukážeme, jak v případě tohoto problému zrcadla změnit. Ze startoací nabídky spusťte Zdroje softwaru. Start aplikace je potřeba potvrdit heslem. U zrcadel nejprve klikneme na hlavní, počkáme si, až se u jednotlivých zrcadel zobrazí rychlost a nejrychlejší zrcadlo zvolíme kliknutím na něj  a následným klepnutím na tlačítko Použít. Tento postup aplikujeme i u základního zrcadla. Po zvolení zrcadel klikneme na Aktualizovat cache. Po dokončení aktualizace cache můžeme toto okno zavřit.

Linux Mint zrcadla

Nastavení zrcadel

Linux Mint zrcadla

Výběr zrcadel

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zakladni-nastaveni-linuxoveho-desktopu-ii/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>