«

»

Led 17 2016

Základní nastavení linuxového desktopu (I.)

mintPo úspěšné instalace Linux Mint se dostáváme k základnímu nastavení. Jako první je potřeba nastavit monitor počítače. Dále jistě budete potřebovat zvuk. V případě, že jste při instalaci omylem zvolili nevhodné rozložení klávesnice, nezoufejte, zde se dozvíte, jak ho snadno změnit. Nakonec si ukážeme, jak si Linux Mint s desktopovým prostředím Cinnamon přizpůsobit k obrazu svému, co jsou to aplety a desklety a jak je používat.

Rozlišení monitoru

Po spuštění počítače bude nejspíš potřeba nejprve nastavit rozlišení displeje. To provedete stisknutím klávesy „Win“ (tím otevřete startovací nabídku vlevo dole) a do řádku v ní napíšete slovo Monitor. Kliknete na ikonku Monitor, kterou počítač zobrazí, a upravte si rozlišení displeje podle potřeby. V případě více monitorů nastavte hlavní (primární) monitor kliknutím na Nastavit jako primární.

mint_monitor

Nastavení rozlišení

V případě, že vám obrazovka zhasne, vyčkejte 30 vteřin a vrátí se původní nastavení. Pokud vám nastavení vyhovuje, klikněte na Zanechat toto nastavení.

Ověření funkčnosti zvukové karty

Spusťte nějaký zvukový soubor. Pokud neuslyšíte zvuk, klikněte na ikonku reproduktoru a poté na nabídku Výstupní zařízení. Postupně zkoušejte ze seznamu vybírat jeden výstup po druhém, dokud neuslyšíte zvuk. Jakmile je zvuk slyšet, je zvuková karta nastavena správně. Nastavení není potřeba ukládat (uloží se automaticky).

Výběr zvukových výstupů v Linux Mintu

Výběr zvukových výstupů

Rozložení klávesnice

Nastavení rozložení klávesnice provedete stisknutím klávesy „Win„, do vyhledávacího pole v nabídce vypíšete klávesnice. Vyberete záložku Rozložení. Vlevo dole stiskněte na znak „+„, ze seznamu vyberete požadované rozložení a klikněte na Přidat. Pomocí šipek si poté nastavíte, které rozložení chcete mít přednostní (nahoře bude preferovaná klávesnice). Pro odebrání určitého rozložení klávesnice klepněte na „–“. Po dokončení nastavení okno zavřete.

Nastavení klávesnice v Linux Mintu

Nastavení klávesnice

Nastavení vzhledu

I když nastavení vzhledu nemá na funkčnost počítače žádný vliv, vždy se pracuje na počítači, jehož prostředí se vám líbí, daleko lépe. A tak si zde ukážeme, jak změnit tapetu či motiv a jak se používají aplety a desklety.

Nastavení tapety

Klikněte pravým tlačítkem myši na jakoukoliv prázdnou část plochy. Zobrazí se seznam, v němž klepnete na Změnit pozadí plochy. V levém dolním rohu kliknete na ikonku „+“ a zvolíte složku, ve které se daný obrázek nachází. Po přidání složky vyberete vlevo ze seznamu přidanou složku. Dvakrát poklepete na svůj obrázek a obrázek je nastavený jako pozadí plochy. Okno nastavení pozadí plochy můžete zavřít.

Nastavení tapety

Nastavení tapety

Nastavení a přidání motivů

Stiskněte opět klávesu „Win“,  tentokrát zadejte slovo motivy. Aplikaci spustíte. Zde si kliknutím do jednotlivých obdélníčků s motivy vyberete vyhovující kombinaci. Motiv přidáte kliknutím na Přidat/odebrat vzhled prostředí. Přejděte na kartu Dostupné motivy (online). Označíte motivy, ty, které se vám líbí, a kliknete na Instalovat nebo aktualizovat vybrané. Nyní si nový motiv zvolíte a okno zavřete.

Nastavení motivu, panelu, vzhledu ikonek, ukazatele myši a stylu ovládacích prvků

Nastavení motivu, panelu, vzhledu ikonek, ukazatele myši a stylu ovládacích prvků

Aplety

Aplety jsou aplikace, které se umisťují na panel(y) počítače. Aplety mají zvýšit efektivitu a rychlost práce na počítači. Aplety mohou zastávat spoustu funkcí. Můžou to být například hodiny, přepínání rozložení klávesnice, přepínání mezi virtuálními plochami, můžete jimi zobrazit prázdnou plochu, u notebooků mohou ukazovat stav baterie, popřípadě mohou zobrazovat údaje z různých čidel počítače a podobně.

Přidání, přesunutí a odebrání apletů

Klávesou „Win“ otevřeme hlavní nabídku a vyhledáme aplety. Tuto aplikaci spustíme. Na výběr máme velké množství apletů, to však ještě můžete rozšířit tím, že přejdete na záložku Dostupné aplety (online). Zvolíte si aplety, které chcete používat, a kliknete na Instalovat nebo aktualizovat vybrané. Poté přejdete zpět na záložku Nainstalované aplety. Kliknete na aplet, který chcete používat, a kliknete na Přidat na panel. Aplet odeberete kliknutím na daný aplet pravým tlačítkem myši a zvolíte odstranit tento aplet. Uspořádání apletů na panelu provedete stisknutím pravého tlačítka myši na panelu a povolíte Režim úprav panelu. Po povolení úprav můžete aplety uspořádat tak, že na ně kliknete myší, tlačítko přidržíte a posunujte aplet na dané místo. Po dokončení nezapomeňte opět zakázat režim úprav panelu, aby se vaše nastavení zachovalo.

Výběr apletů

Výběr apletů

Desklety

Desklet je speciální aplikace, která běží od přihlášení na pozadí plochy. Mohou to být například hodiny, poznámkový bloček, kalkulačka a mnoho dalších aplikací. Tyto aplikace jsou určeny pro usnadnění práce s vaším počítačem.

Přidání a odebrání deskletů

Přidání deskletů provedete kliknutím pravým tlačítkem na libovolnou prázdnou část plochy a z nabídky vyberete Přidej desklet. Přejdete na kartu Dostupné desklety (online) a označíte si desklety, které se vám líbí. Kliknutím na Instalovat nebo aktualizovat vybrané se vám desklety nainstalují. Na kartě Nainstalované desklety klikněte pravým tlačítkem myši na desklet, který chcete mít obrazovce, a pak na Přidat na plochu. Poté si už jen desklet přesunete na požadované místo. Desklet odeberete kliknutím pravého tlačítka na desklet a zvolíte Odebrat desklet.

Příklad deskletu

Příklad deskletu

V dalších nastavení Linux Mintu budeme pokračovat v příštím dílu.

 

 

O autorovi

Antonín Judytka

Permanent link to this article: https://exospace.cz/zakladni-nastaveni-linuxoveho-desktopu/

Napsat komentář

dialog-information.png
Uvítáme všechny komentáře na téma článku. Nevhodné příspěvky a spamy jsou moderovány. Moderaci provádí členové redakce ExoSpace.cz.


Pravidla pro psaní komentářů

1. Diskutující je povinen dodržovat zákony České republiky. Je zakázána jakákoliv propagace nezákonných činností.
2. Diskutující se k sobě chovají slušně. Neurážejte ostatní uživatele.
3. Snažte se nerozpoutávat hádky a nezapojujte se do nich.
4. Je zakázána jakákoliv reklama či inzerce.
5. Snažte se vyvarovat off-topic (mimo téma) příspěvků.
 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML štítky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>